הצעת חוק: מענק למתמחים באונקולוגיה

הצעת חוק שתוגש בשבוע הבא מבקשת להעניק מענק כלכלי מיוחד לרופאים המתמחים באונקולוגיה עקב המחסור באונקולוגים.

בן שאול , כ' בחשון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

הצעת חוק שתוגש בשבוע הבא מבקשת להעניק מענק כלכלי לרופאים המתמחים באונקולוגיה. את ההצעה יגיש ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) שבעצמו החלים מסרטן.

לדבריו, בשנים האחרונות מוקמים מרכזים חדשים לטיפול בסרטן אך קיים חסר ממשי בתקנים לרופאים. סעד טוען כי לשם כך יש לעודד צעירים להתמחות באונקולוגיה.

מאחורי הצעת החוק עומד ארגון 'לב מלכה' שפנה לאחרונה לחברי כנסת במטרה להוביל לעידוד מתמחים ללמוד אונקולוגיה ולשקול קיצור התמחות בלימודי אונקולוגיה מבלי לפגוע באיכות הלימוד.

על פי נתונים שפורסמו ב'ידיעות אחרונות', בישראל יש 262 אונקולוגים בלבד שמטפלים בחולי הסרטן מכל הסוגים, ובשנים האחרונות מספר החולים עולה בהתמדה בשל תוחלת החיים שמתארכת והתרופות החדשות המאפשרות לחולים להאריך חיים.

על פי הדיווח, חסרים לפחות 200 אונקולוגים ו-65 מקרינים. מנגד, מספר הרופאים שהחלו להתמחות באונקולוגיה עומד על 21 איש בלבד בשנת 2016.

"התמחות אונקולוג היא ארוכה ויש שיגידו ארוכה מידי. אונקולוג צריך להתמחות 5 וחצי שנים ואז הרבה פעמים הוא נוסע לחו"ל לתת-התמחות של עוד שנתיים", מסביר סעד ומוסיף כי "זה לא מקצוע אטרקטיבי. לא רבים רוצים לעסוק במקצוע כל כך פסימי. יש מקצועות אחרים בהם ניתן להרוויח הרבה יותר, ולכן הרופאים צעירים בוחרים התמחויות אחרות, ולכן אנו כנציגי ציבור צריכים לנסות לפתור את העניין".

יו"ר ארגון 'לב מלכה' הרב אהרן אברמן הודה לח"כ סאלח סעד שהחליט לטפל בנושא הכאוב כדי לפתור את משבר העתיד. "אם לא נטפל עכשיו במצוקה, אנחנו נהיה בבעיה קשה עוד יותר בעוד עשור. אין סיבה שהתמחות תיארך פרק זמן כל כך ארוך", אמר.