אבו מאזן: פתרון שתי המדינות בסכנה

בנאום לציון 13 שנה למותו של יאסר ערפאת קרא אבו מאזן למדינות המאמינות בפתרון שתי המדינות להכיר במדינה פלסטינית.

דלית הלוי , כ"ב בחשון תשע"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: רויטרס

בנאום ששודר בטקס בעזה לציון 13 שנה למותו של יאסר ערפאת, אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי ההתחייבות, השבועה ועקרונות היסוד ימשיכו להיות עמוד האש המדריך את הפלסטינים.

בהקשר זה ציין אבו מאזן, כי בשנת 1917 (הצהרת בלפור) נעשה ניסיון להוציא את ''פלסטין'' מההיסטוריה והגאוגרפיה, ואולם היא חזרה בזכות השהידים, הפצועים והאסירים.

הוא שב וגינה את הצהרת בלפור והעלה את דרישתו מממשת מבריטניה לתקן את "הטעות ההיסטורית" באמצעות התנצלות בפני ''העם הפלסטיני'' ומתן פיצויים על הנזקים שנגרמו לו מאז 1917 והכרה במדינת פלסטין העצמאית.

בהתייחסו ליוזמת הפיוס עם חמאס אמר אבו מאזן, כי הרשות הפלסטינית דבקה בהסכם קהיר שיוביל לדבריו לרשות שלטונית אחת, חוק אחד ונשק לגיטימי אחד. "לא תהיה מדינה בעזה ולא תהיה מדינה ללא עזה", אמר אבו מאזן.

לדברי אבו מאזן, הפלסטינים "דבקים בתרבות השלום ובמאבק בטרור באזורנו ובעולם".

הוא הוסיף, כי הרש"פ ממשיכה במגעים עם הממשל האמריקני וגורמים בינלאומיים אחרים כדי להגיע להסכם שלום המבוסס על החלטות המוסדות הבינלאומיים, יוזמת השלום הערבית ופתרון שתי המדינות בהסתמך על גבולות 67 והכרזה על ירושלים המזרחית כבירת מדינת ''פלסטין''.

"אנו קוראים פעם נוספת למדינות המאמינות בפתרון שתי המדינות להכיר בשתי המדינות ולא במדינה אחת, וזאת כיוון שפתרון שתי המדינות נמצא בסכנה", אמר אבו מאזן.