ברחבי הארץ: בובות "גרושים תלויים"

נהגים ברחבי המדינה הופתעו לראות בובות דמויות גברים תלויות מגשרים. מדובר במחאה של אבות גרושים בהמשך לפרסום נתוני ההתאבדויות.

גיל רונן , כ"ד בחשון תשע"ח | עודכן: 10:02

מחאת הגרושים
מחאת הגרושים
צילום: אב גרוש

נהגים ברחבי המדינה הופתעו הבוקר לראות בובות דמויות גברים התלויות על גשרים בנקודות שונות ברחבי הארץ.

מדובר במחאה של אבות גרושים, ולדברי הפעילים, הבובות נתלו מ-12 גשרים בסך הכול, באזורים שונים – כולל חיפה, זכרון יעקב, ירושלים ואזור הדרום.

אל הבובות הוצמדו שלטים בנוסח "גם לאב גרוש מגיע לחיות".

משרד הבריאות פרסם באחרונה את דו"ח האובדנות השנתי שלו, שכלל הפעם נתונים מפולחים לגבי תופעת ההתאבדויות של אבות גרושים. מהנתונים עולה כי שיעור ההתאבדות בקרב גברים גרושים בגיל 44-25 היה גבוה פי 7.6 מהשיעור בקרב גברים נשואים.

המספר הממוצע של גברים גרושים שמתאבדים מדי שנה עומד, לדברי משרד הבריאות, על כ-60. המספר מתייחס רק למי שהשלימו את הליך הגירושים, ומומחים מעריכים כי מספר דומה של גברים המצויים בהליכי גירושין מתאבדים אף הם.

מחאת הגרושים צברה תאוצה בשנים האחרונות עם התרחבות מעגל הנפגעים מההתעללות באבות במסגרת גירושין ואחריהם – פגיעה שבה המדינה נוטלת תפקיד פעיל, בהובלת ארגוני הנשים הקיצוניים מיסודה של הקרן החדשה לישראל, ותחת הרעשה תודעתית של נתוני כזב לגבי אלימות נרחבת של גברים, כביכול, שונו החוקים והתקנות בישראל באופן המאפשר להשליך אב שומר חוק מביתו ולהרחיקו מילדיו בקלות.

דיני המזונות מטילים את כל נטל מזונות הילדים על האב, וכלל זה ממשיך לחול במרבית הפסיקות של בתי המשפט ובתי הדין, למרות שינויים שחלו בעת האחרונה, בכיוון של שוויוניות. דמי המזונות הממוצעים בישראל נחשבים לגבוהים בעולם, כאשר משקללים אותם מול המשכורת הממוצעת.

רשת של קרוב ל-70 מרכזי קשר משמשת בעיקר לניתוק הדרגתי של הקשר בין ילדי גירושין לאבותיהם. על פי תחקיר של "ישראל היום", יותר מ-4,000 ילדי גירושין נאלצים לפגוש את אבותיהם למשך שעה בשבוע תחת פיקוח משפיל ב"מרכזי הקשר".

בכדי להפנות אבות למרכזי קשר, די בכך שהעובדת הסוציאלית המטפלת בתיק סבורה כי מדובר בגירושין "במצב קונפליקט" ואין צורך להוכיח או אפילו לטעון לאלימות, איומים, או כל פגיעה אחרת של האב בבת הזוג שלו לשעבר או בילדיו.

בכלי התקשורת השונים, עמדות מפתח הנמצאות בידי פמיניסטיות מבטיחות שכתבות על מצוקות האבות הגרושים כמעט ואינן מתפרסמות.

הכותב הוא יו"ר תנועת המשפחה.