צה״ל עובר לדרום: "פרויקט לאומי"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "אמ"ן הוא נכס לאומי והעברתו דרומה היא פרויקט לאומי. על הממשלה כולה להתגייס להצלחת הפרויקט".

קובי פינקלר , כ"ג בחשון תשע"ח

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי אדם וסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, הציגו היום (ראשון) בממשלה את התכנית המלאה להעברת יחידות צה"ל לנגב.

הסקירה נפתחה בהעברת קריית ההדרכה (עיר הבה"דים) לצומת הנגב, שהושלמה בשנה האחרונה וכבר הביאה לפיתוח כלכלי וחברתי נרחב.

השר ליברמן ובכירי מערכת הביטחון סקרו בפני השרים את סטטוס שני הפרויקטים המרכזיים הבאים: המכרז להקמת קריית התקשוב שעומד בפני בחירת זוכה והמכרז להקמת קריית המודיעין, שצפוי להתפרסם בתחילת שנת 2018.

"צה"ל כבר בדרום ואנחנו נחושים לקדם בכל הכוח את העברת אגף המודיעין ואגף התקשוב, שיביאו את השינוי האמיתי ואת חזונו של בן-גוריו לנגב", אמר שר הביטחון ליברמן בדיון.

לדבריו, "אמ"ן הוא נכס לאומי והעברתו דרומה היא פרויקט לאומי. בכוונתנו להעביר את רוב משרתי אמ"ן מאזור המרכז דרומה. זה יהיה הישג בקנה מידה לאומי, אבל מדובר באתגר לא פשוט. כבר כיום מערכת הביטחון נלחמת להשאיר בשירות את המוחות המבריקים של אמ"ן, אל מול ההצעות המפתות שמחכות להם בשוק הפרטי. על הממשלה כולה להתגייס כדי לשמר את הקטר הטכנולוגי העיקרי של תעשיית ההייטק הישראלית. יש לסכם כבר כעת חבילת תמריצים רחבה בתחומי התחבורה, הדיור, החינוך ועוד".

שר הביטחון ציין בדבריו, כי בקריית ההדרכה של צה"ל בנגב מועסקים, כבר כיום, כ-700 אזרחים מהדרום, כמחציתם תושבי דימונה וירוחם.

"צה"ל הוא המנוע החברתי והכלכלי החשוב במדינה וזוהי רק דוגמא אחת לפוטנציאל העצום שבהעברת צה"ל לנגב", אמר השר ליברמן.

״יחד עם קריית המודיעין והתקשוב, אנו מקדמים פרויקטי ענק נוספים, בהם העברת יחידות מודיעין נוספות ובניה מחדש של מחנה צאלים בהיקף של כ-2 מיליארד ₪. בחודשים האחרונים, בסיוע משרד הביטחון הבטחנו את קיומו והרחבתו של מפעל ביטחוני בערד, ובשנים הקרובות נעביר את מפעל תעש מרמת השרון לרמת בקע שבנגב".