עיר האבות עלתה על גדותיה

סגן ראש מועצת קרית ארבע מסכם בראיון לערוץ 7 את שבת 'חיי שרה' בחברון ומשוכנע כי בשנה הבאה מספר המבקרים רק ילך ויגדל.

שמעון כהן , כ"ג בחשון תשע"ח

המונים סביב מערת המכפלה בשבת ''חיי שרה''
המונים סביב מערת המכפלה בשבת ''חיי שרה''
צילום: דובר צה"ל

ההיערכות. ברמסון

ישראל ברמסון, מנכ"ל 'הכנסת אורחים חברון' וסגן ראש המועצה בקרית ארבע, מסכם ביומן ערוץ 7 את שבת חברון שמיגנטה לעיר האבות למעלה משלושים אלף אורחים מכל רחבי הארץ.

בראשית הדברים הקפיד ברמסון להעניק קרדיט לרב דני כהן, שליח חב"ד, שארגן את התרומה שאיפשרה את אירוח הרבבות בעיר ולאשי הורביץ שהיה ממונה על הקמת האוהלים בהם השתכנו ההמונים. "אנחנו", הוא אומר על החברה בראשה הוא עומד, "אחראים על האוכל והארוחות. זה שבר את כל השיאים של כל הזמנים בהדר בפאר".

"הרגשתי את השטח שהוא בוער, הרגשתי שהשנה הולך להיות גדול. הרגשתי את המאסה הגדולה בפקקי התנועה המטורפים כשאנשים החנו את כלי הרכב ליד החרסינה והלכו ברגל עם המזוודות. בעוד מקום הרגשתי את זה, בתפילות הוותיקין. אנחנו ערוכים עם קידוש ענק ואני רגיל למאסה מסוימת של מתפללי ותיקין עם הרב שמואל אליהו, והשנה זה לא הפסיק, אכלו וירדו, אכלו וירדו עוד ועוד", הוא מספר ומדגיש כי לטובת המתפללים עמד "שפע של עוגות, שתייה, קוגל, צ'ונט ועוד'".

בדבריו מדגיש ברמסון את המגוון הרחב של האוכלוסייה שגדשה את העיר, דתיים, חרדיים, מסורתיים, חילוניים, מכל העדות ומכל הסוגים, כלשונו. בהתאם היה במקום גם מתחם של בד"ץ העדה החרדית, "שטריימלים, שערות ארוכות, עגילים, כולם יחד. זה אולי המחזה הכי יפה בארץ ישראל. לא באים רק לשמוע זמר אלא שובתים פה, עשרות קראוונים נגררים שהגיעו לחברון, אוהלים בכל מקום, אנשים הביאו אוכל מהבית, מחממים ואוכלים".

"אני עשרים שנה בעניין, ובכל שנה זה הולך ומתרומם, גם בשנים שחששו לבוא, אבל השנה זה עלה על גדותיו. גורם מאוד משמעותי לכך הוא החזרה של עם ישראל לשורשים, ומצד שני הרבה הכרת הטוב לרב דני כהן, שליח חב"ד ששידרג הכול עם תרומה של יהודי מחו"ל. כבר ביום ראשון הכול התמלא בהרשמה המוקדמת ונפתח מתחם נוסף שגם הוא התמלא אבל כבר לא היה מקום למתחם נוסף", הוא מספר.

כשנשאל ברמסון מיהו אותו תורם שאותו גייס הרב דני כהן לעניין, הוא מספר כי גם הוא עצמו אינו יודע מי הוא אך ברור לו ש"מדובר בהרבה מאוד כסף. הוא רוצה לשמור על עילום שמו ואנחנו מכבדים את המתן בסתר. שמנו את השם הפרטי שלו באוהלים", הוא מעיר.

"יש לעם ישראל משהו מיוחד עם חברון, לא סתם שמה של העיר הוא מלשון חיבור" ממשיך ברמסון וההתרגשות ניכרת בקולו על אף היממה שחלפה, "אנשים זקוקים לזה. הם לא באים בגלל האוכל או כדי להעביר שבת. ראיתי מחזות קורעי לב. סיפרו לי על יהודי ללא כיפה שעלה לתורה וקיבל על עצמו עול תורה ומצוות, בחורות שלא נראות מ'בית יעקב' בכו כמו ילדות קטנות, יהודים רוצים את האבא והאימא שלהם. ראיתי שם ניסים בשנים שעברו, אנשים נפקדו, מעוכבות שידוכים התחתנו".

עוד מציין ברמסון במה שלטעמו עלול להתפרש כפוליטי כשהוא מתייחס ליחסם של השוטרים והחיילים שאיבטחו את המקום. לדבריו בשנים עברו, כאשר הממשלות לא אהדו במיוחד את האירוע, הדבר הורגש, אך בשנה זו, כאשר הממשלה אוהדת את האירוע וגם שרים וסגני שרים נכחו באירוע ניתן היה לחוש זאת ביחסם של החיילים והשוטרים. "היום מרגישים שהכול משתנה ויש חום ואהבה. הקצינים מרגישים את האהדה לאירוע ומעבירים זאת הלאה. ראיתי שוטרים וחיילים שלא ישנו בלילה ושמחו עם זה, הביאו כיסאות ושמיכות לאנשים מבוגרים".

ומה לגבי השנה הבאה? ברמסון משוכנע שיש מקום לעוד רבים עד כדי הכפלת המספר. "שלא נתבלבל, הלינה המרכזית היא בקרית ארבע. אצלי בבית ישנו 40-45 נפש. הפוטנציאל גדול. כשיש לב טוב, אהבה בין אדם לחברו השמים הם הגבול כפשוטו", הוא אומר ולא שוכח לשבח את ברוך מרזל "שכולנו תלמידים שלו בתחום הזה".

תרמו עכשיו ל"מבצע מכפלה" לקידום הבנייה בחברון