"אחוז ההצלחה של הבנות נמוך יותר"

שיח טייסים על נשים בחיל האוויר חושף התלבטויות לגבי כדאיות ההשקעה היתרה בהן. "ההחלטה להביא בנות לקורס טיס זו החלטה חברתית".

גיל רונן , כ"ג בחשון תשע"ח

מטוס קרב
מטוס קרב
צילום: רויטרס

שיח טייסים בסדרה של "יס דוקו" על טייסות בחיל האוויר חושף התלבטויות לגבי כדאיות ההשקעה היתרה בהכשרת נשים כטייסות והצלחת הניסוי שנכפה על חיל האוויר בבג"צ אליס מילר לפני 22 שנה.

מהדברים שנאמרו בקדימון נראה שהטייסים מנסים לעמוד בדרישות "התקינות הפוליטית" ומרמזים, עם זאת, שהניסוי מניב תוצאות פחות מוצלחות מכפי שקיוו.

בקטע ששודר אמר הטייס ערן רון "אני חושב שאני, לפחות, ובטח גם רוב האנשים, עוד לא יודעים לקרוא את הבנות נכון. זאת אומרת, אקטים מסוימים שאני אמיין אותם בצורה מסוימת (אם ייעשו) ע"י בן, הם שונים אצל בנות".

לדברי הראל מדווצקי, "אם עניין הבנות הוא בסך הכל שווה או לא, זה בסוף נתון סטטיסטי. זה שיש בת שיכולה להיות טייסת קרב טובה זה כבר מוכח. השאלה אם שווה להשקיע בכמות כזו של מיונים והדרכות, כי אחוז ההצלחה של הבנות, סטטיסטית, הוא נמוך יותר".

דני בראון הוסיף דברים שמהם עולה שהניסוי לא מצליח, אך יש להשקיע יותר משאבים בכדי להגיע בכל זאת לתוצאות הרצויות: "אני מרגיש ש... כן, שההשקעה הזאת כרגע, לפי התוצאות, היא לא שווה", אמר.

"מצד שני אני חושב שזה מאוד חשוב שיהיו. אני חושב שכדאי לעשות, אם כבר עושים, לקחת עוד צעד אחד הלאה, ולדאוג שהם יצליחו. אני חושב שכל ההחלטה הזאת של לקחת בנות ולהביא אותן לקורס טיס זו החלטה בסך הכל חברתית, זו החלטה שרוצים להיות חברה שוויונית, זו אמירה שבנות ונשים הן לא פחות מגברים ובסך הכל אני מסכים לזה".