לא נקריב את הניצחון על מזבח הפמיניזם

עם הקמתו של 'פורום נשות הרבנים' מסבירה המקימה, הרבנית מלמד, את מטרות הפורום, "צבא לא נועד להיות מעבדה לניסויים חברתיים".

שמעון כהן , כ"ד בחשון תשע"ח

חיילים וחיילות 'קרקל' בעת אימון
חיילים וחיילות 'קרקל' בעת אימון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בראיון לערוץ 7 מסבירה הרבנית שולמית מלמד, מנהלת הערוץ, את המניעים שהובילו אותה להקמתו של פורום נשות הרבנים המבקש להציג עמדה תורנית סביב סוגיית השירות המשותף והכשלים הכרוכים בו.

"אני שומעת את השיח המתלהט סביב פקודת השירות המשותף ואת טענותיהן של נציגות ארגוני הנשים וסבורה שגם קולנו חייב להישמע כקול אחר שדואג הן לבנות והן לבנים. מדובר בקול שהעם בישראל רוצה וצריך לשמוע", אומרת הרבנית מלמד המבהירה מה ייחודו של הקול אותו היא מבקשת לייצג:

"לנשות הרבנים ישנה אמירה ייחודית מכמה טעמים. ראשית, מתוקף מעמדנו כנשות רבנים שתלמידיהם יוצאים מבית המדרש לשירות צבאי משמעותי בכל החילות, הן בחילות הקרביים והן בחילות העורף, המצוקות שלהם מגיעות אלינו. אנחנו מקבלות דיווחים קשים מאוד מבחורים שנתקלים במציאות בלתי אפשרית עבור בחור ירא שמים ושומר מצוות. השירות המשותף של חיילים וחיילות מביא אותם להשמיע קול זעקה של ממש. הם אומרים לנו 'נשלחנו לשירות מתוך אידאל ואמונה, אבל בפועל אנחנו לא מסוגלים לתפקד במציאות הקיימת' ואנחנו נדרשות לתת מענה".

"מעבר לכך", מוסיפה הרבנית מלמד, "בניגוד לרבים ורבות אחרים ואחרות שמדברים גבוהה גבוהה על השירות הצבאי בעוד להם ולהן עצמם אין נגיעה אישית ומעורבות בשירות זה, תלמידי הישיבות שלנו נמצאים במאות ואלפים בכל שדרות הצבא, ומתוקף כך יש לנו מחויבות להשמיע את קולנו הבהיר. הדבר נוגע לנו באופן ממשי ויומיומי".

עוד מציינת הרבנית גם את מצוקתן של בנות שומרות מצוות המשרתות בצה"ל שגם היא מגיעה אל שולחן של הרבניות והן זקוקות לעזרה.

לנוכח כל אלה נשאלת הרבנית מלמד מה תהיה האמירה שאותה מבקש פורום נשות הרבנים להציג. "האמירה שלנו פשוטה. כשם שלכל בר דעת ברור שבתחרויות ספורט, שבהן היעד הוא ניצחון, אין מקום לעירוב בין המינים, כך גם צבא חפץ ניצחון חייב להפריד בין המינים. מדובר בתובנה שהיא גם דתית וגם אנושית. אנחנו חיים במדינה שעדיין מתמודדת על חייה וזכות קיומה מול אויבים שמקיפים אותה ולא נוכל לאפשר את הקרבת ערך הניצחון על מזבח הפמיניזם".

עוד מוסיפה הרבנית מלמד ואומרת: "תרומתן של חיילות לצבא, אם היא מוכרחה להתקיים, יכולה וצריכה להתקיים במסגרות נפרדות. אין שום סיבה למציאות מעורבת שמקשה על החיילים, וגם על החיילות, להתמקד במשימה הצבאית שבפניהם, ומקשה על הצבא כולו להגיע ליעדיו. צבא לא נועד להיות מעבדה לבחינת השלכות של שירות משותף לבנים ולבנות. צבא נועד לנצח, ולשם כך יש להפריד בין המינים, לאפשר לכל אחד ואחת להתמקצע בתפקידו.