מיסוי קק"ל יביא לעליית מחירי דירות

נחי אייל חבר דירקטוריון קק"ל מזהיר כי החוק למיסוי קק"ל לא יפגע בארגון אלא יגולגל על רוכשי הדירות , "המדינה יורה לעצמה ברגל".

בני טוקר , כ"ה בחשון תשע"ח

נחי אייל
נחי אייל
צילום: אלירן אהרון

החוק יפגע באזרחים

נחי אייל, חבר דירקטוריון קק"ל, אומר לערוץ 7 כי המדינה יורה לעצמה ברגל, כלשונו, כשהיא מחוקקת את חוק מיסוי קק"ל.

"אני חושב שהממשלה בהתנהלות שלה עושה כאן טעות מאוד מאוד גדולה. כי מהחיבור שהיה עד היום בין קק"ל לממשלה שני הצדדים הרוויחו. הממשלה הרוויחה שיש לה זרוע ביצועית לביצוע משימות לאומיות ממדרגה ראשונה בתחום ההתיישבות והייעור, וקק"ל הרוויחה מהעובדה שהיא הייתה חברה דינמית שיכולה לבצע פעולות חשובות עם הטבות מס שבסופו של דבר צריך להבין שהם לתועלת האזרח. לדוגמא אם קק"ל היום מבצעת פעולות כמו הכשרת שטחים חקלאים בנגב או הכשרת מגרשים ברמת הגולן זו הרי משימה לאומית התיישבותית ממדרגה ראשונה שהאינטרס פה הוא אינטרס שמתאים גם למדינת ישראל ולממשלת ישראל וגם לקק"ל ועד עכשיו זה היה במחירים זולים".

לדבריו חוקי המס החדשים שיחולו על קק"ל יביאו לעליית מחירים בדירות בנגב ובגליל, "עכשיו כשיחוקקו את החוק הזה שמשמעותו מיסוי העסקאות הרי מה יקרה בפועל אותם מגרשים שקק"ל משווקת היום לטובת הציבור וגם בתכנית למשתכן, יש לא מעט קרקעות קק"ל ששווקו במחיר הזול כל זה יפסק. אם עלות המגרשים תעלה זה ייפול על המשתכן עצמו כך שהמחיר יעלה. קרקעות בנגב ובגליל שקק"ל פועלת בהם כדי להטיב עם אזרחי מדינת ישראל, אם הם ימוסו המחירים יעלו, וממילא אותה תכנית של מדינת ישראל להוזיל את מחירי הדיור לא תשיג את המטרה, המדינה יורה לעצמה ברגל ותגרום למהלך הפוך בדיוק".

ובכל זאת בדיעבד אייל אינו מתנגד לחוק המיסוי, "אני חושב שמרגע שממשלת ישראל רואה בקק"ל קופה קטנה ולא ארגון שמבצע חלק משמעותי מאוד מהמדיניות שלה אז לא נותרת ברירה בידי קק"ל והיא צריכה להיפרד ממשלת ישראל, המדינה היום מפרה את האמנה ולכן קק"ל תאלץ להיפרד מהמדינה האזרחים יצטרכו לשלם יותר מיסים על קניית דירות, אבל לכל הפחות קק"ל תוכל לפעול באופן עצמאי לחלוטין, ולעשות פרויקטים לטובת עם ישראל כראות עיניה בלא התלות והחובות שהיו לה עד עכשיו מול מדינת ישראל".

אייל סבור שזהו הרע במיעוטו, "העברת שני מיליארד שקלים למדינה הייתה מחסלת את קק"ל לכן חוק המיסוי הוא הרע במיעוטו, נכון שהוא יפגע באזרח אבל לפחות קק"ל תוכל להמשיך לפעול כגוף עצמאי, שיצטרך כמובן להתייעל כתוצאה מירידה בהכנסות אבל קק"ל תמשיך לשרת את אזרחי מדינת ישראל".