המעוז הציוני האחרון

בשכונת נווה יעקב נערכה הפגנה נגד כוונת העירייה להקים בית כנסת חרדי מעל מועדון הנוער היחיד בשכונה, שמשרת את האוכלוסייה הציונית.

ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשע"ח

גם להם יש זכויות
גם להם יש זכויות
צילום: ללא קרדיט

תושבים משכונת נווה יעקב בירושלים הפגינו הערב (שני) נגד כוונת העירייה להקים בית כנסת חרדי בקומה שמעל מועדון הנוער "קלאב האוס" בשכונה.

תושבי השכונה מספרים כי לאחר סגירתו של בית הספר הממלכתי דתי "ברנדט" בקיץ האחרון, הפעם מבקשת העירייה לפגוע במעוז החינוכי חברתי האחרון של הציבור הממלכתי דתי והחילוני בשכונה, המשמש גם כמרכז חינוכי עבור בני הקהילה האתיופית.

סטוטהאו, תושב השכונה ואב ילידים שמבלים במועדון, מביע חשש מפני ההשלכות של סגירת המקום. "המועדון הזה הוא הבית של הילדים שלי. אם לא כאן הם ייצאו החוצה, לרחובות. במצב כזה, מי יודע מה יקרה איתם?

''אנחנו רוצים שיתייחסו אלינו בצורה שיוויונית והוגנת. זה מתחיל בבית כנסת, ימשיך באולם שמחות ולבסוף יקחו לנו את ה'קלאב-האוס'. זה כמו שמישהו ייכנס אליך הביתה ויבנה קומה שנייה", אמר.

צילום: ללא קרדיט

תושבת השכונה והפעילה החברתית עו"ד מימי דורון, דורשת מראש העיר ניר ברקת לעצור את המהלך: "אני פשוט כואבת את ההחלטה ההזויה וקוראת לראש העיר ברקת להתעשת ולא לתת יד להמשך הפגיעה הקשה בתושבי השכונה.

''חייבים להבין כי הקמת בית הכנסת תשפיע בהכרח על עתידם של אותם נערים בצורה משמעותית ביותר, כאשר יודעים מראש מהן האלטרנטיבות העומדות בפני הנוער. כבר כיום קיימים חיכוכים קשים בין האוכלוסיות על רקע הקמת בית הכנסת, וכאשר בית הכנסת יוקם תעלה עוד יותר רמת המתיחות הגבוהה ממילא", הסבירה.

דב קלמנוביץ', המשנה לראש העיר ומחזיק תיק החינוך הממלכתי דתי בירושלים, אשר מוביל את המאבק למען הציבור הסרוג בבירה, אמר "הגעתי הערב למועדון ה'קלאבהאוס' בשכונת נווה יעקוב, שמעתי את המצוקות שמעלה הנוער- בני הקהילה האתיופית- שמאות מהם פוקדים את המועדון באופן קבוע. אין ספק שהקמת בית כנסת חרדי מעל למועדון יפגע בבני הנוער ובאקלים העדין והמדויק של השכונה.

''לצערי, פעולות העירייה משסעות בין האוכלוסיות בבירה. אין ספק שניתן לבטל את ההקצאה ולמצוא שטח חלופי אחר לבית הכנסת החרדי ובכך למנוע פגיעה בבני הנוער של השכונה, בני הקהילה האתיופית והציבור הסרוג כולו", הוסיף קלמנוביץ'.