פרשנות
הגבאי הקדוש

המשמעות העמוקה של דברי גבאי היא שעבורו אין יהדות אחרת מלבד היהדות האורתודוכסית הרואה בהלכה המסורה מדור לדור את הבסיס להכל

חיים לב , כ"ה בחשון תשע"ח

 אבי גבאי
אבי גבאי
צילום: פלאש 90

אבי גבאי אינו חשוד בדתיות יתר. הוא אינו דתי. אורח חייו אינו דתי. הוא מייצג מפלגה חילונית-ליברלית ואינו מבזבז זמן ומחשבה על ענייני רוח, אמונה וביטחון.

גם אם נחשב חשבונה של פוליטיקה ונעלה על נס את רצונו הכן לקבל ביום פקודה את תמיכת המפלגות החרדיות, עדיין אין הצר שווה בנזק המלך.

דווקא משום כך לאמירתו של יו"ר מפלגת העבודה גבאי בליל אמש באוניברסיטת באר שבע משמעות אדירה. גבאי בדבריו יישר קו עם בנימין נתניהו מ-96' שלחש על אוזנו של הרב כדורי ואמר כי 'השמאל שכח מה זה להיות יהודי'.

גבאי הסכים וטען כי הדרישה להתנתק מערכים יהודיים לטובת הליברליזם אינה נכונה והוא, כמנהיג מפלגת העבודה, אינו שם. "הכל מתחיל בתורה", הבהיר.

המשמעות העמוקה של הדברים היא שעבור גבאי אין יהדות אחרת מלבד היהדות האורתודוכסית הרואה בתורת ישראל ובהלכה המסורה מדור לדור את הבסיס ליהדות. לדידו, אפשר וצריך להתפשר על הסטטוס קוו לטובת אמונות אחרות. אבל כל זאת בידיעה שיהדות – יש אחת.

גבאי מגלה סובלנות כלפי כל הזרמים ומסביר שהוא מכבד את כל הקבוצות והעדות בעם ישראל. הוא גם משתף את הציבור בתחושותיו האישיות לפיהן הוא "מתחבר יותר למצוות שבין אדם לחברו על פני מצוות שבין אדם למקום", כלשונו. הוא אף חוזר ומבהיר כי יילחם למען החלת תחבורה ציבורית בשבת. זה אומר כרסום עמוק בסטטוס קוו. אבל באותה נשימה זה אומר יוצר ממשהו על מעמדה העליון של היהדות האורתודוכסית בעיני יו"ר מפלגת העבודה על פני היהדות הרפורמית או הקונסרבטיבית.

נכון, כדי ליצור שיתופי פעולה פוליטיים בעתיד המפלגות החרדיות ייאלצו לבלוע לא מעט שפנים. אבל הריכוך כבר ניכר בשטח. יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני מקיים עמו מפגשים שקטים. גם שר הבריאות יעקב ליצמן שנשמע לוחמני בעבר כשהצהיר כי לא יישב עם גבאי בחסות אמירותיו הנחרצות נגד הסטטוס קוו וכינה אותו 'לפיד 2', מרכך את הטונים ומסביר בשבועות האחרונים כי לא אמר 'לא' לישיבה משותפת עם גבאי אלא דורש היצמדות לסטטוס קוו. בשלב הזה, לטרמינולוגיה בשיח הציבורי משמעות רבה.

כל זה מתחבר כמובן לשבירה ימינה של אבי גבאי. אבי גבאי לוטש עיניים למחנה הימין המתון והמסורתי. הוא מעוניין לנגוס בו וליצור נדידה משמעותית בין הגושים וכדי לזעזע את התמונה הפוליטית הנוכחית. מאושש מהסקרים האחרונים הוא מבין שהוא על דרך המלך. לאחר שהבהיר כי לא יפנה יישובים הוא מניף את דגל מסורת ישראל לעיני מחנה הימין ומטשטש את ההבדלים בינו לבנימין נתניהו.

עוד הדרך ארוכה. אבל ללא כל קשר לתוצאה הפוליטית העתידית, צריך להודות ביושר: אבי גבאי עושה בית ספר למפלגת העבודה.