להחזיר את המשטרה להיות גוף א-פוליטי

"צריך לחוקק חוקים שישיבו את המשטרה להיות גוף א- פוליטי. וכי מה אנחנו רוצים לראות כאן מיליציות?", תהה ח"כ אייכלר במליאת הכנסת

חיים לב , כ"ה בחשון תשע"ח

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) תקף את תופעת ההדלפות מחדרי החקירות של המשטרה, וכינה זאת "ציר המשטרה, המשפט והתקשורת".

"בזמן האחרון ישנו ויכוח על החקיקה נגד המשטרה", פתח אייכלר את נאומו במליאת הכנסת. "במדינה נורמלית הייתי מתנגד לכל החוקים האלה. אבל ברגע שמדינת ישראל הפכה למדינת משפט-תקשורתי כך שאינך יודע איזה קצין הוא המדליף, ומי הוא הישר, זה אסון לדמוקרטיה.

''אנחנו רואים שכל ההדלפות יוצאות מאותם אנשים שעובדים עם התקשורת. הציר תקשורת-משפט-משטרה הוא ציר קטלני במדינה דמוקרטית", הדגיש.

ח''כ אייכלר הסביר כי המשטרה היא גוף א- פוליטי ומשכך היא בעצמה הייתה צריכה לקום ולומר ''אנחנו לא מעוניינים לתת יד להפלת שלטון על ידי הדלפות''.

''על כן, במצב כזה שהמשטרה לא מצליחה בעצמה למנוע את ההדלפות, במצב שבו קצינים מעדיפים לעסוק בפוליטיקה על מנת להשיג כותרת יפה בתקשורת, במקום לעבוד קשה בחקירת פשע חמור. במצב כזה יש מקום לחקיקה".

"בעבר ברכתי על החלטת המפכ"ל שהצהיר בשעה שנכנס לתפקידו שלא יהיה אזכור שמות של קצינים בחקירות אלא רק הודעות כלליות של המשטרה. זה בהחלט כיוון נכון שמסייע לצמצם את התחרות התקשורתית על כל תיק חקירה. אבל אני רואה שזה לא מספיק. לכן צריך לחוקק חוקים שישיבו את המשטרה להיות גוף א- פוליטי. וכי מה אנחנו רוצים לראות כאן מיליציות? לכל מפלגה נבנה משטרה משלה?''.

אייכלר הוסיף ותקף גם את הצלע השלישית בציר שהציג. "על מנת שהמשטרה תהיה נקיה מפוליטיקה אנחנו צריכים שהפרקליטות תהיה גם היא חפה מזיקה לפוליטיקה, וכדי שזה יקרה צריך שיכנסו לשם כל נציגים מכל מיני מגזרים ולא דבוקה אחת כפי שקורה היום".