טרור חקלאי - מחיר הפוליטקלי-קורקט?

מזכ"ל תנועת המושבים: הטרור החקלאי בו ערבים גונבים והורסים לחקלאים יהודים גובה מאות מיליונים בשנה. השקעה פחותה בהרבה תבלום זאת.

שמעון כהן , ט' בכסלו תשע"ח

מאות מיליונים בשנה. אירוע הגניבה בשקף
מאות מיליונים בשנה. אירוע הגניבה בשקף
צילום: דוברות המשטרה

מאות מיליונים. צור

בכנס השנתי של הנהגות המושבים נשא מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, דברים חריפים אודות הטרור החקלאי שמכה במשקים. ביומן ערוץ 7 סיפר צור על היקפי התופעה וההתמודדות הלקויה איתה.

בנאומו בכנס אמר צור: "מה שקורה בשנים האחרונות זה הדבר הכי נוראי שיש. הגניבות החקלאיות והטרור החקלאי זה שערבים נכנסים למשקים במושבים ובקיבוצים וגונבים. זה ערבים נגד יהודים. דבר זה יכול להגיע לפגיעה בנפש. המיעוטים מהשטחים ומישראל מגיעים לשטחים החקלאיים. ועל המדינה צריכה להתעסק עם זה. ויותר מזה, על מערכת בית המשפט לשנות את התפיסה ולהעניש ענישה חמורה יותר שירתיעו את הגנבים".

כשנשאל בשיחה עמו אם החקלאים משלמים את מחיר הפוליטקלי-קורקט שבו מוסתר המניע הלאומני והלאומי שמאחורי הפשיעה החקלאית, השיב ואמר כי לטעמו יש לדבר מספר גורמים ומספר סיבות, אך "בסופו של דבר אין ספק שרוב הפשיעה החקלאית מגיעה מבני מיעוטים, ערבים שעושים נזקים וגניבות מיהודים".

לטעמו לא בכך צריך להתמקד אלא בפעולות הנדרשות מצידה של הממשלה ורשויות האכיפה מול הופעה הגובה מאות מיליוני שקלים בכל שנה.

"ביומיום נרשמים כאלף וחמש מאות מקרים שמדווחים למשטרה. שני שליש להערכתנו לא מדווחים למשטרה, כלומר עוד שלושת אלפים קמרים לא מדווחים, כי החקלאים כבר לא מאמינים שיתפסו את הגנבים ואם תופסים לא יענישו אותם. אנחנו לא יכולים להתמודד בלי לקיחת אחריות של משטרת ישראל".

"כשהממשלה מחליטה לטפל ברצינות היא מטפלת. דרושה החלטה", הוא אומר ומציין: "שר החקלאות מאוד בעניין, שרת המשפטים דוחפת לשם. כך גם חבר הכנסת ברושי. אף אחד לא מפריע להם לעשות, אבל עדיין לא קרו דברים ממשיים. צריך לתגבר כוחות בצורה משמעותית, צריך לדאוג לענישה מרתיעה שתמנע מאנשים לבצע".

לדברי צור ההשקעה הנדרשת מממשלת ישראל היא מזערים לעומת ההפסדים הנגרמים למשק מדי שנה. "מדובר באחוזים בודדים לעומת הנזקים. קשה לאמוד את זה אבל מדובר במאות מיליונים. גם השמירה שהחקלאים מארגנים כמו פלנגות זה הוצאות מטורפות".

כעת הוא מקווה שהמהלך אותו מבקש משרד החקלאות להוביל להתמודדות עם התופעה יזכה להצלחה ולגיבוי ובעיקר לאכיפה משמעותית שתרתיע את מבצעי הפשעים הבאים.