טבע: חלמוניות עליך ישראל

מסלולי טיול לשבועיים של חלמוניות ברחבי הארץ

קובי פינקלר , כ"ו בחשון תשע"ח

חלמוניות עליך ישראל
חלמוניות עליך ישראל
צילום: לבנת גינסבורג

בין בזלת לקירטון או בסדקים שבין משטחי הסלע, פורחת בימים אלו החלמונית ברחבי ישראל.

הפרח שפורח כשרוב הצמחים מסביבו קמלים, בולט גם בצבעו הצהוב-חלמון-זוהר ובתפוצתו – הוא גדל רק במספר קטן של אתרים מוגדרים היטב בישראל.

חלמוניות בנחל שילה

לפני שלוש שנים נמצא בגדה הצפונית של נחל שילה, מקבץ עצום בגודלו – כמעט 3,000 פרחים! היות שהפרח גדל בארץ רק בכמה עשרות אתרים מוגדרים-היטב, ובכל אחד מהם במאות (לפעמים אלפי) פרטים, הפורחים בתאריך קבוע למדי – החלמונית הפכה יעד ל"עלייה לרגל" שנתית של חובבי יופי ופרחים.

תיירות בנימין, החברה להגנת הטבע ובית ספר שדה עפרה חברו ביחד לסמן שביל חדש היורד ממצפור אברהם בגבעת הראל, אל נחל שילה, דרך אתר הפריחה של החלמוניות.

נחל שילה
צילום:ברוך אודסר

סיור מודרך לאתר הפריחה יתקיים בשני ימי שישי: 17 -24 בנובמבר 2017. נקודת מפגש: בשעה 9:00, במצפור אברהם ביישוב גבעת הראל (נכנסים לגבעת הראל ובשער פונים שמאלה למצפה). סיום משוער בשטח: 12:30, בעין עז. ההשתתפות בהרשמה מראש וללא תשלום.

אורכו של המסלול הוא כ - 3 ק"מ, ברמת הליכה קלה והוא מתאים למשפחות מטיילות. ישנה אפשרות למסלול מעגלי- מסיימים באתר החלמוניות וחוזרים חזרה לרכבים או המשך עד מעיין עין עוז ומשם דרושה הקפצת נהגים קצרה למקום חניית הרכבים. מומלץ להביא בגדים למעיין בסוף. ההרשמה בקישור https://goo.gl/yoHnxy .לפרטים: בית ספר שדה עפרה - החברה להגנת הטבע, 02-9975516

שביל החלמוניות בנחל תקוע

עוד שביל הליכה חדש- הוקם בגוש עציון.

במזרח גוש עציון, למרגלות הגן הלאומי הרודיון בספר המדבר, ישנה פריחה חורפית מרהיבה של חלמוניות צהובות, המתחילה בראשית נובמבר ונמשכת כחודש.

לקראת הפריחה העונתית - בעמותת תיירות גוש עציון בשיתוף עם בית ספר שדה כפר עציון יקיימו בשישי הקרוב ( 17.11) את פסטיבל החלמוניות. השנה ייחנך בפסטיבל שביל הליכה חדש שנסלל באזור החלמוניות בעמק תקוע, ויתקיימו סיורים מודרכים באזור- ללא תשלום. במקום ייערכו גם פעילויות חינם לילדים וכל זאת על מרבד צהוב יפהפה ופורח ונוף מדברי עוצר נשימה.

פשוט, לצאת לטבע ולהגיע לפסטיבל וליהנות מפריחה מרהיבה של החלמוניות והפעלות לכל המשפחה ללא עלות ובמרחק נגיעה מהבית...

נפגשים בכפר אלדד למרגלות גן הלאומי הרודיון ביום שישי כ"ח חשוון (17.11.17) בין השעות 9:00-14:45 האירוע בחינם!

במסגרת הפסטיבל אתרי תיירות במרחב גוש ההרודיון מציעים פעילויות ב:מחלבת שדה בר, החיות של שלמה, גלרייה לאומנות, חוות סוסים, גן לאומי הרודיון, ביקור אצל אמני תקוע ועוד.

למגיעים לפסטיבל תינתן הנחה של 15% בלינה בצימרים באמצע השבוע ​בבית ספר שדה. שימו לב- ההגעה לפסטיבל מן החניה כרוכה בהליכה של כעשר דקות על כביש סלול. יש להצטייד בבקבוק מים כובע ונעליים.

במהלך חודש הפריחה יינתנו הנחות לקבוצות החל מ- 15 משתתפים על הדרכה הכוללת ביקור באתר הפריחה ועל ארוחת גבינות ויין אצל נחמן בשדה בר. לפרטים: בית ספר שדה כפר עציון.

חלמוניות בתקוע
צילום:בית ספר שדה כפר עציון

חלמוניות ביער להב

שביל הזהב ביער להב- בו לצד אתרים ארכיאולוגיים, גת עתיקה ומערות טבעיות, ניתן ליהנות ממופע מרשים של פריחה זהובה עם עשרות חלמוניות בוהקות.

החלמוניות שהגיעו לאזורינו ומזג האוויר הסתווי המצוין לטיולים הם הזדמנות מצוינת לצאת אל הטבע ולפגוש את הפרח היפיפה הזה. כדי לצפות במחזה הזהוב, מציעה תיירות צפון הנגב בשיתוף קק"ל מסלול טיול מרהיב ביער להב, בו יש ריכוז גבוה של חלמוניות:

כיצד מגיעים?

בצומת דבירה פונים מזרחה. 2.4 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ דביר פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר טובה לכל רכב. אחרי 1.6 ק"מ פונים שמאלה. נוסעים 650 מ' ומגלים מימין לדרך באר. זוהי באר תלה. הדרך משולטת לכל אורכה.

למרגלות חורבת אבו חוף

באר תלה חפורה למרגלותיה הצפוניים של חורבת אבו חוף. נראה כי היא נחפרה כבר בתקופה הביזנטית, כאשר חורבת אבו חוף שקקה אדם.

באר אבו חוף סמוכה מאוד לבאר תלה והגישה אליה נעשית ברגל, מרחק שתי דקות בערוץ לכיוון מזרח (הבאר נראית היטב מבאר תלה). נראה כי הבאר נכרתה כבר בתקופה הכלקוליתית (4500 לפנה"ס) ועל כן היא נמנית עם הבארות הקדומות בישראל שהשתמרו ביבשה (בארות קדומות יותר התגלו בים, סמוך לחוף, והן פעלו בתקופה שבה האזורים המוצפים כיום בים היו ביבשה). הבאר נבנתה אבני גוויל בבנייה יבשה. כל אבן מונחת על מקום המפגש של שתי האבנים שמתחתיה. סמוך לבאר נחשפו שרידי בניין וחצר בנויים אבן, אך כיום יסודותיהם מכוסים. המבנה ידע בחייו שני שלבים. הוא כולל שני חדרים, הבנויים זה מעל זה. קיר ארוך מקביל לאפיק הנחל, מגיע עד לבאר ויחד עם קיר נוסף, שנבנה במקביל אליו, נוצרה החצר, שייתכן כי שימשה מכלאה לריכוז צאן.

מהבאר נוסעים במעלה הדרך מזרחה כ-300 מ' ומגיעים לשולי היער. כאן פונים דרומה ונוסעים עוד כקילומטר אחד עד לרחבת חניה קטנה, שלידה מתחיל שביל רגלי קצרצר העובר באתרים המשוחזרים של חורבת אבו חוף.

שביל הזהב בחורבת אבו חוף

החורבה היא שטח פתוח המשתרע על כ-1,100 דונם, מוקף כמעט מכל צדדיו ביער קק"ל. כ-300 מ' ממזרח לרחבת החניה, מעט גבוה יותר, נחשפו שרידיהן של שתי כנסיות (אינן כלולות במסלול). אנחנו נתמקד בביקור בשביל הקצר שסימנה קק"ל ונקרא "שביל הזהב" ( בימים אלו פורחות חלמוניות במדרון שממערב לשביל). המסלול מעגלי ומסומן בצהוב. האתרים זכו לשלטי הסבר. ליד רחבת החניה נמצאת חצר מוקפת גדר אבנים. בחצר נמצאת חזית בנויה אבן ובה פתח המוביל למערה. זוהי מערה טבעית, שהורחבה בתקופה הביזנטית והוכשרה למגורים. החזית נבנתה כך שהיה אפשר לנעול אותה בדלת. בחצר נעשו מלאכות הבית – בישול, טחינה וכדומה. המערה שימשה למגורים וכמכלאת צאן עד קום המדינה.

כמה מטרים הלאה משם נמצאת גת גדולה. במקום זה דרכו על ענבים כדי להפיק מהם תירוש ולהתסיס אותו ליין. התירוש עבר ממשטח הדריכה דרך "צינור" חצוב בסלע אל בור איגום, שבו אספו את הנוזל היקר. מעבר לגת נמצאת המחצבה, שממנה חצבו אבנים בתקופה הביזנטית. המחצבה תחומה במעין חצר, שבה סיתתו את האבנים החצובות כדי להכשירן לבנייה.

גולת הכותרת של הביקור במקום הוא הקולומבריום (שובך יונים). מתקנים לגידול יונים נחצבו בדרך כלל בסלע. כאן, באופן נדיר, נמצאים שרידי מגדל עגול בנוי, שבדפנותיו נבנו גומחות רבות מאבן, גומחה לכל יונה. בתוך המגדל נבנו קירות ניצבים זה לזה, המחלקים את החלל העגול לארבעה מרחבים. הקירות מעניקים שטח לבניית גומחות נוספות. המגדל היה מקורה, כך שחיות טורפות לא יכלו לחדור אליו. היונים יכלו לצאת מהשובך ולחזור אליו דרך פתחים צרים בגג או בחלקים העליונים של הקיר, שדרכם חדרו אור ואוויר. למבנה היה פתח מוגבה שהמגדלים עלו אליו בסולם. גידול יונים היה ענף כלכלי בשפלת יהודה בתקופה הביזנטית. יונים שימשו למאכל ולהקרבת קורבנות בטקסים פולחניים. אפשר לאכול גם את ביציהן ולזבל בהפרשותיהן את השדות. לאורך המדרון בוהקות חלמוניות במופע מרשים של פריחה זהובה. בתום הביקור נשוב אל הרכב שברחבת החניה.

אפשר להגיע מכביש 3255 בשילוט לחורבת אבו חוף. ממשיכים ישר כל הזמן עד שמגיעים לשלט, שמאלה אל החלמוניות. את הפריחה נגלה אם נרד אל החורשה הצמודה לשביל המעגלי. לאורך המדרון בוהקות חלמוניות במופע מרשים של פריחה זהובה.

לפרטים על מסלולים נוספים, איפה לטייל ולאכול באזור היכנסו ל: www.habsor.co.il

ובדרום- שביל החלמוניות בירוחם

שְׁמוּרַת חֶלְמוֹנִית יְרֹחָם ממוקמת ברכס ירוחם שבהר הנגב, מדרום-מערב ליישוב ירוחם. היא הוכרזה כשמורת טבע בשנת 2014. השמורה, בשטח של 10,336 דונם, משתרעת ממערב לכביש 204. כלולים בה מספר ערוצי נחלים, שבהם פורחים בימים אלו אלפי פרחי חלמונית גדולה.

איך מגיעים? בצומת הכניסה לירוחם ממשיכים בנסיעה מעט דרומה, עד לשילוט החום, שביל החלמוניות. פונים ימינה, חונים והולכים עד לריכוז החלמוניות.

ולבסוף, זכרו! החלמונית היא פרח מוגן אסור לקטוף אותה.