חבר קונגרס: "טראמפ חזק למען ישראל"

חברי קונגרס וח"כים חתמו על הצהרה משותפת לנשיא טראמפ: רק הכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית תביא לסיום הסכסוך.

חזקי ברוך , כ"ו בחשון תשע"ח

רון דה סנטיס
רון דה סנטיס
צילום: רויטרס

כעשרים חברי קונגרס חתמו היום (ד') על הצהרה הקוראת לנקוט בגישה חדשה שתביא לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. זאת, ברקע המאמצים שמוביל נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ להצגת מתווה קרוב להסדר מדיני.

בהצהרה נאמר כי "ההיסטוריה הוכיחה שוויתורים טריטוריאליים לפלסטינים לא הביאו לשלום ורק הגבירו את הטרור".

עוד נאמר בה כי "המכשול העיקרי לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים היא הסרבנות להכיר בזכותו של העם היהודי להגדרה עצמית'' וכי "רק הכרה פלסטינית בקשר ההיסטורי של העם היהודי לישראל והכרה בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, יביאו לסיום הסכסוך".

ההצהרה כוללת סעיף לפיו "יש לעודד את ישראל לנקוט בכל האמצעים הדיפלומטיים, הכלכליים והצבאיים שיביאו לסיום הסכסוך".

שלא לייחוס, אמרו ראשי השדולות שהם מקווים שהנשיא טראמפ יאמץ מסרים אלה בכל יוזמה עתידית שלו.

ההצהרה נחתמה באירוע מיוחד שהתקיים בגבעת הקפיטול בוושינגטון על ידי חברי כנסת וחברי קונגרס, החברים בשדולות אחיות הפועלות לקידום תודעת הניצחון הישראלי.

ח"כ עודד פורר, מי שעומד בראש השדולה בכנסת, אמר "כל הניסיונות למו"מ עם הפלסטינים מבלי שהם מכירים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית נכשלו. יחד עם חברי קונגרס, משתי המפלגות, קראנו לממשל האמריקאי לדרוש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי כתנאי לכל התקדמות במו"מ".

בשדולה בכנסת חברים חברי כנסת מכל המפלגות הציוניות והיא מונה 15 חברים.

בראש השדולה האחות בקונגרס, עומדים חברי הקונגרס רון דסנטיס (R-FL) וביל ג'ונסון (R-OH) וחברים בה 27 חברים, כולל מהמפלגה הדמוקרטית. ההערכה היא שבימים הקרובים כל חברי השדולות יוסיפו את חתימתם.

שתי השדולות הוקמו בתמיכת פורום המזרח התיכון Middle East Forum, מכון מחקר שמרני בראשות הפרופ' דניאל פייפס, שהשיק את פרויקט הניצחון הישראלי (IVP) בתחילת השנה.

התוכנית פועלת לשינוי הנרטיב בוושינגטון ובירושלים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני במדיניות התומכת בניצחון ישראלי ובתבוסה פלסטינית. הפרויקט לניצחון ישראל שואף ליצור פרדיגמה חדשה לפתרון הסכסוך: הפלסטינים מוותרים על התנגדותם בת המאה למדינה יהודית וישראל "מנצחת" בכך שהיא באמת מצליחה להתקבל באזור. המדיניות המוצעת קוראת לבחינה מחדש של הסכם אוסלו ולמציאת דרכים חדשות לפתרון הסכסוך.

חבר הקונגרס רון דה סנטיס אמר "אנו וחברי הכנסת מסכימים כי המכשול הגדול ביותר לשלום הוא סירובם של הפלסטינים להכיר בכך שישראל היא הבית הלאומי הלגיטימי של העם היהודי, וארה"ב יכולה לעזור להסיר את המכשול הזה ע"י העתקת השגרירות שלנו לירושלים, בירת ישראל המסמלת את הקשר ההיסטורי של העם היהודי לארצו.

''אני מעודד מהבטחת הנשיא טראמפ שזו שאלה של מתי, לא אם, הוא יבחר להעביר את השגרירות האמריקנית ואני מברך על הממשל שלו על שעמד איתן וחזק למען ישראל", הוסיף.

נשיא פורום המזרח התיכון, דניאל פייפס , אמר כי "הפרויקט לניצחון ישראל בונה תמיכה פוליטית וציבורית שתחליף בסופו של דבר את הפרדיגמה הנוכחית של 'תהליך השלום' בפרדיגמה שתועיל יותר, הן לישראלים והן לפלסטינים".