המערכת שנותנת מענה לאיום הרחפנים

מערכת "שמים אדומים" – המיועדת להגנה אווירית טקטית. הותאמה לאחרונה למענה מבצעי נגד איום הרחפנים הגובר.

קובי פינקלר , כ"ז בחשון תשע"ח

רחפן
רחפן
צילום: ISTOK

יממה אחרי פרסום דוח מבקר המדינה על איום הרחפנים, מסתבר שיש בידי מערכת הביטחון מספר פתרונות.

אחד מהם, אשר כבר הוכח בשטח, הוא מערכת "שמיים אדומים" פרי פיתוח תעש מערכות, שהינה מערכת הגנה אווירית קצרת טווח, העושה שימוש בטילי כתף (הקיימים ברשות הלקוחות) ומיועדת ליירוט מטרות אוויריות בצורה ממוכנת, באמצעות יכולות אוטונומיות של סריקה, עקיבה ושיגור.

המערכת הינה קלת משקל, ניידת ונותנת מענה הגנתי אפקטיבי נגד מגוון איומים אוויריים בטיסה נמוכה.

לאחרונה, הורחבו יכולותיה של המערכת להתמודדות אפקטיבית עם איום הרחפנים הגובר, בהגנה על אתרים אסטרטגיים, הגנה גבולות והגנה על מתקנים באזורים אורבניים.

מערכת שמים אדומים, מספקת מענה כולל כנגד איום הרחפנים - החל מגילוי, זיהוי האיום, נעילה על המטרה, עקיבה אוטומטית, שיבוש ונטרול בטרם יבצעו את משימתם.

המערכת משולבת עם מכ"מ מתקדם לגילוי רחפנים בטווחים של ק"מ בודדים, ומצוידת במצלמה תרמית מתקדמת לחקירה ולזיהוי האיום וכן יכולת נעילה על המטרה, לאחר נעילה המערכת עוקבת אחר המטרה ומאפשרת למפעיל לשבש או לנטרל את המטרה בטווחים אפקטיביים מהאתר המוגן.

השיבוש חוסם את התקשורת בין המפעיל לבין הרחפן במס' ערוצי שידור ובנוסף משבשת את יכולות הנווט של הרחפן ובכך מנטרלת את המשך משימתו.

המערכת יכולה להשתלב במערך הגנה על מתקנים רגישים, בשטח אורבני ו/או אחר, בנוסף יכולה המערכת להיות מותקנת על גבי רכב ולהגן על כוחות מתמרנים כנגד מטוסים ורחפנים.

בחודשים האחרונים המערכת עברה סדרת ניסויים והדגמות בתנאים מזג אויר קשים ביום ובלילה בהצלחה רבה - באחד הצבאות המערביים המתקדמים ביותר בעולם.