בשבע מהדורה דיגיטלית

עניין אישי והפעם עם נחי אייל

בן 55. מנכ"ל תנועת אורות, מנכ"ל הפורום המשפטי למען ישראל ציונית ודמוקרטית, יו"ר ארגון לביא עולמי, חבר דירקטוריון קק"ל והימנותא

רבקי גולדפינגר , כ"ז בחשון תשע"ח

נחי אייל
נחי אייל
צילום: מרים צחי

התחלה / לפני 55 שנה. השלישי מתוך ארבעה אחים. נולד וגדל בשכונת בית הכרם הירושלמית. כנער בן 14 עבר עם משפחתו לרובע היהודי.

נחמן / מוכר לציבור בכינויו 'נחי' אך שמו המלא הוא בכלל 'נחמן', על שם רבי נחמן. "אני נצר למשפחה מחסידות ברסלב. סבי, צבי אריה ליפל ז"ל היה חסיד ברסלב ידוע. אמא שלי, נולדה באומן שבאוקראינה. לכן היה די טבעי שיקראו לי נחמן"

אבא / אברהם, בן 91 שנים. יליד רומניה ששרד את השואה, עלה ארצה בספינת מעפילים ולחם בפלמ"ח. "מאבא למדתי את החיבור לארץ והמסירות למענה. אבא עבד ב-2 משרות כדי לפרנס את משפחתו. ביום עבד בעמידר ובלילה היה נהג מונית. יכול להיות שהעיסוקים הרבים שלי והשאיפה להספיק כמה שיותר - הם פועל יוצא ממה שראיתי אצלו".

אמא / פרידה ז"ל. "עבדה כטלפנית במרכזיה של הסוכנות היהודית. אמא הייתה עם לב ענק ואהבת בריות גדולה".

על גגות / כנער נהנה להוביל עם חבריו לטיולים על גגות הרובע היהודי. "היינו עולים על הגג של הבית שלי ומשם קופצים מגג לגג. הגענו עד לשער שכם. טיילנו מעל השוק, ירדנו ברובע המוסלמי או הארמני והיינו מסתובבים שם".

חניך שרוף / למד בבית הספר 'דוגמא' לבנים ע"ש הרב עוזיאל והיה חניך בשתי תנועות נוער במקביל, בצופים הדתיים ובבני עקיבא. "נהניתי משתיהן".

מדריך / למד בישיבה תיכונית 'אור עציון'. באותם שנים שימש מדריך בסניף בני עקיבא קריית מלאכי. "שלוש שנים מאוד משפיעות".

אחי יעקב / אחיו הבכור יעקב ז"ל, המבוגר ממנו ב-11 שנים, היה נחלאי בגרעין אבני איתן. "הוא נפטר מסרטן בגיל 59 והיה בשבילי דמות לחיקוי. כשהייתי בן 9 הוא נתן לי לרכב בטרקטור ומאז היה לי ברור שיבוא יום גם אני אהיה נחלאי".

הולך בדרכו / בכיתה י"א החל לגבש גרעין נח"ל. "ראיתי בזה משימה חשובה ממדרגה ראשונה של שילוב בין שירות משמעותי בצבא והתיישבות בחבלי המולדת".

צבא / היה בגרעין המייסד של שדמות מחולה. "שירתתי בהיאחזות של"ח ליד מחולה, שהפכה לימים לשדמות מחולה". במהלך השירות פרצה מלחמת שלום הגליל. "הייתי הרבה חודשים בלבנון. עסקתי בפינוי נפגעים והפעילות הייתה לא אחת תחת אש".

מתחתן / במסגרת הפעילות בנח"ל פגש את מי שלימים תהפוך לרעייתו, רחלי. כזוג צעיר קבעו את ביתם בירושלים. שם במשך שנתיים שימש רכז מחוז בבני עקיבא ומנהל בעיתון 'נקודה', "יחד עם ישראל הראל, אורי אורבך ובמבי שלג ז"ל".

החצי השני / רחלי (51). לאורך השנים הייתה עצמאית ובעלת העסק 'רחלי עיצובים'. "רחלי יצירתית, אומנית וכישרונית מאוד".

הנחת/ שבעה. הבן הבכור אמוץ (30) עומד בראש סוכנות הידיעות 'תצפית', יותם (28), יחיעם (26), צאלון (22), שלהבת (20), משכית (14) ואחרונה חביבה רקפת בת ה-12.

חוזר לשדמות מחולה / מירושלים שבו לשדמות מחולה, שם עסק במקביל במספר תחומים: פרדסן, רכז ביטחון של היישוב, מקים מדרשת טיולים ע"ש בן הגרעין ינאי וינשטוק ז"ל, ומדריך חברתי של ההיאחזות 'ברוש'.

פסגות / בקיץ 91' עבר עם רעייתו ושלושה ילדים קטנים ליישוב פסגות שבבנימין. "יום אחד התקשר אליי חיים פלק עוזרו של ח"כ דאז חנן פורת והציע לקחת חלק בעיתון 'אותיות'. אורי אורבך היה העורך. הייתי מנכ"ל העיתון שמונה שנים".

אורי ז"ל / "עבדנו יחד ומתוך כך, אורי ומיכל אורבך הפכו חברים קרובים. הייתה בינינו אהבה והערכה הדדית גדולה".

ממשיך הלאה / מ'אותיות' המשיך לעשייה ציבורית נרחבת. אז תנשמו עמוק: היה עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ חנן פורת, היה ממקימי עמותת 'ירוק עכשיו', שפועלת מזה עשור לקידום איכות הסביבה ביו"ש אבל לא רק, הקים וניהל את המכינה הקדם צבאית 'אלישע' בנוה צוף, את ישיבת יריחו ואת הישיבה בקבר רחל.

חסד / במקביל, היה ממקימי תנועת 'אורות' שעוסקת בנושאי חינוך וערכים וארגון החסד 'אורות חסד'. "מדובר במפעל חסד אדיר, שמסייע לנזקקים, יוזם רכישת שמיכות ואמצעי חימום לחורף, קמחא דפסחא ועוד".

פוליטיקה / בשנת 99' פרש חנן פורת מהמפד"ל והוא נקרא לנהל את המפלגה החדשה - תקומה. שימש כמנכ"ל המפלגה מאז הקמתה לפני 15 שנה ועד לפני שלוש שנים. בכנסת ה‑19 וה‑20 אגב, הוצב מטעם תקומה ברשימה המשותפת עם הבית היהודי לכנסת אך לבסוף לא נכנס.

הגירוש / "עד שנת 2004 עסקתי בעיקר בעשיית טוב. כשהתחילו דיבורים על גירוש מגוש קטיף הבנתי שצריך גם להילחם ברע והקמתי את הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שניהל מאבק בגירוש באפיק המשפטי. למשימה התגייסו עורכי דין והיינו פורום אקטיביסטי לוחם".

הצלחות / "טענו שחוק הגירוש הוא לא חוקתי. לצערנו בית המשפט דחה את הטענה. בנוסף, פעלנו לסייע למגורשים שעל פי חוק המדינה קבעה להם סכום לפיצוי לפי פרמטרים שנקבעו על ידה ונקטה במדיניות של 'קחו צ'ק ותסתלקו'. בעקבות הפעילות המשפטית שלנו מגורשים גם זכאים לתבוע מהמדינה פיצוי על שלל נזקים, כמו: פגיעה תעסוקתית, נפשית ועוד".

ערך לאומי / "הפורום עדיין קיים ופועל לשמירת זכויות אדם, הבטחת תקינות השלטון, השבת איזון בין הרשויות ונגד הפשיעה החקלאית".

טראומת עמונה / במהלך פינוי עמונה בשנת 2006 הוכה בנו יחיעם בברוטליות על ידי שוטר ונפצע קשה בראשו. "שוטר יס"מ לקח אלה הפוכה והיכה אותו בכל הכוח. יחיעם איבד דופק ועבר החייאה באמבולנס בדרך לבית חולים. אחר כך, עבר ארבעה חודשים שיקום. הייתה תקופה קשה".

שינוי אמיתי / בתחילה חש זעם על התנהלות המשטרה. "מאוד כעסתי וניסיתי להתנקם בתדמית המשטרה. עד שהבנתי שזה לא יועיל ואם אני רוצה לחולל שינוי אמיתי אני צריך להכניס חבר'ה איכותיים לתוך המשטרה". כך ייסד בשנת 2011 את מיזם 'מאמינים במשטרה'.

משפיעים / "יש לנו בוגרים שמשרתים בתחנות משטרה ברחבי הארץ, כבר שלושה קצינים מכהנים ואחוז גבוה שיצאו לקורס קצינים. ההשפעה בהחלט ניכרת בשטח ומדובר בהתחלה של שינוי תרבותי - ארגוני במשטרה".

מוטו לחיים / "אני מאמין שאם אתה רוצה להשפיע - אתה חייב להיות שחקן במגרש. אנחנו חייבים לקחת חלק בזירות השונות במדינה. מפריע לך משהו? אתה רוצה לתקן? אז יאללה, תקים עמותה ותפעל לשנות".

נלחמים בחרם / לפני שנתיים הקים את עמותת הפורום המשפטי הבינלאומי שעוסקת בעיקר בענייני המאבק ב-B.D.S וחיזוק תדמיתה של מדינת ישראל בשדה המשפטי הבינלאומי.

לגאול קרקעות / הימנותא, חברת בת של קק"ל, שעוסקת ברכישה וניהול מגרשים של קק"ל. "קק"ל צריכה להשקיע את מירב מאמציה למטרה שלשמה נוסדה, שהיא גאולת קרקע ושמירה על נכסי העם היהודי".

סטודנט/ במקביל לשאר עיסוקיו הפך בשנים האחרונות לסטודנט באוניברסיטת אריאל. לאחר שסיים תואר ראשון במדעי החברה והרוח החל בימים אלו את לימודי התואר השני במינהל עסקים. יחד איתו חובשים את ספסל הלימודים גם רעייתו רחלי ושני ילדיו הגדולים.

מתנדב / כאילו לא די, הוא ממשיך להתנדב לצבא כסמג"ד הגמ"ר (הגנה מרחבית) בחטיבת בנימין. "רק השבוע סיימתי שלושה ימי מילואים".

איך מספיק הכול? / "התשובה שלי היא: בעזרת אנשים מצוינים שותפים לדרך ובראשם עינת קורמן, יד ימיני וסמנכ"לית הפורום המשפטי".

אם זה לא היה המסלול / "הייתי שמח לעסוק בחקלאות. לקום בבוקר, לצאת לשדה, לנשום עמוק, להשקות, לעדור, לגזום... אח, חלום".

פשיעה חקלאית / "חקלאים נפגעים ומרימים ידיים וכך לאט לאט אנחנו מאבדים את הארץ. לצערי, הרשויות מסרבות להכיר בפן הלאומני שמתלווה לפשיעה הזאת. אנחנו פועלים שהפרקליטות תקצה עו"ד שתפקידו יהיה לעסוק בפשיעה הספציפית הזאת".

מדברים יהדות / מכהן כיו"ר ארגון 'לביא עולמי'- תנועה ערכית עולמית שפועלת בקרב קהילות יהודיות וקמפוסים בארצות הברית ואירופה. "השליחים שלנו עוסקים במאבק בהתבוללות ובחיזוק הזהות היהודית והציונית של הצעירים".

במגרש הביתי

בוקר טוב / משכים קום בשעה חמש וחצי. יוצא להליכה עם החצי השני, "5 ק"מ מסביב ליישוב". אז תפילה ויאללה לעבודה. "אין יום שדומה למשנהו". הביתה חוזר בשעות הערב המאוחרות.

דיסק ברכב / שירים עבריים ולועזיים משנות ה-60 וה-70. "השירים שעליהם גדלתי".

שבת / מנוחה, שולחן שבת, משפחה "והזדמנות נהדרת לפגוש את חנן פורת בספריו 'מעט מן האור' על פרשות השבוע והספר "לחיות תהילים'".

משאלה / "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו אמן".

מפחיד אותי / "שלהט העשייה ידעך".

דמות מופת / חנן פורת ז"ל. זכה לעבוד במחיצתו כשני עשורים. "אדם שחי את האמונה. מצד אחד איש תורה וחכם מופלג ומצד שני, איש חזון ומעש ממדרגה ראשונה. סימביוזה של תורה ועבודה".

כשאהיה גדול / "מקווה ומייחל להמשיך בעשייה ולהגשים עוד תוכניות".

rivki@besheva.co.il