קריית ספר-המלצותיו של הרב יואל קטן

אם ר' שלוימ'לה קרליבך היה פותח את עיניו היום, הוא לא היה מאמין למה שהוא רואה

הרב יואל קטן , כ"ז בחשון תשע"ח

הרב יואל קטן
הרב יואל קטן
צילום: אתר ישיבה

הרב שלמה קרליבך.

חייו, משנתו והשפעתו.

נתן אופיר (אופנבכר).

ראשון לציון,

ידיעות אחרונות וספרי חמד, תשע"ז. 415 עמ'

(info@ybook.co.il)

מכוכב זמר עולה, מקרב רחוקים מבריק ויקירם של רבנים ואדמו"רים הוא הפך במשך השנים לדמות שנויה במחלוקת. ופתאום – מהפך: פחות מדור אחרי מותו, שיריו וניגוניו נשמעים באינסוף בתי כנסת מכל הסוגים, מאות ממשיכים את דרכו ומחקים אותו במידה זו או אחרת של הצלחה, ודרכיו ומשנתו מכוונים את דרכם של צעירים ומבוגרים.

איך באמת הפך "הרבי המרקד" לדמות כה מרשימה גם בחוגים שרחקו ממנו בחייו? על כל זה כותב המחנך והחוקר הרב ד"ר אופיר, אחרי שהוא בורר מתוך השמועות והאגדות את העובדות ההיסטוריות המתארות את חייו של ר' שלוימ'לה, ומנתח את הדברים בעל פה ובכתב שהותיר אחריו.

בעשרים פרקים מתוארים תולדות חייו, שליחותו, המוזיקה בחייו, מעשיו בארצות הברית ובארץ, קשריו עם היהודים שמעבר למסך הברזל והשנים האחרונות לחייו. המחבר לא נמלט מתיאור הביקורת שהייתה נגדו על חלק מהנהגותיו, ומתאר בתמציתיות את דרכי השפעתו על הדור הבא, את קשריו לחסידות למרות מוצאו היקה, את נדיבותו היוצאת מהכלל ועוד.

***

נִשְׁמַת הָבַּיִת.

הריון, לידה, הנקה ואמצעי מניעה.

ירושלים,

מדרשת נשמת וספרי מגיד, תשע"ז. 367 עמ'

(02-6330530)

מדרשת נשמת, בראשות הרבנית חנה הנקין ובליווי צמוד של בעלה הרב יהודה הרצל הנקין ושל הרב יעקב ורהפטיג, פועלת כבר כעשרים שנה להפיץ את הידע של הלכות טהרת המשפחה ולהגביר את הנגישות אליהן, בעיקר בעזרת הכשרת יועצות הלכה המהוות כתובת ראשונית לאלפי נשים, בין בפנייה פנים אל פנים ובין בעזרת מענה טלפוני או דרך אתר האינטרנט.

דרך המלך לבירור שאלות הלכה גם בנושא צנוע זה הייתה ועודנה פנייה לרב, בין אם הפונה היא האישה עצמה או שבעלה הוא השואל, או שהרבנית מתווכת בין האישה לבעלה הרב. אך יש נשים שהפנייה הישירה לאישה בעלת סמכות בתחום נוחה להן יותר, ואלפי התשובות שניתנו על ידי עשרות יועצות ההלכה שהוכשרו במכון נשמת בשנים האחרונות מוכיחות את נחיצות הפרויקט.

תחת אחריותם וסמכותם של שני הרבנים הנ"ל הוכן גם הספר הזה, המכיל בתוכו עשרות תשובות לשאלות שהגיעו מהשטח, עם הרחבות הלכתיות ונספח רפואי.

***

המיועד.

חיים פוטוק.

תרגם מאנגלית שי סנדיק.

אבן יהודה,

תמיר-סנדיק וספרי חמד, תשע"ז. 358 עמ'

(info@tamirsendik.co.il)

אין מדובר כאן בספר תורני אלא בסיפור שיצא לאור לראשונה לפני כחמישים שנה באנגלית (The Chosen; בתרגום הקודם הוא נקרא 'הנבחר'), וריגש בזמנו רבים בעולם היהודי בכלל ובציבור הדתי בפרט. זהו רומן שמתאר קשר חברי מיוחד שמתרקם בין שני נערים בארצות הברית של שלהי מלחמת העולם השנייה, האחד בנו הבכור של אדמו"ר חסידי-קנאי המיועד למלא בעתיד את מקום אביו (מכאן שם הספר), והשני בן למרצה לתלמוד אורתודוקסי-מודרני.

מתוך המהלך המרתק והמרגש של העלילה עולות שאלות חודרות על מקומה של יהדות חרדית מתבדלת בעולם מודרני ומתפתח, על האפשרות לקשר ואף לידידות בין נפשות קרובות שרחוקות זו מזו בענייני אמונות ודעות, על סוגים שונים של קשרים בין אבות לבנים מתבגרים, על השואה המחייבת אחריות אישית של הדורות הבאים כדי לשמור על הגחלת היהודית גם במחיר אישי כבד ועוד.

לתגובות: wso.shaalvim@gmail.com