אנשי אס-אס מואשמים בסיוע לרצח יהודים

התביעה בעיר דורטמונד בגרמניה הגישה כתבי אישום נגד שני נאצים לשעבר, בני 92 ו-93, המואשמים בסיוע לרצח מאות יהודים במחנות השמדה.

ניסן צור , כ"ז בחשון תשע"ח

מוזיאון השואה בארה"ב
מוזיאון השואה בארה"ב
צילום: רויטרס

שני קציני אס.אס לשעבר מואשמים כי סייעו לרציחתם של מאות יהודים במחנה הריכוז שטוטהוף במהלך מלחמת העולם השנייה.

על פי כתב האישום שהגישה התביעה בעיר דורטמונד בגרמניה, שני קציני האס.אס לשעבר, בני 92 ו-93 אשר שמם נאסר לפרסום עקב החוק הגרמני, היו תחת חקירה של הרשויות בגרמניה בחודשים האחרונים לאחר שהתגלה כי שימשו כשומרים במחנה הריכוז שהוקם בצפון פולין סמוך לעיר גדנסק.

"מעשיהם של השומרים במהלך פעולתו של מחנה הריכוז שטוטהוף הפכה אותם לסייענים ברצח" נכתב בכתב האישום, המפרט גם כי קצין האס.אס בן ה-92 שירת במחנה הריכוז שטוטהוף במשך 11 חודשים בין השנים 1944-1945, ואילו קצין האס.אס בן ה-93 שירת במחנה הריכוז במשך שנתיים בין השנים 1942-1944.

כתב התביעה מאשים אותם בסיוע לרצח של מאות יהודים שנשלחו אל מחנה הריכוז, וכן ברציחתם של מאה אסירים פולנים בתאי הגזים ועוד 77 אסירי מלחמה סובייטים. בנוסף מואשמים שני קציני האס.אס לשעבר במעורבות בהפצת מחלות קטלניות ובהן טיפוס, שהביאו למותם של מאות אסירים נוספים.

שני קציני האס.אס הקשישים הכחישו לאורך החודשים האחרונים את מעורבותם ברציחתם של מאות אסירים במחנה שטוטהוף. כעת יצטרך בית המשפט לקבוע האם השניים יועמדו לדין ויתייצבו בפני בית המשפט או ישוחררו מפאת גילם המתקדם.

בשנים האחרונות נרשמו מספר מקרים בהם שוחררו קציני אס.אס לשעבר מהצורך להתייצב בפני בית המשפט בגרמניה, עקב גילם המבוגר ומצבם הבריאותי הרופף, כאשר חוות דעת שקיבל בית המשפט מרופאים קבעו כי אינם כשירים לעמוד לדין.

לפחות 85 אלף אסירים, מרביתם יהודים, מצאו את מותם במחנה הריכוז שטוטהוף שהוקם בשנת 1939 בצפון פולין.