"עובדים לא יהודים יועסקו בשבת"

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה נתניהו כי יתפטר מתפקידו באם יהיו חילולי שבת בעבודות הרכבת.

חזקי ברוך , כ"ח בחשון תשע"ח | עודכן: 15:11

השר ליצמן
השר ליצמן
צילום: מרים צחי

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הודיע היום (שישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אם יהיו חילולי שבת בעבודות התשתית של הרכבת בשבת הקרובה, הוא יתפטר ביום ראשון מתפקידו בממשלה.

"המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מנוגד לסטטוס קוו ומהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל ובערך קדושת השבת", אמר ליצמן.

בעקבות האיום הודיע שר העבודה והרווחה חיים כץ כי הושג פתרון ולפיו לא יועסקו עובדים שיום מנוחתם שבת. כמו כן, הוסיף כץ כי החליט לבדוק באופן יותר הדוק את האישורים שניתנים לרכבת.

כזכור, שתי המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, מובילות קו תקיף נגד עבודות התשתית שמבצעת רכבת ישראל בשבתות.

אתמול הפיץ שר העבודה והרווחה, חיים כץ, תזכיר הצעת חוק ממשלתית אשר אמורה לצמצם את היקפם של התרי העבודה בשבת. על פי התזכיר ישונה חוק שעות עבודה ומנוחה כך שבנוגע להענקת היתרי עבודה בשבת, יביא שר העבודה בחשבון גם שיקולים חדשים שאינם בחוק כיום.

בין השיקולים המצוינים בתזכיר: התחשבות במסורת ישראל, מידת הפגיעה במרחב הציבורי במקום בו מתבקש ההיתר, רווחת העובד וקיום חלופה שאינה מחייבת עבודה בימי השבת.

תזכיר החוק הופץ בהתאם לסיכום שהושג בנושא בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר כץ וראשי המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה, זאת על רקע סערת עבודות התשתית של רכבת ישראל בשבת בשנה האחרונה.

גורמים חרדים העריכו כי החוק החדש "יצמצם משמעותית את עבודות הרכבת וגופים נוספים בשבת".