סימנס ישראל נקנסה ב-63 מיליון ש"ח

סוף לפרשת השוחד בחברת החשמל. החברה הישראלית המייצגת את תאגיד סימנס העולמי תשלם קנס כבד לקופת המדינה.

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בכסלו תשע"ח

בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת מיכל אגמון-גונן, גזרה הבוקר (שני) קנס של 63 מיליון שקלים על חברת סימנס ישראל בע"מ, חברה ישראלית בשליטת הקונצרן הבינלאומי SIEMENS AG.

החברה הורשעה, על פי הודאתה ובמסגרת הסדר טיעון, בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

בית המשפט הטיל על סימנס ישראל את הקנס בסך 63 מיליון ש"ח לקופת המדינה, וכן נתן תוקף להסכמת הצדדים להארכה בשנה של מינויו של המפקח החיצוני שמונה לחברה במסגרת ההסדר שנחתם עם SIEMENS AG.

במסגרת גזר הדין, עמד בית המשפט על החשיבות שבהטלת אחריות פלילית וענישה כלכלית משמעותית על תאגידים המבצעים עבירות על מנת להבטיח שיפעלו להטמעת תוכניות אכיפה וציות מראש. עם מתן גזר הדין מגיעה היום לכדי סיומה פרשה זו לאחר שבכירים בחברת חשמל הורשעו במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד, והושתו עליהם עונשי מאסר משמעותיים.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר, "היום מגיעה לסיומה פרשת שחיתות בקנה מידה רחב היקף שדרשה משאבים ומאמצים רבים בחשיפתה. הפרשה הסתיימה בעונשי מאסר משמעותיים לעובדי הציבור בחברת החשמל, חילוט כספים שקיבלו כשוחד והטלת קנסות בסך מצטבר של מאות מיליונים על תאגידי חברת סימנס בארץ ובעולם. ידעו עובדי הציבור, ידעו התאגידים המעורבים בהשחתת השירות הציבורי בארץ ומחוצה לה, כי עבירות שחיתות סופן להתגלות, וכי מערכות אכיפת החוק פועלות ללא לאות להביא את האחראים והמעורבים לדין".

בפרקליטות מוסיפים ומציינים כי הפרשה כללה חקירה מאומצת ומורכבת של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך, במסגרתה בוצעו חיקורי דין ברחבי העולם, נוכח הצורך לחשוף את מנגנון הסתרת כספי השוחד באמצעות חשבונות קש. בחקירה סייעה הרשות לאיסור הלבנת הון ומניעת טרור.