סערה בדיון על טרור ההטרדות

הועדה לשיווין חברתי וצדק חלוקתי בראשות ח"כ מיקי זוהר מקיימת דיון בסוגיית ההטרדות מצד צעירים ערבים כלפי יהודיות.

ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ח

דיון בכנסת על הטרדות מיניות
דיון בכנסת על הטרדות מיניות
צילום: חזקי ברוך

יו"ר הוועדה לשוויון חברתי וצדק חלוקתי, מיקי זוהר (ליכוד), הסביר בפתח הדיון אודות הטרדות מיניות בפריפריה כי הדיון נועד לעסוק בבעיה שקיימת ויש להציף אותה על מנת שהיא תטופל.

"מנטליות מסוימת שקיימת במגזר הערבי גורמת לחלקים בו לא להבחין מהי הטרדה מינית ומה לא. אני לא מבין מה פשר הכעס של חברי הכנסת הערבים על קיום הדיון", פתח זוהר.

זוהר הגן על החלטתו להזמין לדיון את נציגי להב"ה ויד לאחים, "הפכו את הארגונים הללו לאויבי ישראל. ואני אומר לעצמי בשאלת תם, אם במדינת ישראל אנחנו מאפשרים חופש ביטוי לארגונים כמו שוברים שתיקה, בצלם ועדאללה יתכן שיעצרו ארגונים כמו יד לאחים ולהבה מלדבר. לצד הימני של המפה אין זכות ביטוי?".

בהמשך הסביר זוהר מדוע ביקש שיו"ר להב"ה אישית לא ישתתף בדיון, "בנצי גופשטיין הוזמן במסגרת ההזמנה לארגון להב"ה. הובא לידיעתי שאם גופשטיין ישתתף הדיון הזה יפוצץ ולא התקיים. ההתלבטות היתה האם לקיים את הדיון בלעדיו או לא לקיים אותו. ולכן ביקשתי מארגון להב"ה לשלוח נציג אחר. להב"ה הוא לא ארגון של איש אחד, ולכן אני לא מבין את הכעס".

ח"כ יוליה מלינובסקי, אשר יזמה דיון בנושא הטרדת נשים, נערות וילדות בערים מעורבות ובקו התפר בועדה למעמד האישה, דיון שפוצץ על ידי חברי הרשימה המשותפת, ציינה כי המציאות בנושא קשה.

"בשביל לטפל בבעיה צריך קודם כל להכיר בה. בתרבות המוסלמית הערבית יש דבר כזה שלהטריד אישה זו גאווה. אם אתם מכחישים את זה אתם חיים במגדל השן", ציינה, "זה לא סוד שזה מה שקורה באזורי החיכוך".

מלינובסקי תיארה את המציאות בקו התפר בירושלים, שבה בנות צעירות לא יכולות לצאת מבית הספר ללא ליווי, "לא סתם שמו שם שתי ניידות באופן קבוע". מלינובסקי סיפרה גם כי בנצרת עילית החלה העירייה לחלק דו"חות בניסיון למגר את התופעה.

בשלב כלשהו פרצה סערה בדיון, לאחר שנציגת מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית טענה כי אין מדובר בתופעה שונה מתופעת ההטרדות המיניות הכללית.

חילופי הצעקות בוועדה איימו להשבית את הדיון, ורק לאחר זמן רב הצליח יו"ר הוועדה להשליט סדר ולאפשר את המשך הדיון.