"דורשים מנתניהו לתקן את חוק השבת"

יושב ראש סיעת יהדות התורה, ח"כ מוזס, עדיין לא נרגע מהעימות סביב עבודות הרכבת בשבת.

חזקי ברוך , ב' בכסלו תשע"ח

מנחם אליעזר מוזס
מנחם אליעזר מוזס
צילום: פלאש 90

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, דיבר היום (שני) במליאת הכנסת על העימות שהיה בסוף השבוע סביב עבודות הרכבת בשבת.

"סיעת יהדות התורה רואה בחומרה רבה את נושא חילולי השבת והזלזול בכבודה ובשומריה. אני מגיע עכשיו מישיבת סיעה בראשותי. קיימנו דיון מעמיק בנושא, ואנו דורשים חד משמעית מראש הממשלה לתקן את חוקי השבת. ובזכות השבת ניוושע בכל הברכות".

הוא התייחס לחילולי השבת שנעשים במסגרת עבודות תחזוקה ושידרוג של רכבל ישראל ואמר, "בעולם כולו, אין שומרים שבת כי לא מצווים שם על שמירת השבת, ואין יום שהתנועה נעצרת בו. ולמרות זאת מתבצעות עבודות שדרוג ותחזוקה, תוך כדי שהתנועה זורמת וסדר היום של הנוסעים ועוברי הדרך ממשיך כשגרה. אם בעולם כך, אין סיבה שכאן בארץ לא יפעלו באותה מתכונת ויבצעו את העבודות הנדרשות תוך כדי תנועה, ביום חול".

לדבריו, כפי ששידרגו את כביש 38 ואת כביש 1 בדרך לירושלים, ללא חילול שבת, תוך צמצום התנועה בשעות הלילה, כך אפשר לעשות בשאר המקומות בארץ וגם על ידי רכבת ישראל. "סללו דרך ראשית, מבית שמש לירושלים ללא צורך לחלל את השבת. אפשר לנצל טכנולוגיות מתקדמות ההופכות לילה ליום ולהימנע מפגיעה קשה כל כך בקדושת השבת".

מוזס מחה על מה שהגדיר "הפגיעה בסטטוס קוו וההתעלמות מציבור רחב ששמירת השבת היא ערך עליון בעיניו וחילולה פוגע בו ומכאיב לו".

"שמירת השבת היא ערך עליון. אנו שותפים לקואליציה שקבעה כי לא תהיה פגיעה בסטטוס קוו הדתי וכי השבת תישמר על ידי משרדי הממשלה ושלוחותיהם. אין מדובר בפיקוח נפש ואין נשקפת סכנה לציבור, אם עבודות השדרוג תתבצענה בימות החול. ביצוע העבודות בשבת פוגע בציבור רחב מאוד בארץ ששמירת השבת קדושה לליבו וחילולה מכאיב לו ופוגע בו", סיכם מוזס.