השר אופיר אקוניס:
מתווה טראמפ יקרע את הליכוד

שר המדע והטכנולוגיה בראיון לערוץ: מדינה פלשתינית תהיה אסון לישראל ולמערב כולו. המתווה עלול להבעיר תבערה גדולה בליכוד.

שמעון כהן , ג' בכסלו תשע"ח

אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
Photo by Ohad Zwigenberg/POOL

השמועות סביב מתווה טראמפ להסדר מדיני בין ישראל לפלשתינים – מדינה ללא פינוי ישובים – מעוררות לא מעט תגובות והתייחסויות. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שר המדע אופיר אקוניס על המהלך האמריקאי. השר לא עושה הנחות וממשיך בהתרעה מקידום רעיונות שתי המדינות.

"אני מתריע כבר חודשים מהסכנה של הכנסת מתווה שתי המדינות למה שמכונה כתכנית השלום של טראמפ. ממשל טראמפ הוא ההזדמנות הטובה ביותר לסגת מהרעיון המסוכן של שתי המדינות שנכפה על ידי ממשל אובמה, קרי וקלינטון. אני מאוד מקווה שהביטוי הזה לא יהיה במתווה, כי אם הביטוי הזה יהיה במתווה הוא יגרום לקרעים גדולים בקואליציה ובליכוד, כי בליכוד יש רוב שאני שמח להיות
מדינה פלשתינית פלוס או מינוס היא אסון אסטרטגי למדינת ישראל ולמזרח התיכון.
מהמובילים בו נגד מתווה שתי המדינות".

אקוניס מחדד את עמדתו ודוחה הן את הדוגלים ב'מדינה מינוס', הן את המסתמכים על ערבויות אמריקאיות והן את הסבורים כי יש להשאיר לפלשתינים להיכנס לעמדת הסרבן. "הבעיה היא בהגדרה. אני חושב שמדינה פלשתינית פלוס או מינוס היא אסון אסטרטגי למדינת ישראל ולמזרח התיכון.

''אין שום סיכוי שהרש"פ המונהגת על ידי ארגון הטרור של הפתח' תשלוט שם. היא מיד תיכבש על ידי חמאס וגורמי טרור אחרים, והאיום יהיה על כל אזרחי ישראל, איום עצום גם על ירדן ומדינות מתונות נוספות במזרח התיכון. מי רוצה את ההתאבדות הזו? לא אני, לא מצביעי הליכוד ולא רוב גדול מאוד של אזרחי ישראל".

"אם הפלשתינים רוצים אנחנו מוכנים לשוב לשולחן המו"מ. אפשר לדבר על אוטונומיה או פדרציה או הסדר עם ירדן כהסדר ארוך טווח או הסכם ביניים, אבל לא תהיה מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון. זו צריכה להיות העמדה הישראלית ואם זו לא תהיה העמדה הישראלית ונעשה לעצמנו הנחות, כמו כאלה שאומרים שלא משנה מה ההגדרה. זה מאוד משנה מה תהיה ההגדרה. המשמעות של ההגדרה היא איום קיומי על מדינת ישראל".

השר אקוניס נשאל מה אם כן אירע כאן? האם ההמתנה בנימוס למתווה מדיני אמריקאי, במקום להציג עמדה ישראלית מיד עם כניסת טראמפ לשלטון, היא שגרמה לישראל לעמוד מול מתווה בעייתי כל כך ההולך ונרקם? אקוניס מודה כי אינו יודע איך השתלשלו העניינים שכן לבקשת ובהוראת ראש הממשלה המגעים והשיח עם הממשל בבית הלבן מתנהל אך ורק על ידו "והוא אומר שהוא יודע מה הוא עושה מול הממשל האמריקאי".

"בביקורי הקודם בארה"ב במפגשים שם עם גורמי ממשל אמרתי לו את עמדתי ואת עמדת רוב מצביעי ורוב מתפקדי הליכוד ואוסיף שזו גם עמדת רוב האזרחים בישראל, בוודאי בציבור היהודי, התנגדות לשתי מדינות. אנחנו לא צריכים לעשות הנחות לא לנו ולא לממשל האמריקאי. קרה לנו נס בנובמבר 2016
מישהו מעלה על דעתו ישובים יהודיים ביהודה ושומרון תחת שליטת הרודנות הפלשתינית והיישות הטרוריסטית? זו יישות טרוריסטית שגם היום היא תומכת בטרור
כשלא קלינטון נבחרה. היא הייתה כופה עלינו מזמן את מתווה ביל קלינטון שהתקבל על ידי אהוד ברק ועל ידי אובמה. צריך להשתמש בנס הזה שקרה לנו בנובמבר 2016 לטובתנו, כולל הבעת עמדה ברורה".

באשר לרעיון השארת הישובים היהודיים ביהודה ושומרון תחת מדינה פלשתינית, מתייחס השר כמעט בבוז: "מישהו מעלה על דעתו ישובים יהודיים ביהודה ושומרון תחת שליטת הרודנות הפלשתינית והיישות הטרוריסטית? זו יישות טרוריסטית שגם היום היא תומכת בטרור, פעם יותר ופעם פחות".

"אם לא נבוא בנחישות מירבית, בסגנון יצחק שמיר ששמר על האינטרסים של ישראל והיום מתייחסים אליו בערגה, וללא עמידה איתן בראש ובראשונה במפלגת השלטון אנחנו עלולים להיתפס כחלשים בעיני הפלשתינים, בעיני האמריקאים ובעיני מדינות נוספות במרחב, מדינות שכיום מבינות שאנחנו הפתרון ולא הבעיה".

"אנחנו צריכים איסלאם פונדמנטליסטי במרחק של שלוש דקות מראש העין ופתח תקווה או מעפולה? צריך להדוף את הסכנות הללו ולאחר מכן להציג את העמדה שלנו בפני האמריקאים והקהילייה הבינלאומית. כמו שנתניהו אמר בועידת הליכוד 'ממשל עצמי כן מדינה לא'. כך נתניהו אמר כשהעביר החלטה בליכוד שתקפה עד היום. אני מביע את עמדת הליכוד הבסיסית ביותר".

באשר לחשש שרעיון שתי המדינות יוביל לקרע גם בליכוד אומר אקוניס: "להערכתי בסיעת הליכוד כיום
בסיעת הליכוד כיום יש רוב גדול נגד מתווה שתי המדינות. כאשר הוא יונח על השולחן אני מניח שהוא עלול להבעיר תבערה גדולה בליכוד, ואני לא מציע לאף אחד לבחון את זה
יש רוב גדול נגד מתווה שתי המדינות. אני מוביל את זה, לפעמים אני כמעט לבד אבל ישנם רבים שמתנגדים למתווה הזה. כאשר הוא יונח על השולחן אני מניח שהוא עלול להבעיר תבערה גדולה בליכוד, ואני לא מציע לאף אחד לבחון את זה".

בשיחה עמו ציינו בפני השר אקוניס כי שרים אחרים שעימם ביקשנו לשוחח העדיפו לשמור על שתיקה והגדירו את הדיווחים כשמועות שאין להתייחס אליהן בשלב מוקדם כל כך. לדבריו מדובר באמירה מדאיגה מאוד מצידם של חבריו לשולחן הממשלה. "אני אומר גם לחבריי המתיישבים ביהודה ושומרון ולתומכיהם ולחבריי בממשלה, אל תהיו תמימים. תמימות זה לא חלק מהמשחק הפוליטי. השקט שהם שומרים עליו לא ימנע את הכנסת שתי המדינות למתווה האמריקאי".

ומה באשר לעמדת נתניהו שלא נשמע מתנגד במלוא כובד משקלו לרעיון העולה מהבית הלבן? "האינטרס הלאומי צריך לגבור על כל דבר, ונתניהו עומד על האינטרסים הללו בצורה מאוד מרשימה. לזכותו של נתניהו צריך לומר שעמד מול ממשל עוין ביותר בצורה מאוד מרשימה, ממשל שהיה מוציא אותנו גם מחלקים נוספים חוץ מיו"ש והגולן. צריך לשבח את נתניהו על עמידתו מול ממשל אובמה ועכשיו צריך לגבות את נתניהו בעמידתו מול ממשל טראמפ ולא לקבל את מתווה שתי המדינות. צריך להתייצב ולומר את הדברים בצורה ברורה בכל פורום. מדינה פלשתינית היא אסון אסטרטגי לישראל ולעולם המערבי כולו".