'הגנרלים דיברו והבנתי: מכרו אותנו'

אפי כהן, הלום קרב ממלחמת יום כיפור, מספר על המראות הקשים שחווה במלחמה ועל שיח גנרלים שחשף בפניו את הקונספירציה שקדמה למלחמה.

שמעון כהן , ג' בכסלו תשע"ח

מה סיכמו לפני המלחמה
מה סיכמו לפני המלחמה
צילום: HARIS EITAN לע"מ

ספר חדש, קטן קומה אבל גדול משמעות, מספר על האירועים הקשים של מלחמת יום כיפור ברמת הגולן מזווית הראייה של אלחוטן צה"לי שנחשף גם למראות קשים מנשוא וגם לשיח מטריד מאוד של אלופים בצה"ל.

על הספר 'כבר הורידו את רשתות ההסוואה ב...' שוחחנו עם מי שכתב אותו, אפי כהן, הלום קרב ששמר על שתיקה במשך עשרות שנים. את ההתפרצות שהובילה אותו לכתוב את מה ששמר בסוד במשך שנים רבות הוא מייחס לתכנית טלוויזיה בה צפה לפני יום הכיפורים שלפני עשור. תכנית זו עיסקה במצבם של הלומי הקרב, וכמה מהם סיפרו את סיפורם. כהן פרץ בבכי וכשנשאל מה קרה, השיב לילדיו כי התכנית מספרת בעצם את סיפורו הוא.

בעקבות אותה תכנית יצא לחיפוש באינטרנט אחר חבריו מהקרבות ההם ואיתר את אחד מהם. שבועיים לאחר מכן נפגשו ומאז הוא אינו מפסיק לספר את סיפורו. לפני שנה הדברים הבשילו לכדי כתיבתו של הספר החדש החושף בתיאורים עזים את המראות הקשים שנגלו לעיניו תוך כדי הקרבות וגם את מה ששמע מפיהם של בכירי צבא ולמעשה חושף את הקונספירציה שקדמה למלחמה, הקשר בין קיסינג'ר, דיין וסאדאת.

באותה שיחה קשה שהיה עד לה כאלחוטן שהיה בחדר בו שוחחו האלוף חופי ואלוף פלד, מפקד חיל האוויר, תיאר פלד כיצד אזלו מטוסי חיל האוויר לאחר ש-475 מהם נפלו מירי האויב, פלד תיאר כיצד כל מטוס ישראלי שעולה לאוויר יורד בתוך זמן קצר ולמעשה המצרים מתקרבים לאשדוד והסורים מתקרבים לכנרת. בדבריו הבהיר אז פלד כי אם האמריקאים לא יעבירו במהירות את 400 המטוסים המוגנים שצריכים להגיע בטיסה מפורטוגל הרי שבדי ההסוואה כבר הוסרו מהמקום בו הם מכסים את נשק יום הדין.

"שני האלופים אמנם נפטרו אבל מאזין נוסף לשיחה עודו בחיים, זהו קהלני ששמע את אחת מהאמירות. הם לא הבחינו שאני מקשיב לדבריהם תוך כדי שאני מאזין בקשר כאלחוטן בנפאח שעות אחדות לפני שהייתי אמור לחזור לתל פארס שנכבשה על ידי סיירת מטכ"ל".

על ההתמודדות שלו כהלום קרב מאז ימי המלחמה היא מספר כהן כיצד ההלם תקף אותו מהרגע הראשון אך בפועל נפל למשכב רק שלושה חודשים לאחר מכן, וגם אז לא ידע לקשור בין המלחמה ההיא לקריסתו. הוא העדיף לראות עצמו כגיבור ולא כמי שמבטא חולשה ורפיסות, וכך באופן תקופתי קרס שוב ושוב לאורך השנים והיה מטופל בכדורים, מבלי לדעת שכמוהו יש אלפי חיילים הנושאים על נפשם את מוראות המלחמה.

לימים, לאחר אותה תכנית טלוויזיה, ביקש לקבל את המגיע לו כהלום קרב, אך גילה מערכת אטומה. "במשרד הביטחון דחו אותי באמתלות שונות שכאילו לא הייתי בתל פארס", הוא מספר ומציין כי אירוע בו הועמד לדין על נטישת עמדה לדקה והמסמך שהעיד על המשפט בו נשפט הוכיח שאכן היה גם היה במוצב שנכבש, אך גם עובדה זו לא הביאה את המערכת להתייחס אליו כהלום קרב. "אחר כך אמרו לי שאני בריא כמו שור, ואחר כך אמרו שיש התיישנות. זכיתי בבית המשפט. הם הגישו ערעור למחוזי ושם כבר לא יכולתי לייצג את עצמי ועו"ד ששכרתי עשה עבודה לא רעה ונפסק שאבדק על ידי רופא, אבל הוא כתב שאמנם עברתי טראומה בלתי ניתנת להדחקה ועם זאת ברבות השנים התגברתי. אם התגברתי או לא אפשר לקרוא בספר".

בהמשך סיפר על המעמד בו שמע פרטים אודות הקשר שקדם למלחמה בין קיסינג'ר ודיין ולפיו תאפשר ישראל למצרים לתקוף ולכבוש קטע קטן, להכריע במבצע צבאי שמחירו 200-300 חיילים שייהרגו, ולאחר החזרת הכבוד לצד המצרי ולצד הסורי תוכל ישראל לחתום על הסכם שלום ארוך שנים.

"ב-11 לאוקטובר 73' בערך בשעה 23 וכמה דקות. הייתי צריך לחזור למחרת לתל פארס עם חברי שלמה יעקביאן ז"ל, חברי שהציל את חיי אחרי שאיבדתי את הראייה לאחר ימי צום. הייתי בחמ"ל בנפח. הייתי האלחוטן שם, בכוך ישבה המרכזיה שלא שמעה את השיחה של האלוף פלד וקהלני. הם דיברו מפורשות על מה שקרה לנו ובשלב מסוים פלד חשף שנפלו כל המטוסים והציג מספרים. קהלני שאל אם חסרים טייסים, ופלד אמר שחסרים מטוסים ולא אנשים".

ממשיך כהן ומספר: "בהמשך הוזכר השם גו' אלון שחשף מסמך שבו קיסינג'ר ודיין חתמו על הסכם שלפיו יינתן לסורים ולמצרים ניצחון קטן שיגבה את חייהם של 200 עד 300 חיילים ישראליים ותשוב הגאווה הלאומית הערבית ואז יסכימו לחתום איתנו על הסכם שלום לאלפי שנים. דיין סבר שזה משתלם, שהמחיר שווה. זהו אותו דיין שביקר בתל פארס 11 יום לפני המלחמה והכריז 'תהיה מלחמה'".

מוסיף כהן ומספר כי בעוד כאשר מדובר במשחק כדורגל ש"נמכר" מכניסים את ה"מוכרים" לכלא, הרי ש"שם, מכרו אלפים כשחשבו שימכרו 300, ואני אחד מאותם בודדים שהיו שם. הם פשוט מכרו. האלוף חופי היה בהלם ואמר ששמע רכילויות אבל פלד דיבר בצורה גלויה על כך שזה מכור. חופי סיפר על כך שגורודיש מבקר בפיקוד צפון וסיפר לו שבתעלה התחולל מהפך בהתארגנות. ברמפות לא היו טנקים שהיו חייבים להיות על פי התקן, ברזי נפט שנועדו להצית את התעלה במקרה של חצייה מצרית של התעלה לא נפתחו, וגם מוקשים שאמורים היו לחסום את המצרים פוצצו קודם לכן. כלומר נתנו להם שירות מוחלט לצלוח את התעלה ולהמית את חיילינו בדרכים נוראות, כדי שיוכלו להגיע ליעד של כיבוש שבעה קילומטרים מהתעלה".

"מכרו אותנו", אומר כהן ושב לתאר את המראות הקשים שראה וכשתיאר אותם בפני אנשים התבקש לצנזר את תיאורי המראות כדי שלא לפגוע במורל הלאומי, אך בספרו הוא מתאר את הדברים, "הם עשו בגופות דברים שבעלי חיים לא עושים".

לדבריו גם מפקדי כלים העלו אותם לעמדות מבלי שהם יודעים כיצד להפעיל אותם. אחת הדוגמאות היא כאשר מפקד המוצב הגיע לתל פארס עם שלושה כלים של נ"מ, וולקן 022, אך בתוך פחות מרבע שעה הכלים חוררו ככברה. "הם עמדו במקום הלא נכון. הפגזים נפלו באופן שהכלים חוררו. יחידה סורית נכנסה וטווחה בהם. 23 נשחטו בסכינים. אלו דברים שהעם חייב לדעת והמנהיגים חייבים להפיק מסקנות ולקחים כדי שדבר כזה לא יחזור על עצמו. אסור שילדינו יהיו במצב דומה גם לא דמיון קל שבקלים".