אמסלם: הפרקליט צריך להיות נקי

פרקליט המדינה ושורה של חברי כנסת השתתפו בדיון הסוער שנערך היום בועדת הפנים של הכנסת על חוק ההמלצות.

חזקי ברוך , ג' בכסלו תשע"ח

ח"כ דודי אמסלם
ח"כ דודי אמסלם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קיימה היום (שלישי) דיון סוער על "חוק ההמלצות", בו השתתף גם פרקליט המדינה, שי ניצן.

"הצעת החוק באה לתקן עוול שנעשה ל14,000 איש בשנה, אנשים שנפתחו להם תיקים ולא הוגשו נגדם כתבי אישום אבל בינתיים נהרסו חייהם". אמר יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם, על ההצעה אותה יזם, "מדובר ב-14,000 איש בשנה שהמשטרה קבעה שיש בתיקם תשתית ראייתית, וזה פורסם".

פרקליט המדינה, שי ניצן, השיב לאמסלם, "אתה מציג כאילו 14,000 נפגעים רק כדי שהתחושה שלי בפרקליטות תהיה יותר טובה. האינטרס שלך הוא שאני אאשים את מי שצריך ולא אאשים את מי שלא צריך. אני יודע מה הדרך בה פרקליט יעשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר, וזה אינטרס הציבור – שהוא יקבל מהמשטרה סיכום של החקירה".

לדבריו, "ברור לי שמה שמטריד אותך זה הפרסום, אז אפשר לעשות חוק שאסור לפרסם את עמדת המשטרה, אבל החוק שלך אומר שבכל תיק שיש ליווי של הפרקליטות בחקירה, שאלה התיקים הכי רגישים, הכי מורכבים, לא נוכל לקבל את עמדת המשטרה".

"יש דרכים להילחם בהדלפות", טען שי ניצן, "המפכ"ל הנוכחי הנהיג מבחני אמינות שאמורים לעלות על דברים כאלה. הבעיה הכי קשה זה אם ההדלפה באה מהמשטרה או מהפרקליטות. זה יותר חמור מהדלפה של סניגור. הבעיה שמטרידה אותך אמתית, אבל נניח שהחוק יעבור ואסור יהיה למשטרה לכתוב את שורת ההמלצה, ונניח שמישהו רוצה להדליף – הוא ידליף".

ח"כ יוליה מלינובסקי תקפה את ההצעה ואמרה, "בעיני זה חוק פחדני, כי השארתם בהצעת החוק רק את התיקים הגדולים, אלו שמלווים בפרקליטות. 90% מהתיקים שמוגש בהם כתב אישום לא מגיעים לפרקליטות אלא לתביעה המשטרתית. אלה פשוטי העם, אין להם סוללת עורכי דין. צריך להיות קיר ברזל בין הפרקליטות למשטרה כי השיקול של הפרקליטות שונה משל המשטרה".

ח"כ מיקי רוזנטל תקף אף הוא את אמסלם, "בגלל שאתה, יו"ר הוועדה ומציע החוק, מדבר מדם ליבך, אני אומר שגייסת את כל הדם ולא את הראש. הסוגיה חשובה מאד. אני אישית הכנתי בזמנו סדרת כתבות איך מחסלים אנשי ציבור. יש תופעה כזו, אבל יש גם הפוך".

ח"כ יואל חסון טען כי מניעי היוזמה פסולים, "ההצעה הזו לא רק שהיא משרתת את ראש הממשלה, היא משרתת אנשים נוספים. זה תסריט ידוע מראש".

ח"כ אורן חזן ציין מנגד, "גם לי יש תחושה שהחקיקה מגיעה בזמן לא מתאים. במקום ראש הממשלה הייתי מודיע שאני לא מתכוון להסתתר מאחורי החוקים האלה. זה החוק הכי מוצדק. שיטת ההדלפות מסוכנת. השיטה שמדליפים מימין ומשמאל והכל על גב של נבחרי ציבור הזויה ומסוכנת. בנסיעה לאילת נעצרתי על מהירות ואז חדשות ערוץ 2 נפתחו שח"כ נתפס ומתכוונים לזמנו לבית המשפט כדי לשלול את רישיונו".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אני רוצה להגיע לחקר האמת. אם המשטרה לא תמצא עבריינים כולנו נסבול. הפרקליט אמור לקבל את כל הראיות. אם המשטרה ממליצה לסגור את התיק, מקבלים את ההמלצה והאזרח ילך לביתו לחגוג. אני מדבר על 14,000 תיקים שהמשטרה ממליצה בתווך, לא אומרת לסגור. או שאומרת שיש תשתית ראייתית, או שלא. איפה שהיא לא ממליצה שיש תשתית ראייתית, זה תיק חסר? בפרקליטות לא יודעים מה לעשות עם זה? הרי מדובר בדיני נפשות.

הפרקליט צריך להיות נקי. הוא קורא את כל החומר ועל הבסיס הזה מתקשר לחוקר ושואל: הדבר הזה נראה לך בסדר? אמור להיות דו-שיח, לא שורה תחתונה. כמו שלא ממליצים לשופט מה העונש ואיפה האסיר צריך לשבת. מיומנות החוקר לחקור. כשהוא נכנס לאירוע הוא רוצה להביא תוצאה. לפעמים הוא חושב מזווית לא אובייקטיבית. אין לי תלונה. זה טבעי שהוא מתחבר לנושא, אבל בדיוק בגלל זה אסור שהפרקליטות תקבל ממנו המלצה של שורה תחתונה, אלא תבחן בעצמה את הראיות שהשוטר מצא".