יהודי גרמניה מודאגים

לאחר שכשלו הניסיונות להרכיב קואליציה מתונה, עלולות להתקיים בחירות חוזרות ויהודי המדינה חוששים מהתחזקות נוספת בכוח הימין הקיצוני

ניצן קידר , ד' בכסלו תשע"ח

אנגלה מרקל
אנגלה מרקל
צילום: רויטרס

חודשיים אחרי הבחירות הדרמטיות בגרמניה, שבהן זכתה לראשונה המפלגה הקיצונית 'אלטרנטיבה לגרמניה' להיכנס לפרלמנט – במדינה המערב-אירופית נערכים ללכת שוב לבחירות.

בקהילה היהודית חוששים מאוד כי מהלך כזה יחזק עוד יותר את הימין הקיצוני.

בבחירות, שהתקיימו ב-24 בספטמבר, זכתה מפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל ב-33% מן הקולות. היא אמנם שמרה על כוחה כמפלגה הגדולה ביותר בבית המחוקקים הגרמני, אך נחלשה.

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, בראשותו של מרטין שולץ, קיבלה 20.5% מן הקולות, והפתעת הבחירות - הרעה מבחינת היהודים - הייתה ההצלחה של מפלגת הימין הקיצונית 'אלטרנטיבה לגרמניה'. היא זכתה ב-12.6% מקולות הבוחרים הגרמניים.

למעשה, זו הייתה הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי אירופה שמפלגה הנחשבת במובן מסוים כניאו-נאצית נכנסת לפרלמנט הגרמני. הדבר גרם לחשש גדול מאוד בקרב הציבור היהודי, משום שכמה מראשי 'אלטרנטיבה לגרמניה' חרטו על דגלם את שנאת הזרים.

בחודשיים שחלפו, לא הצליחה מרקל להרכיב קואליציה. המגעים עם מפלגתו של שולץ לא צלחו, ומרקל סירבה להקים מפלגה עם המפלגה הקטנה ביותר בפרלמנט, מפלגת 'הירוקים', שקיבלה 8.9% מהקולות.

השבוע הכריזה הקנצלרית כי היא מתכוונת להודיע לנשיא הגרמני פרנק-ולטר שטיינמאייר על כישלונה להקים קואליציה. לדבריה, "אלו שבועות קשים. זה יום של הרהורים ומחשבה על האופן שבו על גרמניה להמשיך". על-פי ההערכות, גרמניה תלך שוב לבחירות והחשש הוא ש'אלטרנטיבה לגרמניה', שהפכה לסיוט עבור יהודי המדינה, תגדיל את כוחה משמעותית.

ב'איגוד הרבנים בגרמניה' מסרו כי עשרות רבני האיגוד הפרוסים בערי המדינה "עוקבים בדאגה אחר הדיווחים שלפיהם הקנצלרית אנגלה מרקל אינה מצליחה להרכיב קואליציה. ככל הנראה המשמעות היא בחירות חוזרות והחשש הוא שמפלגת הימין הקיצונית - שנכנסה לראשונה לפרלמנט בבחירות בחודש ספטמבר - תקבל מושבים נוספים וכוחה יתחזק".

"אנו תקווה שהעם הגרמני למד מלקחי העבר לפני 70 שנה ומלקחי העבר הקרוב, לפני כחודשיים, ולא ייתן שוב את קולו ל'אלטרנטיבה לגרמניה', אשר בכיריה חרטו על דגלם שנאת זרים. זה הזמן לתת לגרמניה תקווה ואחווה ולא פילוג וייאוש. הקהילה היהודית בגרמניה מתפללת, כתמיד, עבור שגשוגה של המדינה והצלחת ממשלתה", אמרו לערוץ 7 באיגוד הרבנים.