יהודה המכבי הרגיז את מתנגדי החיסונים

"יהודה המכבי הולך לרופא", ספר ילדים לחנוכה, הותקף ע"י יהודים שמתנגדים לחיסונים על רקע דתי.

גיא כהן , ד' בכסלו תשע"ח

חיסון. אילוסטרציה
חיסון. אילוסטרציה
פלאש 90

"יהודה המכבי הולך לרופא" הוא ספר ילדים באנגלית שפורסם לקראת חנוכה, על רקע מלחמות פנים-יהודיות בשאלה, האם לחסן ילדים נגד מחלות.

לא מפתיע, אפוא, שהספר מותקף ע"י היהודים שמתנגדים לחיסונים.

הספר, שנכתב ע"י אן קופסקי ואוייר ע"י טליתה שיפמן, מספר על ילד בשם יהודה, שמתעל את גבורתם של המכבים ומצליח לעמוד בכבוד בכאב של זריקת חיסון דחף (בוסטר). החיסון מגן על אחותו הקטנה, חנה, שעודנה צעירה מדי בכדי לקבל את החיסון.

קופסקי סיפרה לסוכנות הידיעות JTA שהתעוררה בוקר אחד וגילתה שהספר שלה צנח בן לילה לדירוג של כוכב אחד בלבד באתר אמאזון. ביקורות הקוראים קטלו את הספר. "הספר הזה מלא בשקרים", נכתב באחת מהן. אחרים קבעו שהוא "מרגיז מאוד" ומהווה "תעמולה גמורה".

המתקפה עברה לעמוד הפייסבוק של קופסקי. "הספר שלך הוא סיפור של שטיפת מוח ע"י סופרת חולת נפש", כתב אחד המבקרים שלה שם. "את תשאי באחריות לכל הנזקים שהחיסונים הללו גרמו לילדים חפים מפשע כתוצאה מהספר שלך".

הזעם מגיע מקבוצה הקרויה "anti-vaxxers" (אנטי-ואקסרס"), קיצור של "מתנגדי חיסונים".

קופסקי סיפרה שהיא החליטה לכתוב את הספר לאחר שנוכחה לדעת שישנם הורים שמסרבים לחסן את ילדיהם, בנימוקים דתיים יהודיים. "זה דבר אחד, לומר שאינך רוצה לחסן את ילדיך בגלל שיש לך דעות מטורפות", היא אמרה. "אבל שיגע אותי שהם אומרים 'ואני מאמין בזה בגלל התורה'. כעסתי מאוד כי חשתי שזה כזה עיוות של הערכים היהודיים".

בעוד שארגוני ה-OU, ה-RCA ואגודת הרבנים האורתודוקסיים של ארה"ב קראו להורים יהודיים לחסן את ילדיהם בהתאם להמלצות רופאיהם, מתברר שקיימת ירידה בשיעור ההורים שעושים זאת בחלק מהקהילות היהודיות, וכי יותר בתי ספר יהודיים מעניקים לילדים מסוימים "פטור" מחיסונים.

בלוס אנג'לס היתה השנה התפרצות של חצבת שהתרכזה בקהילה היהודית האורתודוקסית, וב-2015 היה גל של שעלת בקהילות החרדיות בברוקלין. לדברי הרב ד"ר עקיבא טרנר, מומחה למחלות מדבקות, "כ-90 אחוז מהמקרים הם בקרב אנשים שלא חוסנו".