היועמ"ש לבג"ץ:
חוק ההסדרה בלתי חוקתי, דינו להתבטל

היועץ המשפטי לממשלה הגיש לבג''ץ את תשובתו לעתירות נגד חוק ההסדרה. "יגרום להפליה חמורה במישור התוצאתי כלפי האוכלוסייה הפלסטינית"

שלמה פיוטרקובסקי , ד' בכסלו תשע"ח

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש היום (רביעי) לבג''ץ את תשובתו לעתירות נגד חוק ההסדרה.

בעמדתו פירט מנדלבליט מדוע הוא מתנגד לחוק שהובילה סיעת הבית היהודי וכבר אושר באופן סופי במליאת הכנסת.

''עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי אין מנוס מהכרזה שיפוטית על חוק ההסדרה כחוק בלתי חוקתי אשר דינו - בטלות", נכתב במסמך שהועבר לבג''ץ.

''החוק שנחקק נועד על פניו לתת מענה למצוקתם של מתיישבים לא מעטים אשר התברר כי בתיהם אינם נמצאים בתחומי אדמות מדינה, ולכן - על רקע הדין החל באזור ופסיקת בית המשפט הנכבד בנדון - עומדים כביכול בפני סכנת פינוי והריסה''.

היועמ"ש מדגיש כי ''אין חולק כי הרצון לתת מענה ראוי לבעיה זו, במקרים שבהם מדובר במתיישבים תמי לב אשר נקלעו לסיטואציה שלא בטובתם, הוא תכלית ראויה''.

יחד עם זאת, כותב מנדלבליט, ''החוק אינו מסתפק במתן מענה למצבים אלה, אלא חל גם ביחס למצבים שבהם אין הצדקה לכך, למשל בינוי שבוצע לפני זמן קצר, כאשר המקים מודע במופגן למעמדה הקנייני של הקרקע ופועל ללא היתר כדין. זו אינה תכלית ראויה"..

''מכל מקום, ההסדר שנקבע בחוק הוא הסדר גורף ופוגעני, אשר נותן עדיפות מוחלטת לזכויות ולאינטרסים של המתיישב על פני זכויותיהם הקנייניות של בעלי הזכויות במקרקעין באזור, בכל סיטואציה אשר תהיה, תוך התעלמות גורפת מיתר השיקולים הצריכים לעניין''.

בנוסף טוען היועמ"ש כי החוק ''יגרום להפליה חמורה במישור התוצאתי כלפי האוכלוסייה הפלסטינית באזור. על כן מדובר בהסדר שאינו צולח את מבחן המידתיות''.