מחייבים אותנו לקדם את פסקת ההתגברות

ח"כ שולי מועלם תוקפת את עמדת היועמ"ש בנושא חוק ההסדרה ואומרת כי על מנדלבליט לאפשר לממשלה להשתמש ביועץ אחר או לשתוק.

חזקי ברוך , ד' בכסלו תשע"ח

ח"כ שולי מועלם - רפאלי
ח"כ שולי מועלם - רפאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר סיעת הבית היהודי חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, מבהירה היום (רביעי) בראיון עם ערוץ 7 כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה נגד חוק ההסדרה אינה מקובלת וכי מפלגתה תנקוט צעדים במידה והחוק ייפסל בבג"ץ.

"המטרה המוצהרת של חוק ההסדרה היא להביא לפתרון למתיישבים ביהודה ושומרון, פתרון מהותי לבעיות של אנשים שנשלחו על ידי המדינה להתיישב שם", מסבירה מועלם את הסיבה לשמה חוקק החוק.

לדבריה העובדה שהחוק עבר את המסלול המלא של ועדת השרים, דיונים בוועדות ושלוש קריאות במליאה מעיד על עמדתה של הממשלה ומשום כך התנגדות היועמ"ש לחוק מצערת, "החוק הזה עבר וועדת שרים ושלוש קריאות בכנסת עם שעות רבות של דיונים והקשבה לאנשי מקצוע. הבחירה של היועץ המשפטי לממשלה להתנגד לחוק הזה היא בחירה מאוד מצערת בעיני. ברור לחלוטין שעורך הדין שמייצג את הממשלה, עו"ד הראל ארנון, אמר דברים מאוד ברורים בתשובתו לבג"ץ".

מועלם גם מניחה אקדח מטאפורי על השולחן כשהיא מצהירה על הצעדים שתתנקוט מפלגתה במידה והחוק ייפסל, "במידה והחוק הזה ייפסל אנחנו נקדם את חוק יסוד החקיקה ובתוכו את פסקת ההתגברות. המציאות הבלתי אפשרית שבה ערבים פלסטינאים משתמשים בארגוני שמאל קיצוני ומוצאים בבג"ץ מענה לטענות הזויות שלהם חייבת להיפסק".

הופתעת מעמדתו של מנדלבליט?

"את ההתנגדות שלו שמענו עוד בתהליך עצמו. לא חשבתי שאחרי שזה עבר ועדת שרים ודיונים בוועדת חוקה וגם שלוש קריאות בכנסת בסופו של דבר הוא יבחר להביא עמדה הנוגדת את עמדת הממשלה. הדבר הזה הפתיע אותי מאוד".

מועלם מסבירה כיצד לדעתה צריך יועץ משפטי לנהוג במקרים כאלה, "אני חושבת שכשברור לחלוטין מה הממשלה רוצה, היועמ"ש צריך או להגיד אני לא יכול לייצג את העמדה הזאת שלכם, ואת זה הוא אמר ולכן הובא יועץ משפטי אחר שייצג את עמדת הממשלה, או שלא יגיד דבר".

"חוק יסוד החקיקה ובתוכו פסיקת ההתגברות הם חלק משמעותי מהתהליך שיהיה במושב הזה. ברור לנו לחלוטין שעוד דבר כזה ועוד דבר כזה מחייבים אותנו לזרז את הרבה יותר את התהליך שאנחנו נמצאים בתוכו".