השופט שיקר - והושעה לכל החיים

חאדר מסרוואה, שופט כדורגל בליגות הנמוכות, טען כי הוכה במהלך משחק במסגרת נערים ב'. לאחר שנתפס משקר הושעה ע"י בית הדין לכל החיים

נרי וייס , ד' בכסלו תשע"ח

שופט כדורגל (ארכיון)
שופט כדורגל (ארכיון)
צילום: פלאש 90

לראשונה בישראל - שופט כדורגל נתפס משקר והושעה לכל החיים. בתום משחק הכדורגל בין מכבי יפו לגדנ"ע תל אביב שהתקיים לפני כחודש במסגרת ליגת הכדורגל של נערים ב', התפתח דין ודברים בין הורי שחקני יפו לשופט המשחק - חאדר מסראווה.

מסרוואה בן ה-23 כתב בדו"ח השיפוט שלו לאחר המשחק כי הורי יפו היכו אותו נמרצות והותקף על ידם, "הרגשתי מאויים על ידם. בגלל איומים שקיבלתי במהלך המשחק התקשרתי למשטרה כדי שאוכל לצאת חופשי לנהל משחק נוסף שהייתי אמור לנהל. בדרך לאוטו קיבלתי בעיטה ודחיפה מאותם הורים. השוטר שהגיע איתר אותם דרך המסוף וביקש שאגיש נגדם תלונה במשטרה". כתב מסרוואה בדו"ח השיפוט.

ראשי ההתאחדות לכדורגל ביקשו לזמן את המועדון מהצפון לדין על התנהגותם האלימה של ההורים, אך לאחר בדיקה חוזרת גילו כי מסרוואה שיקר בדו"ח השיפוט וכי כל מטרתו הייתה לנקום בקבוצה היפואית.

היום (רביעי) מסר הדיין נעם ליובין את ההחלטה התקדימית של בית הדין של ההתאחדות, כשלראשונה בישראל החליט להשעות שופט כדורגל לכל החיים. "עבירת זיוף דו"ח שופט ע"י שופט משחק, אינה עבירה אשר בה נתקל בית דין זה באופן שכיח", כתב בפסק הדין עו"ד ליובין. "אמינותו של שופט הינה הבסיס לתפקודו הנכון על כר הדשא. כל פגיעה ברף האמינות הנדרש משופט הינה פגיעה חמורה אשר מעמידה בספק את מקצועיותו ומקצוענותו של השופט ויכולתו לשמש כאיש צוות שיפוט בעתיד", כתב ליובין.

מסרוואה מצידו ניסה להסביר כשאמר במהלך הדיון, "אני כבר שנתיים באיגוד ואף פעם לא עשיתי טעות, תמיד הייתי זמין למשבץ של איגוד השופטים ולסתום חורים. באותו משחק חטפתי מלא קללות, היו המון לחצים והיה לי קשה לנהל את המשחק. היה שם לחץ קשה מאוד, קיללו את המשפחה שלי ולכן נכנסתי לסערת רגשות והרגשתי מאויים באותו הרגע. לכן הזמנתי את המשטרה וכשיצאתי החוצה ובן אדם קילל אותי, כנראה עשיתי זאת מרוב לחץ"

לדברי מסרוואה, התנהגותו השערורייתית הגיעה "בעקבות סערת הרגשות עם מות אבי לאחרונה. רשמתי בדו''ח בעיטה שלא הייתה, אך שאר הדברים אכן קרו ונאמרו קללות על אבי שמאד הסעירו אותי, אני מצר על כך שהוספתי בעיטה, אך זה הגיע ממקום של כאב".

"אני מורה לחינוך גופני ואני הכי נגד אלימות. אני מצטער על התקרית, לקחתי את הדברים ללב וזה השפיע עלי ועל ההתנהגות. מאוד כואב לי. אכזבתי כל כך הרבה אנשים, אני בן אדם וזו לא בושה לבוא ולהגיד שטעיתי ושאני מתנצל ומצטער. במשך שנתיים לא טעיתי ואפילו לא איחרתי למשחק".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il