שכחו אותם בקרב

השדולה למען נפגעי הלם קרב הושקה בכנסת. "יש בתוכי חבית נפץ. בגיל 22 ניסיתי להתאבד''.

חזקי ברוך , ד' בכסלו תשע"ח

קרב לילי
קרב לילי
צילום ארכיון: נתי שוחט, פלאש 90טוען....

ח״כ שרן השכל (הליכוד) וח״כ אכרם חסון (כולנו) השיקו הערב (רביעי) את השדולה למען נפגעי הלם קרב.

לאירוע הפתיחה הגיעו עשרות הלומי קרב, מוכרים ולא מוכרים, צעירים ומבוגרים. כמו כן לקחו חלק באירוע יו״ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) ויו״ר ועדת המשנה לנושאים ביטחוניים ואזרחיים ביהודה ושומרון ח״כ מוטי יוגב (הבית היהודי).

מצוקת הלומי הקרב נותרה ללא מענה לאורך שנים. לפי הערכות ישנם אלפי הלומי קרב לא מוכרים אשר שרדו את המלחמה וכעת עוברים גיהנום נוסף במלחמה על ההכרה בהם כנפגעי פוסט טראומה.

פעמים רבות הם מתוייגים כמתחזים ומשוגעים, ומאלצים אותם לעורר את הטראומה עקב מסכת הבירוקרטיה המייגעת שהם צריכים לעבור. גם הלומי הקרב המוכרים במשרד הביטחון, מספרים על הליך שיקום לקוי, לא אישי ולא מספק.

ח"כ שרן השכל, יו"ר השדולה, אמרה כי "הסיפורים על המצוקות והקשיים, הנזק שנגרם לכם ולמשפחתכם, כתוצאה מפגיעה בקרב, מצמררים ומסמרי שיער. הפציעה שלכם כבר לא שקופה, השדולה הזאת כאן בשבילכם ולמענכם.

''רק כ-10 אחוז ממבקשי ההכרה כהלומי קרב, התקבלו במשרד הביטחון. מדובר על 4700 איש מתוך אוכלוסייה של למעלה מ-40 אלף איש. המספרים אף גדולים ממה שחושבים, כי ישנו חלק לא מבוטל של אנשים שלא יודעים או מתביישים להודות בפציעה שכזו", סיפרה.

''מטרות השדולה הן ליצור פרוצדורה מסודרת בתהליך ההכרה מול משרד הביטחון כדי למנוע סחבת בירוקרטית, לקדם תכנית לשילוב נפגעי פוסט טראומה בחיי היומיום, מציאת תעסוקה וכן טיפול גם לבני משפחתם הסובלים מטראומה משנית. המדינה היא זו ששלחה אתכם, טובי בנינו, והיא זו שאמונה על טיפולכם", הדגישה ח"כ השכל.

ח"כ אכרם חסון, יו"ר משותף של השדולה למען נפגעי הלם קרב, אמר כי "חברי הכנסת שנמצאים כאן מביעים נכונות כדי לעזור לכם ולא בשביל למשוך תשומת לב וכותרות. הפגיעה היא עבור כל המשפחה – לאישה, לילדים. נתתם לנו את טובי שנותיכם ולכן אנו נדאג לכם. ניתן לכם מה שנגיע לכם, נשרת אתכם".

ח"כ אבי דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אמר כי "זוהי גיבנת שצומחת מבפנים. קשה לאדם עצמו לקלוט ולהבין שיש לו פציעת הלם קרב. זה נושא רחב עם מגזרי משנה. הפגיעה לא נראית כלפי חוץ. רק כאשר מקלפים את הקליפה החיצונית מבינים את עומק הפגיעה.

''לעתים הם מתביישים לומר שמשהו עובר עליהם, או לא מבינים שמשהו עובר עליהם. מדובר באוכלוסייה גדולה ממה שאנו חושבים. לא מדובר על נטל, אלא נכס שלנו", הדגיש דיכטר.

אורלי גל, מנכ"לית נט"ל, סיפרה "אנו נותנים תמיכה לכל המשפחה – ולא רק לנפגעים עצמם. יש לנו קבוצות ספורטיביות ייעודית לנפגעי פוסט טראומה. עדיין לא דיברנו על הכנה – אבל אנחנו משתמשים בצבא מסבירים ונמצאים בכל אוניברסיטה ומכללה. הכל נעשה אצלנו בדיסקרטיות ולכן אין ממה לחשוש ולהתבייש. מעל 260 אלף איש טופלו אצלנו, אך אנחנו לא מסוגלים לעזור לכולם. יש לנו ניידת שמגיעה לבתים עצמם, לאנשים שלא מסוגלים לצאת מביתם".

שאולי צברי, הלום קרב מוכר, העיד "אנחנו נכי צה''ל ולא מטפלים בנו. פצועים פיזית מקבלים כלים להבריא ולהשתקם, הלום קרב מקבל קצבה וזהו. אין מקום שיקומי מיועד להלומי קרב. יש בבית חולים הרבה הלומי קרב, בדרגות שונות, שרק מחזירים ומושכים אותם אחורה. לעתים זה מגיע למצב שאנשים פוגעים בעצמם".

עופר בר יהודה, קב"ן ומסתערב לשעבר, סיפר כי "נפצעתי בצבא אך המשכתי לשרת. איבדתי רגל וחזרתי להיות קב"ן ופסיכיאטר. יש צורך בהכנה מנטלית. אחוז הנפגעים מנטלית בצה"ל הוא כ-7 אחוז. יש עמותות שממלאות את תפקיד המדינה''.

חביב הלחמי, נפגע פוסט טראומה לא מוכר, סיפר כי ''המצב שלי מוגדר רק כבינוני. יש לי שני ילדים בבית ולכן הייתי חייב לעבוד. מכיוון שעבדתי משרד הביטחון ביטל לי חלק מהקצבה ופסל את היותי הלום קרב. שלחו אותי בזמנו לבית חולים פסיכיאטרי שכלל לא התמחה ולא הבין את הלם הקרב שנגרם לי במלחמה, אלא פסיכאטר לחולי נפש.

''אמרו לי שהפרעת הנפש שלי היא כתוצאה ממות אימי או מתאונת דרכים שלא עברתי. מצאו לי הרבה תירוצים – הכל בשביל לא לתת לי טיפול. הקיצבה שלי – 3500 שקל. רק השכירות היא 2500 שקל, מה עם הילדים והמחייה? אישתי עזבה אותי, הילדים אצלה ונותרתי לבד ללא טיפול", אמר בכאב.

אורן אור ביטון, מסתערב, כתב ספר על היותו הלום קרב. הוא סיפר כי "יש בתוכי חבית נפץ. בגיל 22 ניסיתי להתאבד. כיוונתי את הנשק, דרכתי ושניה לפני הירייה אימי הסיטה את האקדח. שנים חייתי בהכחשה על היותי נפגע פוסט טראומה, עד שערב אחד חנקתי את ביתי בת ה-6. מאז אני מקדיש את חיי על מנת לעורר מודעות ודיון ציבורי. יש להקים גוף מטפל מטעם המדינה, לספק טיפול מלווה לכל החיים – איתור בזמן אמת וליווי בהמשך הדרך''.