לא חשבתי שכך יכולה המדינה לרמוס אותי

פקחי המנהל האזרחי הרסו בית בנווה ארז שלטענת המנהל נבנה בניגוד לחוק. יועד, אחד מתושבי הכפר החקלאי, מתאר את שאירע.

יועד, תושב נווה ארז , ו' בכסלו תשע"ח

הרס בנווה ארז
הרס בנווה ארז
צילום: ועד תושבי נווה ארז

חברים יקרים, לא חשבתי שכך יכולה המדינה לרמוס אותי. נווה ארז הוא ישוב שקיים באופן רשמי במועצת מטה בנימין משנת 99'. הצטרפתי אליו לפני כחצי שנה, קיבלתי מגרש, והתחלתי לבנות בית עץ. כשקיבלתי צו הפסקת עבודה מהמנהל האזרחי, הפסקתי לבנות והלכתי לשימוע במנהל, עם עו''ד.

בשימוע קיבלנו ארכה, וחיכיתי עד שהיה מפגש עם ראש המועצה בישוב. במפגש נאמר שיש מתיחות עם המנהל, אבל המועצה חפצה בהמשך הישוב, ואם נהיה בסדר - יהיה בסדר, וצווי הפסקת עבודה להריסה לא ימומשו. מעודד מהמפגש בניתי את הבית. לא קיבלתי מאז שום התראה, וגם העו''ד לא.

בתשע בבוקר הקיפו את הבית שלי ובית נוסף עשרות שוטרי מג''ב שבאו בשני אוטובוסים. פקח מנהל שלא הסכים להזדהות, אלא בשם 'מייקי', ושלא הראה שום צו הריסה - אלא צילום על צג הטלפון הנייד שלו, פיקח על ההריסה: חברתי ואני הוצאנו מהבית.

חפצינו פונו בחופזה, כל מאמצי עורך דיני להידבר עם מישהו מפקחים - כשלו, בקשתי לקבל ארכה לקבלת צו מניעה משופט - סורבה, טענותיו שלא קיבלתי שום התראה - נדחתה על הסף. בולדוזר הרס את הבית שלי ובית של שכן נוסף, ודחפור רצץ ורמס כל מה שנשאר. בבתים אחרים בישוב, לא נגעו.

שפר גורלם מגורלי. לא גזלתי אדמה מאיש, לא לקחתי שקל מהמדינה, לא נקטתי בכל אלימות והייתי מוכן להתפנות ולפרק את הבית בעצמי לו נתנה לי התראה. איני מבין מדוע נקטו נגדי שרירות ואלימות ואטימות שכזאת. עצוב לי על הבית שקיוויתי לגור ולפתח בישוב, ועצוב שזאת דרכה של המדינה.

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה: ''התבצעה אכיפה נגד שלושה מבנים בלתי חוקיים באזור נווה ארז, לאחר שנבנו ללא האישורים הנדרשים. האכיפה בוצעה לאחר שנמסרו צווי האכיפה ומוצו כלל ההליכים הסטטוטוריים והמשפטיים".