מתווה כץ: 1.98 מיליארד ש"ח לנכים

בהנחיית שר העבודה והרווחה חיים כץ הביטוח הלאומי גיבש מתווה להעלאת קצבאות הנכות לפעימה ראשונה בגובה 1.98 מליארד ש''ח

חזקי ברוך , ז' בכסלו תשע"ח

השר חיים כץ
השר חיים כץ
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

שר העבודה והרווחה חיים כץ גיבש עבור הממשלה מתווה להעלאת קצבאות הנכים לפעימה ראשונה בעלות של 1.98 מליארד ש''ח.

גובה יתר הפעימות יקבעו בוועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת בהתאם לסיכום עם משרד האוצר.

בכוונת השר להציג את המתווה מחר בישיבת שרינו ולהפיץ תזכיר חוק ממשלתי.

בשונה מההסכמות שהושגו במהלך המשא ומתן עם ארגוני הנכים, השר חיים כץ הוסיף להצעתו 0.68 מליארד ש''ח עבור אוכלוסיות חלשות יותר שהמתווה הקודם לא דאג לצרכיהם.

ביניהם: כ- 75,000 נכים שזכאים לקצבת אזרח ותיק בגובה נכות, 129.400 נכים שעל אף שהוחלט שאינם בעלי כושר לעבוד ולהשתכר – מקבלים היום קצבה חודשית נמוכה יותר מבעלי אחוז נכות רפואי גבוה יותר ודווקא הם נכים בעלי הכנסות נמוכות ונטייה לקשיים כלכליים, 7.300 אנשים עם עיוורון ו- 2,800 מוגבלים קשים בניידות.

בנוסף, לפי המתווה, התוספות שייכנסו לקצבת הנכות, יועברו גם ל- 14,000 נכים ששוהים במוסדות, ובניגוד למצב היום, כץ מבקש לסייע בדמי הקיום לנכה עצמו ולכן הסכום שיתווסף לא יחולק בין המוסד לנכה אלא יעברו ישירות אליו ולמשפחתו.

עדכון הקצבה עבור האוכלוסיות הנ''ל יתבצעו כדקלמן: נכים שהיום בגיל זקנה יקבלו תוספת של 340 ש''ח בחודש, בניגוד להסכם הקודם שלא כלל אותם; תינתן תוספת של 100-300 ₪ לקצבת נכות לאוכלוסייה המוחלשת יותר מבין הנכים חסרי כושר השתכרות; יושוו דמי הליווי לעיוורים לקצבת דמי הניידות בערך שנע בין 1848- 1354 ₪ בחודש; 1,181 ₪ יינתנו לראשונה למוגבלים קשים שאינם זכאים כלל לסיוע בניידות; יתווספו 340 ₪ בקצבת נכות לכלל הנכים ו-200 ₪ לנכים הקשים, מקבלי קצבת השר"מ ( שירותים מיוחדים) ברמה הגבוהה של 188%.

כחלק מהרצון לשלב את אוכלוסיית הנכים בתעסוקה, יעלה הדיסריגרד (שעד אליו ניתן להרוויח ללא קיזוז הקצבה) עד ל- 4000 ש''ח. תוספת של עוד 50 מלש"ח תחולק לילדים נכים. בנוסף, 20 מלש''ח יוקצו לעידוד תעסוקה באמצעות משרד העבודה והרווחה יחד עם גורמי ממשלה נוספים הרלוונטיים לנושא.

בהתאם למתווה המוצע קצבת הנכות ליחיד תעלה בינואר 2018 בסכום של בין 340-640 ₪ עד לגובה חודשי בסך 3,133 ₪. בנוסף, קצבת השר"מ לרמה הגבוהה (188%) תעמוד על 5,245 ₪.

כץ אמר הערב, "בהסכמות שהתגבשו ועל בסיסם הכנו את המתווה לא ניתן מענה לעשרות אלפי אזרחים שקולם נדם במהלך המאבק הצודק של הנכים להעלאת הקצבה. לא הייתה התייחסות לגידול הטבעי בשיעור מקבלי קצבת הנכות ולא הובא בחשבון המעבר המאסיבי מהבטחת הכנסה או נפגעי עבודה לקצבת נכות. ההצעה שגיבשתי מנעה קיפוח של הקבוצות החלשות ביותר ומעבר לסיוע לבעלי המוגבלויות והנכים בישראל, החלטנו על קח"ן אחיד, מהלך שיקל ויפשט את מורכבות החוק עבור הנכים, ואף יצמצם משמעותית את כמות הוועדות להגדלת אחוזי נכות רפואית".