שביל ישראל ביו"ש: "צדק היסטורי"

ד"ר חגי בן ארצי מקווה ששביל ישראל במתכונתו החדשה יחבר עוד ועוד ישראלים להתיישבות, "זאת ישראל התנ"כית המקורית".

בני טוקר , ח' בכסלו תשע"ח

ד''ר בן ארצי בהרודיון
ד''ר בן ארצי בהרודיון
צילום: חזקי ברוך

ד"ר חגי בן ארצי, מרצה להיסטוריה יהודית באוניברסיטת בר אילן, מורה דרך ומדריך טיולים, מברך את שר התיירות יריב לוין על שינוי תוואי שביל ישראל כך שיכלול גם את ירושלים, יהודה, שומרון ורמת הגולן.

"לצערנו רק חמישים שנה אחרי מלחמת ששת הימים ישראל חוזרת לחלק התנ"כי ההיסטורי העיקרי של ארץ ישראל, לאחר שבמשך שנים שביל ישראל לא נכנס לגולן, לירושלים העתיקה, ליו"ש, לגוש עציון ולחברון - זה היה ממש מחדל'', אומר בן ארצי.

הוא מזכיר כי ''החלק המרכזי שבו ישב עם ישראל בתקופת בית ראשון ושני זה היה בעיקר ביהודה ושומרון, בקעת הירדן, יריחו ורמת הגולן ולשם השביל לא הגיע".

הוא מקווה שהתוואי החדש של שביל ישראל יקרב עוד ועוד ישראלים להתיישבות היהודית באיו"ש, "כשאני פוגש את ציבור המטיילים החילוני הם מספרים לי שהם היו בכל מקום בעולם בהימלאיה, בדרום אמריקה ובסין אבל כשאני מזמין אותם לבית אל מרחק חצי שעה מירושלים הם אומרים לי שהם מפחדים.

''לכן אני מקווה שהפרויקט הזה יקרב לכאן את כל הישראלים, שיבואו לטייל באתרי התנ"ך ההיסטוריים. כמובן שזה לא צריך להיעשות בכפייה ומי שירצה להמשיך ולעשות את שביל ישראל הקלאסי דרך מישור החוף והשפלה ולדלג על יו"ש זה בסדר, אבל לכל הפחות המסלול הרשמי של שביל ישראל יעבור גם בכל האתרים ההיסטוריים מצפון השומרון דרך אלון מורה, הר ברכה, שילה, בית אל, מעלה אדומים, כפר אדומים, חברון ויישובי דרום הר חברון".

ד"ר בן ארצי מקווה שחיבור דרך הרגליים יקרב גם את הלב הישראלי ליו"ש, "אולי ככה נשמע פחות דיבורים על החזרת חלקי מולדת וגם אם זה לא יביא באופן מיידי לשינוי העמדה הפוליטית אז לפחות מבחינה רגשית הציבור הישראלי יתחבר יותר ליו"ש.

"אני באמת מצדיע לשר לוין שפועל במרץ לשלב את אתרי יו"ש בתוך אתרי התיירות של מדינת ישראל", מדגיש בן ארצי בשיחתו עם ערוץ 7.