מרסיי: מקווה טהרה מימי הביניים

מקווה טהרה מימי הביניים אותר במרתף מבנה בעיירה סן־פול־טרויס־שאטו הממוקמת כ־90 ק"מ צפונית מערבית למרסיי

חיים לב , ט' בכסלו תשע"ח

ארכיון
ארכיון
צילום:אורי לנץ, פלאש 90

חוקרי המכון הלאומי למחקר ארכיאולוגי בצרפת דיווחו בימים האחרונים כי איתרו מקווה טהרה מימי הביניים במרתף מבנה בעיירה סן־פול־טרויס־שאטו הממוקמת כ־90 ק"מ צפונית מערבית למרסיי.

בימי הביניים התבססה בעיר קהילה יהודית חשובה, כחלק מפריחת יהדות פרובאנס. לאחר גירוש ספרד הגיעו יהודים מספרד לעיר, הקהילה התרחבה אך איבדה חלק ממנהגיה המקוריים.

בעת גירוש יהודי פרובאנס בשנת רס"א היתה העיר אחת מארבע הערים היחידות בפרובאנס בהן נותרו יהודים, מכיוון שהיו תחת שלטון האפיפיור וצווי המלך לא חלו עליהן.

קלוד דה מקנעם, מומחה להיסטוריה יהודית וארכיאולוגיה של המכון, סיפר כי לאחר שהמקום נחשף עמל במשך שבועיים כדי לוודא שאכן מדובר במקוה יהודי. לדבריו, עומק הבור בתוך המרתף בשטח של 300 רגל מרובע, ומיקומו בלב מה שהיה פעם הרובע היהודי של העיר, קובע בברור כי "מדובר בפוטנציאל למקוה".

ארכיאולוג העובד במוזיאון טריקסטין בעיר, סיפר לכלי התקשורת כי כשירד לפני עשרים שנה למקום בעקבות שיפוצים שנערכו במבנה שמעליו, חשד כי מדובר במקוה יהודי.

"בכל פעם שירדתי לשם, תמיד היו שם מים, בהתחשב כי בבנין סמוך היו ממצאים יהודים, הרי שהרמזים המצביעים על כך שזה מקוה, מתחילים אכן להתבהר".