ליצמן: פיקוח נפש? "פיקוח ממון"!

בנאומו בטקס השקת שירותי 'טרם' בעיר ביתר עילית, התייחס ליצמן להתפטרותו מהממשלה והבהיר כי לא יתמנה לסגן שר בטרם יחוקקו חוקי השבת

מיכל לוי , ט' בכסלו תשע"ח

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביממה האחרונה כשר הבריאות חזר ח"כ יעקב ליצמן והבהיר כי לא יתמנה לסגן שר בטרם יחוקקו חוקי השבת.

"לא התפטרתי כדי להתמנות לסגן שר. לא אדבר אפילו על נושא של סגן שר עד שיתקנו את החוקים", הבהיר ליצמן בנאומו בטקס השקת שירותי 'טרם' בעיר ביתר עילית.

ליצמן הוסיף כי "אפשר לחשוב שהתפטרתי כדי להיות סגן שר. לא. התפטרתי כי היה צריך להתפטר. אם לא נתקן את השבת אני חד משמעית בחוץ".

בדבריו הבהיר כי סוגיית השבת היא ערך מהותי בכל הנוגע לפוליטיקאי החרדי. "אף אחד לא האמין לי לפני שבועיים שאני הולך להתפטר. חשבו שזה רק איומים. אבל נושא השבת הוא אצלנו ביסוד. לרגע אחד לא הסכמנו לשום חילולי שבת".

בנאומו חזר ותקף את הנהלת הרכבת הטוענת כי מניעת העבודות גובלת ב'פיקוח נפש'. "אני עושה את ההתפטרות בראש מורם. אני שליח של גדולי התורה, בלעדיהם לא היה אף אחד. הם אומרים תעשה ככה, אני עושה ככה, בלי להתווכח. מישהו צריך לשכנע אותי שזה פיקוח נפש? זה פיקוח ממון. לקחת אחריות על דבר כזה - זה אסור".

את הטענה כי המלחמות על ענייני דת ומדינה גורמות לעליה בכוחו של לפיד, הדף באומרו כי "לא צריך לפחד מלפיד או שמפיד. אנחנו צריכים לדאוג למה שאנחנו התחייבנו, שזה על בסיס ההלכה וזה היסוד שלנו. זה לא סוד שלא רציתי להיות שר. לפיד לא התכוון שאני אהיה שר בריאות שנתיים, זו הייתה תאונת עבודה".