סגן שר השיכון: לרכוש דירה - בליסינג

סגן שר השיכון: השומה המשולמת על ידי זכאי המשכנתאות תעלה לאחר שלא עודכנה משנת 2002

אלירן אהרון, אילת , ט' בכסלו תשע"ח

לרכוש דירה כמו בליסינג
לרכוש דירה כמו בליסינג
צילום: פוטומרסלו

סגן שר השיכון, ג'קי לוי הכריז הבוקר כי השומה המשולמת לשמאי המקרקעין על שומה לזכאי המשכנתאות יעלה בקרוב לאחר שלא עודכן ב-15 השנים האחרונות.

לוי אמר בכנס של לשכת שמאי המקרקעין במלון דן באלת כי "השומה שעומדת כיום על 270 שקל בלבד ולא עודכנה משנת 2002. השחיקה אדירה, נעשה עוול אדיר וכולם חיים עם זה בכיף. אני לא מכיר נושא שמשנת 2002 לא תוקן. אפילו אגרת קבורה תוקנה כבר 4 פעמים מ-2002.

"יש לתקן את העוולה רבת השנים אנו קוראים לצדדים לשבת סביב שולחן הדיונים תוך פרק זמן קצר שבסופו יבוטל את המכתב משנת 2002 שיוריד את העוולה המדוברת".

סגן השר לוי תקף את קודמיו בתפקיד על שלא טיפלו בדיור הציבורי. "היו שרים סקטוריאלים, ב-2014 נרכשו רק 6 דירות ציבוריות, אנו רכשנו בשנה כ-1,000 דירות ואיכלסנו למעלה מ-600 דירות ציבוריות ברחבי הארץ, שהיו אטומות בכדי לחסוך בשיפוצן.

"ככל שנוצר מחסור בדירות כך התנאים לקבלת דירה בדיור הציבורי עלתה והגיע לרמות בלתי נסבלות. על מנת להיות זכאי אתה צריך להיות חד הורי עם 3 ילדים ושההכנסה לא תגיע ל-7000 שקל ברוטו. אני לא מכיר מישהו שיכול לחיות עם ילדים ב-7000 ברוטו. כחלק מהפיתרון המדינה משלמת כיום שכירות של עד 4,000 שקל למשפחות בדיור הציבורי. הבעיה היא שכך לא מוציאים אותם מהמעגל. כאשר היה רעב באפריקה ישראל שלחה תרופות אבל החזירו לנו את התרופות כי היה צריך לקחת אותם רק אחרי אוכל ולא היה אוכל באפריקה.

כך גם בדיור הציבורי, אם לא ניתן סל פתרונות יצירתיים לא נוכל להוציא את המשפחות בדיור הציבורי ממעגל העוני. אחד הפתרונות, אם אנחנו כבר משתתפים בסכום גדול למה לא נעשה "משכנתא רוכשת" כמו ליסינג. כלומר הכסף שאנחנו משלמים לשכירות יצטבר עבר המשפחה שמתגוררת בדיור הציבורי כך שבעוד 20 שנה למשל היא תוכל להשתמש בסכום הזה כדי לרכוש דירה".

במשמרת שלי החלטתי להקציב סכום של כ-10 מליון שקל בכל שנה, לכל אחת מששת הערים הנמצאות על השבר הסורי אפריקאי לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. (צפת, קריית שמונה, בית שאן, אילת, חצור, טבריה). זוהי פצצה מתקתקת. אסון שכזה לא יגיע בהחלטת ממשלה, הוא יפתיע ועלינו להיות ערוכים לכך. על ממשלת ישראל להקציב את שאריות התקציב לטובת המטרה הנעלה. אסור לנו להתעורר רגע אחרי אסון כואב. עלינו להקדים אותו."