נתיב האבות
התנהלות חלמאית של בג"ץ

ח"כ קיש לערוץ 7: לא נשלה את תושבי נתיב האבות, נמנע מקרים נוספים עם חוק ההסדרה. נמשיך ללחוץ על הממשלה כדי שייבנו יותר ביו"ש.

אלירן אהרון , ט' בכסלו תשע"ח

אמשיך ללחוץ. קיש
אמשיך ללחוץ. קיש
צילום: אלירן אהרון

חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד מסכם בראיון לערוץ 7 את המשבר הקואליציוני וקובע כי הסיכום הושג הודות לנחישותו של ראש הממשלה ולהחלטתם הבסיסית, כהגדרתו, של ראשי הקואליציה ולפיה הקואליציה הנוכחית היא הטובה ביותר למדינת ישראל ויש לשמר אותה.

"הכוונה היא שהשר ליצמן יחזור דרך תיקון החוק לתפקיד סגן השר, ולמעשה בכך יוכל להמשיך להיות חלק פעיל מניהול משרד הבריאות. בנוסף היו הגדרות ברורות לגבי כל החוקים הרגישים בנושא דת ומדינה", מסכם חבר הכנסת קיש את עקרי ההסכם בין הצדדים.

בהתייחס לסוגיית 'נתיב האבות' אומר קיש כי אמנם לצערו לא יכול היה להגיע לכנס שהתקיים אמש לתמיכה בתושבים שכן הוא נמצא בכנס העיתונות באילת, אך "ברור שיש לתושבים את מלוא התמיכה שלי ושל רבים מחברי הליכוד"

"צריך להבין שיש בג"ץ חלוט לגבי 'נתיב האבות', ולכן לבוא בטענות אלינו, חברי הכנסת, היום אחרי שהגענו למצב הזה... אין לנו הרבה מה לעשות ובעניין הזה אני גם לא רוצה להשלות את תושבי 'נתיב האבות'. יש כאן התנהלות חלמאית של בג"ץ ללכת לעקירה של בתים שלמים שחלקם רק מטר אחד בהם בעייתי, אבל זו החלטת בג"ץ וכמדינת חוק נכבד את בג"ץ".

עם זאת הוסיף קיש ואמר כי המאבק שיש לבצע כעת הוא על הגדרת התב"ע והכשרת מתווה עתידי לשכונה "כדי שנוכל לצמוח מכאן והלאה".

לדבריו חוק ההסדרה נועד בדיוק על מנת למנוע מצבים שכאלה בעתיד, וכעת מתחיל מאבק על חוק זה. לטעמו אין כל בעיה משפטית בחוק ההסדרה ולכן מדובר למעשה במאבק פוליטי לטעמו, "יש כאן ניסיון לקעקע אותו כי הוא נותן פתרון לאותם מקרים".

קיש ציין בדבריו כי קיימת תחושה של שינוי גם מכיוונו של בג"ץ, ועדות לכך היא הכרעת השופט ג'ובראן המאשר הפקעת קרקע לטובת המתיישבים, ולהערכתו גם לחוק ההסדרה הייתה תרומה לכך.

באשר לאפשרות שחוק ההסדרה ייפסל על ידי המערכת השופטת, אומר קיש: "אנחנו בכנסת נמצא את הכלים הרלוונטיים לייצור סיטואציה שתמנע הריסה".

ומה באשר לבנייה? נדמה שלמרות הממשל האוהד בארה"ב מעט האישורים שניתנים לבנייה הם לא יותר מאשר מיחזור. "אני רוצה כמה שיותר ותמיד אבקש יותר. אני לא מבקש להגן על הממשלה ואומר שצריך לבנות יותר. אכן, חשבנו שלא תהיה מגבלה בעניין הזה. ראש הממשלה הגיע עם הממשל להבנות שמה לעשות, עדיין לא מאפשרות לבנות כמה שהיינו רוצים.

''אני לגמרי מזדהה עם המצוקה הזו. השינוי שאנחנו רואים הוא שאנחנו בונים בכל מקום, מה שלא היה בעבר וזה חשוב מאוד. אני מאוד מברך על הבנייה ברובע חזקיה בחברון. לצערי לא מספיק יחידות וצריך לבנות יותר ובעניין הזה הלחץ, לפחות מבחינתי, על הממשלה יימשך".

על הסקרים האחרונים שמלמדים על שוויון כוחות בין הליכוד ל'יש עתיד' הוא אומר: "לא צריך להתבשם ולא להיות מוטרד מסקרים. צריך להמשיך לעבוד, להמשיך לעשות למען הציבור".

עם זאת קיש מודה שאינו מצליח להבין את פשר העלייה של 'יש עתיד' בסקרים. "הם לא נוכחים, הם לא עושים. אולי הכי טוב זה לא לעשות שום דבר ואז אתה מקבל תמיכה ציבורית?". להערכתו בתוך שנה של המשך עבודה גם התוצאות בסקרים יוכיחו מציאות אחרת לחלוטין.