חוסנו של צה"ל - בסכנה

יו"ר תנועת 'שווים שונים' שלחה הבוקר (ב') מכתב לשר הביטחון בדרישה לביטול ההעדפה המתקנת השוררת כלפי נשים ביחידות הלוחמות.

ערוץ 7 , ט' בכסלו תשע"ח

הילה שי וזאן
הילה שי וזאן
צילום: יחצ

יו"ר תנועת 'שווים שונים' הילה שי וזאן, שלחה מכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן בעקבות הודעת הקצין הבכיר בזרוע היבשה, לפיה, הכשרתן של הלוחמות בשריון לא הייתה זהה לזו שעוברים הלוחמים וכללה מקצועות בסיסיים בלבד.

במכתב הפצירה בשר לבטל את חוסר השוויון השורר בין גברים לנשים בצה"ל ולהשוות את רף הקבלה וההכשרה של לוחמים ולוחמות.

"בשנים האחרונות עושים משרד הביטחון וצה"ל רבות במטרה לשלב נשים בתפקידים בכירים וקרביים, לרבות כאלו אשר בעבר נחשבו ל- "גבריים". הרחבת האפשרויות בצה"ל לנשים הינה מבורכת וחשובה, אך לצערנו עולה החשש כי לא פעם היא איננה מתבצעת מטעמים מקצועיים, דבר שעלול לפגוע בסופו של דבר בחוסנו של צה"ל".

בהתייחסותה להעדפה המתקנת שנוקט צה"ל בשילוב נשים ביחידות לוחמות, כתבה שי וזאן: "לאחרונה חוזרים ועולים מקרים של שילוב נשים בתפקידי לחימה מסוימים בהם נאלץ צה"ל להוריד את דרישותיו הפיזיות מהלוחמות ולגייסן בתנאים מקלים - הכל בשם השוויון. להעדפה מתקנת אין מקום בגופי הביטחון של מדינת ישראל. כולנו רוצים לקוות כי הלוחמים והלוחמות הנמצאים בחזית הינם הכשירים ביותר לביצוע התפקיד".

שי וזאן התייחסה גם למשמעויות הנוספות ולהשלכות שיש לפעולה כזו: "יוזמות כאלו מחלישות את הנשים במקום לחזק אותן. הורדת דרישות הסף אולי תסייע לנשים לקבל את התפקיד כעת, אך לעולם ייזכרו ההקלות שבאמצעותן הן קיבלו את התפקיד, לעולם הן ישאלו את עצמן, האם הן הגיעו לאן שהגיעו בזכות יכולותיהן האישיות או בזכות הקלות, ובעיקר- לעד ישאלו עצמן האם הן האדם הנכון ביותר למשימה".

בקריאה לשר כתבה שי וזאן: "התנועה שמה לה למטרה לזהות כשלים בתהליך לשוויון מגדרי לנשים ולגברים ולפעול למען שוויון אמיתי ומלא בין נשים לגברים בישראל. בשל כל אלו, אנו קוראים לך לפעול להגדרת נורמות ברורות ואחידות לשילוב לוחמות בצה"ל, כך שיבטיחו כי האנשים הראויים ביותר יאיישו את התפקידים ומהצד השני יקדמו שילוב ראוי, הולם ומלא של נשים במערך הלחימה של צה"ל".

שי וזאן הדגישה כי שילוב נשים במערך הלוחם ובכלל בתפקידים בכירים בצה"ל הוא חיוני להתקדמותנו כחברה, אך "ראוי שיקרה אך ורק במידה והן מסוגלות לעמוד באותם הסטנדרטים המצופים מגברים וללא שינוי הרף הצבאי רק על מנת לנופף בדגל השוויון".

*שווים שונים היא תנועה חברתית המבקשת להביא לשוויון מלא בין המינים, תוך שבירת סטריאוטיפים וביטול אפליה מכל סוג שהיא, למען חיים שוויוניים והוגנים לגברים ולנשים.