איילת שקד:
נבחרתי כדי לשנות, אני לא ועדת קישוט

שרת המשפטים הודפת את הטענות על "פוליטיזציה" בתהליך מינוי השופטים. "אם קצת הזזתי את הגבינה - זה בסדר''.

עדו בן פורת , ט' בכסלו תשע"ח

איילת שקד בראיון 'אחד על אחד' עם רינה מצליח
איילת שקד בראיון 'אחד על אחד' עם רינה מצליח
צילום: אלירן אהרוןטוען....

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) הגיבה היום (שני) לטענות של נשיאת בית המשפט העליון, ולפיהן מינויי השופטים הפכו לפוליטיים.

בראיון לעיתונאית רינה מצליח בכנס העיתונאים באילת, סיפרה שקד כי בשנתיים האחרונות מונו 230 שופטים שהתבררו כמינויים מוצלחים ומצויינים.

''כשאני נכנסתי לוועדה אמרתי לעצמי שאני לא הולכת להיות ועדת קישוט אלא להשפיע, יצרנו שותפויות לגיטימיות ומועילות. אנחנו יושבים ומשתפים פעולה עם כל חברי הוועדה. רוב השופטים מתמנים בפה אחד''.

השרה שקד ציינה כי עבודת הוועדה נשענת על שיקולים מקצועיים, וסיפרה כי חברי הוועדה נותנים משקל לסוגיית ייצוג החברה הישראלית. ''לקחנו על עצמנו משימה - לאתר מועמדים ראויים ונתנו להם קדימות בהליך המיון.

''מינינו שתי שופטות יוצאות אתיופיה וכשאנחנו רואים שאין כמעט שופטים חרדים אז הוצאנו קול קורא בחברה החרדית שנותן עדיפות לחרדים כדי שגם הם יהיו חלק ממערך השפיטה. השופטים בישראל צריכים לייצג את כלל אזרחי ישראל וזה לא צריך להיות על חשבון מקצועיות''.

שקד נשאלה האם היא מנסה לשלב במערכת המשפט שופטים מתנחלים ודתיים, והשיבה: ''מה שאני מקפידה וזה נכון - אני בהחלט רוצה שופטים עם תפיסת עולם שמרנית. זה לא ימין ושמאל פוליטי. פרופסור דניאל פרידמן הוא שמאל פוליטי אבל מייצג זרם שמרני ואם היה מתאים בגיל הייתי שמחה לראות אותו בבית המשפט העליון. אני לא סופרת מתנחלים ולא דתיים''.

לדבריה, בעשרים השנים האחרונות שופטים מתעסקים בעניינים פוליטיים, במיוחד בית המשפט העליון, ''יש דברים שבית המשפט צריך להגיד 'אני לא מתערב - זה עניין פוליטי', ולצערי לא עושים את זה.

''יש שני תהליכים מדאיגים - משפוט של העולם המשפטי ופוליטיזציה של העולם המשפטי. באנגליה יש ועדה של שלושה שופטים בבית המשפט העליון שהם בעצמם דוחים 75 אחוז מהעתירות''.

שקד הדגישה כי בית המשפט צריך לייצג את כל אזרחי מדינת ישראל. ''בקדנציה שלי נבחרו הרבה מיעוטים, חרדים וכן גם מתנחלים. כולם צריכים להיות מיוצגים וזה לא צריך לבוא על חשבון מקצועיות''.

שקד לא נשמעת מודאגת מהביקורת נגדה. ''נבחרתי כדי לשנות את המצב הקיים ואני עושה את המהלכים שנדרשים ממני, ואם אני קצת הזזתי את הגבינה - זה בסדר'', אמרה.

שרת המשפטים התייחסה גם לחוק ההמלצות שאושר הבוקר בוועדת השרים לחקיקה, וייאסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה בתום חקירה.

''חוק ההמלצות עבר בהסכמה איתי'', הסבירה שקד. ''בתיקים שמלווים על ידי הפרקליטות, היועמ''ש ופרקליט המדינה לא צריכים את השורה האחרונה בתיק. הם מכירים את התיק ולכן ההמלצות הללו נועדו בעיקר לתקשורת ולציבור.

לדבריה החוק מבקש למנוע מצב שבו אדם ''מסתובב עם עננה מעל הראש'' לאחר שהמשטרה המליצה להעמידו לדין, וכעבור שנה הפרקליטות סוגרת את התיק. ''גם זה עניין של זכויות אדם. גם לחשודים יש זכויות''.

''כשרת משפטים עבדתי מול הפרקליט והיועמ''ש כדי לטייב את החוק כך שלא יפגע במערכת אכיפת החוק. הגענו לנוסח מאוזן שלא משנה מהותית את המציאות היום. אחרי שהחוק יעבור תראו שזה לא סוף העולם והמשטרה תמשיך לעבוד יחד עם הפרקליטות'', אמרה שקד.

שרת המשפטים התייחסה גם לחקירת דובר ''שוברים שתיקה'' דין יששכרוף, שהעלתה כי הוא שיקר כאשר טען שהכה פלסטיני בעת שירותו הצבאי בחברון.

''אם מתנחל היה מתרברב שהחטיף מכות רצח לפלסטיני, היתה מוגשת נגדו תלונה ולא היו חוקרים? אותו דבר צריך להתייחס לפעיל זכויות אדם. אם אדם אומר שהרביץ - זה דבר שצריך לחקור''.

לדבריה שקד, התקשורת מדבררת את ארגון 'שוברים שתיקה' ולא את הפרקליטות. ''הרבה יותר קל לכם להזדהות עם הנרטיב שלהם''.

היא תקפה את פעילות הארגון ואמרה ''הם עושים סיור בחברון ואומרים שחיילי צה''ל פורצים לבתי פלסטינים ורואים כדורגל. לא כל חיילי צה''ל עושים את זה. הם מגזימים ומפליגים בתיאורים כדי להשחיר את חיילי צה''ל ואת מדינת ישראל''.

השרה שקד פירטה את התוכנית המדינית של מפלגת הבית היהודי, ולא השמיעה דאגה ממדינת דו לאומית. ''מדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית וכך תישאר. הציבור היהודי והציבור הערבי נמצאים באותו אחוז ילודה, לכן זה לא שהפער הדמוגרפי יגדל. אנחנו לא חושבים שצריך לספח את כל איו''ש, לא חושבים שאפשר לחיות יחד כולם באותה מדינה.

''אפשר לספח את שטחי C, חצי מיליון יהודים ומאה אלף פלסטינים, מדינת ישראל תוכל להכיל ולתת להם זכויות מלאות. בשטחי A ,B, עזה, וירדן אפשר ליצור קונפדרציה. צריכים לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסא. עשינו כבר ניסוי אחד בעזה, נסוגנו וקיבלנו טילים, מנהרות, ושלוחה איראנית בדרום ליד אשקלון ואשדוד''.

''המצב הנוכחי גם אם לא מושלם הרבה פחות גרוע ממצב שבו ישראל תיסוג מהשטחים ונקבל שם עוד מדינת טרור'', הבהירה שקד.

השרה שקד נשאלה האם בכוונתה להתמודד מול בנט על ראשות מפלגת הבית היהודי. ''בנט עושה עבודה מצוינת וביחד אנחנו מגיעים כל המפלגה להישגים מרשימים.

''הקואליציה הזאת מאוד יציבה, בקבינט הבוקר נפגשנו כל ראשי המפלגות ובהחלט ישבנו עם דרעי וכחלון ואיווט וכולם מדברים על קואליציה יציבה וחזקה. אם את שואלת אותי הבחירות יהיו ב-2019, יש לנו הרבה זמן לעבוד''.