מיליארד וחצי שקלים למען הקשישים

נשיא המדינה קיבל לידיו את דו"ח ״מזדקנים בכבוד״ בעקבותיו הכריזו המעסיקים על הקצאת הסכום לשיפור מצב הקשישים.

חזקי ברוך , ט' בכסלו תשע"ח

הנשיא עם ראשי תוכנית 'מזדקנים בכבוד'
הנשיא עם ראשי תוכנית 'מזדקנים בכבוד'
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין, קיבל לידיו היום (שני) את דו"ח "מזדקנים בכבוד" של המעסיקים והארגונים החברתיים מידי נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

"מזדקנים בכבוד" היא תוכנית שמטרתה להיטיב במצבם של מאות אלפי קשישים הנמצאים במצוקה אשר נכתבה כתוצאה מדו"ח שנכתב על ידי וועדת מומחים בראשות פרופ' איתן ששינסקי וקבעה מהו הסכום החודשי הדרוש לקשיש בכדי להזדקן בכבוד.

בעקבות הדו"ח, הכריזו המעסיקים בישראל על הקצאת 1.5 מיליארד שקלים כל שנה לטובת שיפור מצב הקשישים בישראל. בכדי להוציא את התכנית לדרך, יש צורך ב-1.5 מיליארד שקלים נוספים מדי שנה ממקורות המדינה.

בדבריו ציין הנשיא לשבח את העבודה שנעשתה על ידי כל הארגונים וביחוד את מחויבות התאחדות התעשיינים כמי שמייצגת מעסיקים פרטיים ואמר כי "חברה שאינה דואגת לחסרי ישע, אינה ראויה להיקרא חברה. יש דברים שמטבע הדברים חונים תחת אחריותה של הממשלה, כך בנושא האחריות לחסרי הישע וסדרי העדיפויות הנקבעים על ידי הממשלות הם סדרי עדיפויות שצריכים לקחת בראש ובראשונה נושאים אלו".

עוד הדגיש הנשיא ואמר, "היוזמה שלכם היא יוזמה שראויה לכל שבח ואני באמת רוצה בהזדמנות זאת להעלות על נס את יוזמתכם. אני רואה ביוזמה זו יוזמה יוצאת דופן ואני מברך את התאחדות התעשיינים בישראל ונשיאה, שיזם והגה את הרעיון. זוהי מהפכה ואני בטוח שתמצאו דרך לתת סדרי עדיפויות ואת האפשרות להגשים אותה כשהמערכת הפרטית באה ואומרת הנני".

מנכ"ל משרד העבודה והרווחה ד"ר אביגדור קפלן ציין כי "משרד העבודה והרווחה מברך על יוזמת ארגוני המעסיקים לאפשר לאזרחים ותיקים לקבל קצבת זקנה ראויה, והעלאת הסכום החודשי ל-7,780 שקלים לזוג ו-4,670 שקלים ליחיד. המשרד מקדם בברכה את נכונות ארגוני המעסיקים לשאת במחצית עלות הגדלת הקצבאות, ויבוא בדברים עם משרד האוצר והביטוח הלאומי, על מנת לכלול יישום תכנית זו במסגרת תקציב 2019".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים אמר כי "במהלך תקדימי, הסכימו פה אחד, כלל ארגוני המעסיקים, לפעול יחדיו וליזום העברה של מיליארד וחצי שקלים מדי שנה אשר יוביל להפסקת החרפה בה חיים קשישים רבים בישראל כיום. באמצעות יישום התכנית, 200,000 קשישים הנמצאים מתחת לקו העוני, יזכו לחיות בכבוד. אנו מודים לנשיא על כך שקרא לנו ונתן לנו להציג לו את הדוח. ועל הרוח הגבית שהוא נותן".