רב אוסטרלי: "מרגיש הרבה פחות בטוח"

דו"ח של ארגון יהודי אוסטרליה מצא עלייה של 20% באירועים אנטישמיים בשנתיים האחרונות.

גיא כהן , ט' בכסלו תשע"ח

דגל אוסטרליה
דגל אוסטרליה
Thinkstock

דו"ח של ארגון "הוועד המנהל של יהודי אוסטרליה" בנושא האנטישמיות באוסטרליה מצא כי חלה עלייה של 20% באירועים אנטישמיים בשנתיים האחרונות.

עם פרסום הדו"ח ראיין ה"ניו יורק טיימס" את הרב שמולי פלדמן, דור רביעי באוסטרליה, וציטט אותו כמי שמאר שהוא לא חש בטוח במדינתו.

בראיון עם סוכנות הידיעות JTA, פלדמן הכחיש שאמר את הדברים – אבל סיפר על התקפה של קבוצת צעירים "לבנים" נגד ביתו שבפרבר של העיר קנברה, ואישר שהוא "חש הרבה פחות בטוח בתוך הבית שלנו, בפעם הראשונה בחיי".

ההתקפה על בית משפחת פלדמן נכללה בדו"ח של הוועד המנהל של יהודי אוסטרליה, שמנה 230 התקפות אנטישמיות מתחילת השנה ועד סוף ספטמבר.

ההתקפה התרחשה בזמן חג הסוכות האחרון. הרב, אשתו וחמשת ילדיו ישבו יחד בסוכה אחר הצהריים, כאשר הנוסעים במכונית שחלפה צרחו לעברם קללות אנטישמיות. המכונית הסתלקה אבל מספר הרישוי שלה צולם ע"י מצלמת האבטחה של פלדמן.

"השוטרים ראיינו את הנהג שטען שהנוסעים שלו הם אלו שהשמיעו את צרחות השנאה, אבל הוא סירב להיענות לבקשת המשטרה לזהות אותם", סיפר הרב פלדמן.

הרב סיפר כי "אבנים וביצים מושלכות דרך קבע על ביתנו ועל מרכז חב"ד. זה לא בטוח עבור ילדינו לשחק בגינה. אנחנו רואים אירועים בבית שלנו או במרכז כל שלושה שבועות".

הוא נזכר שטייל במרכז קניות בקנברה עם בתו בת החמש כאשר שני אנשים קראו לעברה בערבית "זונה יהודיה מטונפת".

למרות כל זאת, הוא הכחיש כאמור שהוא אינו חש בטוח באוסטרליה. "אני חושב שיש לנו מזל שאנחנו חיים באוסטרליה", אמר. "המנהיגים הפוליטיים שלנו ואנשי אכיפת החוק מגנים שנאה ואנטישמיות. אבל כל זמן שאנשים שפגעו בבית שלי ובמשפחתי – כולל חמישה ילדים קטנים – מסתובבים חופשי, אני מרגיש הרבה פחות בטוח בתוך הבית שלנו, בפעם הראשונה בחיי". הוא קרא לחקיקת חוקים קשוחים יותר נגד האנטישמיות.