בדרך לקונגרס עוצרים בבית הרב

משלחת צעירי המפלגה הרפובליקנית ביקרה בבית הרב קוק ובעיר העתיקה ושמעה על הקשר בין הרב למפלגה ועל ביקורו של מארק טווין בארץ.

שמעון כהן , י' בכסלו תשע"ח

המשלחת בבית הרב
המשלחת בבית הרב
צילום: בית הרב קוק

מנהיגים צעירים של המפלגה הרפובליקנית בארה"ב קיימו היום (שלישי) סיור משותף בבית הרב קוק שבירושלים ובעיר העתיקה יחד עם נציגי אגף קשרי החוץ של תנועת הליכוד ו'מרכז מארק טווין'.

במהלך הסיור הוצגו בפני האורחים נתונים אודות הקשר עליו שמר הרב קוק עם המפלגה הרפובליקנית כאשר ביקר בבית הלבן בהזמנת הנשיא קוליג' בשנת 1925. עוד התוודעו לפרטים אודות הקשר אותו יצר הרב קוק עם הממשל האמריקאי בסוגיית הצהרת בלפור, טרם נכתבה ונמסרה.

בסיורה הגיעה המשלחת גם לעיר העתיקה שם שמעו את סיפור מסעו של מארק טווין בארץ הקודש בשנת 1867. במהלך סיור זה לן מארק טווין בית ויטנברג, המוכר כיום כמתחם התיישבות של עטרת כהנים וכביתו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון.

בסיור השתתפו חבר מועצת העיר ירושלים אלעד מלכא חבר עמותת עטרת כהנים אביעד גוטמן, ויאיר דן מבית הרב קוק. מאחורי הביקור עומד אגף קשרי החוץ בתנועת הליכוד בניהולו של אלי חזן.

עמנואל וולדר, מנכ"ל התנועה הרפובליקנית הצעירה בארה"ב, אמר במהלך הביקור: "פותח עיניים ומעניין שיש כל הרבה מה ללמוד על תולדות הקשר בין ארה"ב לישראל בהיבט הדתי וההיסטורי. כאשר אנחנו מבינים את ההיבט הזה אנחנו מבינים מה לפנינו בחיזוק הקשר הזה. כל אדם שאנחנו פוגשים וכל מקום שאנחנו מבקרים בו מלמדים אותנו על המאפיינים של האנשים במדינה ומחזק את האמונה שלי בצורך לשמר את הקשרים עם ישראל".

דניאל פריי, סגן יו"ר של התנועה הרפובלקנית הצעירה לשעבר, סיכם את הביקור ואמר "זו הזדמנות יוצאת דופן למנהיגות צעירה בארה"ב להבין את הקשר בין ארה"ב לישראל דרך בית הרב קוק. אני מקווה שפעם בשנה אצליח להביא קבוצה של מנהיגות צעירה שתבין מההיבט הזה את עתידה של ישראל ואת הקשר לארה"ב. כיהודי אמריקאי אני רוצה למלא את חובתי ולחזק את הקשר בין ארה"ב לישראל, כדי שהקשר לא יעלם".