רועי הצאן שפונו תבעו את המנהל האזרחי

שני רועי צאן שפונו מגבעת הבלאדים טוענים בתביעה שהגישו: רצינו להתפנות מרצון - המנהל לא הסכים. במנהל האזרחי מכחישים את הטענות

יוני קמפינסקי , י' בכסלו תשע"ח

תיעוד: פינוי עדר ומבנים
תיעוד: פינוי עדר ומבנים
צילום: אלחנן אלברט

תיעוד: פינוי עדר ומבנים

שני רועי צאן הגישו לאחרונה תביעה אזרחית נגד המנהל האזרחי, בה מתוארים פינוי עדר ומבנים ללא התראה תוך פגיעה קשה בצאן.

על פי התביעה, אופן ההעברה וההעמסה של הצאן על משאית הפינוי גרמה למותם של שלושה מהם ולהפלות בקרב כבשים רבות שהיו מעוברות. הפינוי שבעקבותיו הוגשה התביעה התרחש בשנת 2015.

התובעים הם בעל העדר, תושב כוכב השחר, ושותפו. השניים עסקו ברעיית צאנם, שהיווה את מקור פרנסתם הבלעדי, ב"גבעת הבלאדים" הסמוכה לכוכב השחר. באותו היום הגיעו במפתיע כוחות המנהל האזרחי והחלו בהריסת מבנים במקום ובהחרמת העדר, כשהם מציגים צו משנת 99', לפיו המקום הוכרז כ"שטח אש". בכתב התביעה נטען כי הכוחות הגיעו ללא אזהרה מוקדמת לתובעים, ובעלי העדר ביקשו מהכוחות שייתנו להם להתפנות מרצון, כדי שיוכלו לפנות כראוי את העדר והמבנים, אך כוחות המנהל סירבו.

לצורך העברת העדר שכר המנהל את שירותיה של חברה ללכידת בעלי חיים, שהביאה למקום משאית שעליה הועמסו ראשי הצאן ללא כבש עלייה למשאית, בידיהם של עובדי החברה, תוך שלטענת התובעים נגרמת פגיעה קשה בצאן ונזקים כבדים לעדר, שנדחס לתוך המשאית בצפיפות מחניקה.

בכתב ההגנה מתוארים הנזקים שנגרמו לעדר עקב כך, עם חוות דעת של וטרינר ושמאי, ביניהם כבשות רבות שהיו מעוברות והפילו עקב ההעמסה הקשה על המשאית והצפיפות, טלאים יונקים שנותקו מאימותיהם ופציעות רבות שנגרמו לראשי הצאן.

בכתב התביעה נאמר כי "במעשיהם של הנתבעים נגרמה טראומה קשה ביותר לעדר, מה שמוריד דרסטית את הפריון והתפתחות הכבשים וכן פגיעה בפרטי העדר".

הטענה הנוספת בגינה תובעים השניים את המנהל היא הריסת אוהליהם, שהוגדרו כטובין ולכן הוצרכו לצו תפיסת טובין לצורך הריסתם, דבר שלא היה בידי המנהל שהגדיר את האוהלים כ"מיטלטלים".

את הנזק הממוני הישיר והעקיף בגין הפגיעה בעדר דורשים התובעים בהתאם לחוות דעתו של שמאי שאמד את סך הנזקים ב- 78 אלף ש"ח.

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חננו' המייצג את התובעים בתיק, מסר: "בתיק זה, מעבר לאי-חוקיות המעשים והעבירות החוקיות שביצע הנתבע, יש כאן גם עוול שזועק לשמיים שלא יעלה על הדעת שיהיה בשום מקום - גם בתובע שמקור פרנסתו הוא רעיית הצאן וכן בבעלי החיים עצמם, בצורה בלתי מידתית ואכזרית, זאת למרות בקשתם של התובעים להתפנות מרצונם ובלבד שלא ייפגע העדר. התביעה מצביעה על זלזול בחוק החמור מכך בהרבה – היא מצביעה על כשל מוסרי וערכי עמוק של הנתבעים".

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה: בנובמבר 2015 נקט המנהל האזרחי פעולות אכיפה נגד מבנים במקום בעקבות פעילויות בנייה שהיוו הפרה בוטה ומתמשכת של צו שטח צבאי סגור. פעולות האכיפה בוצעו לאחר שנעשתה במקום הפרה של הצו מצד התושבים, למרות שפונו מהשטח מספר פעמים בעבר.

תשובת המדינה לתביעה אותה הגישו התושבים בסוף אוקטובר 2017 תמסר בבית המשפט, כמקובל.