בשורה להתיישבות
דרעי מקדם: עיר חדשה בשומרון

ועדה של משרד הפנים המליצה על איחוד הרשויות אורנית, אלקנה, שערי תקווה ועץ אפרים. משרד האוצר יתקצב את המהלך ב-120 מיליון ש''ח.

עדו בן פורת , י"א בכסלו תשע"ח

אריה דרעי
אריה דרעי
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

ועדה שמינה מנכ''ל משרד הפנים ופעלה בחצי השנה האחרונה, המליצה היום (רביעי) על הקמת עיר חדשה במערב השומרון.

העיר תורכב מהישובים עץ אפרים, שערי תקווה, אורנית ואלקנה, ותאפשר לראשונה בנייה בשטחים הכלואים ביניהם שעד היום לא ניתן היה לבנות בהם בין היתר בשל שיקולים מדיניים.

הוועדה פרסמה היום את המלצותיה והעבירה אותן לראשי הרשויות. משרד האוצר צפוי להשקיע במהלך כ-120 מיליון ש''ח כדי לאפשר לעיר החדשה לצמוח במהירות.

הוועדה מציינת בדוח כי המהלך צפוי לחסוך כסף רב לקופת המדינה שכן ארבע הרשויות בהן מתגוררים היום כ-22 אלף בני אדם, נאלצות להחזיק ארבע מערכות שונות למתן שירותים לתושבים וניתן לצמצם אותן למערכת אחת.

"לאור העובדה כי חוסנן הכלכלי של הרשויות המדוברות אינו גדול וכדי לנהל את ענייניהן הן נדרשות למקורות מתקציב המדינה, נראה לחברי הוועדה, כי צמצום ואיחוד תפקידים יביא למיצוי טוב יותר של התקציב הממשלתי בנקודה זו", נכתב בדוח שפרסמה הוועדה.

הקמת העיר תהיה בשורה משמעותית וצעד היסטורי, נוכח העובדה שבעשרים השנים האחרונות לא הוקמה עיר בשומרון.

הוועדה גם מבטיחה בדוח שפרסמה כי "תאפשר את פעילות התכנון והפיתוח באזור שער השומרון בצורה יעילה ומהירה יותר".

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, אמר "אני מברך על המלצות הוועדה להקמת עיר בשומרון, לב מדינת ישראל. עיר שממוקמת במרכז הארץ ותהווה פתרון לזוגות צעירים ומשפרי דיור. המיקום שלה בשומרון הופך את המהלך לבעל חשיבות עליונה, שכן הוא מחזק את אחיזתנו במקום. זה 20 שנה שלא הוכרזה עיר ביהודה ושומרון ואני מבקש לברך על כך.

''בהיכרותי את שר הפנים אריה דרעי, כנבחר ציבור שמחוייב הן לנושא ארץ ישראל והן לפתרון בעיות חברתיות, בטוחני שיתן אור ירוק למהלך, דבר שייטיב עם תושבי האזור והמדינה כולה'', הוסיף אדלשטיין.