ח"כ אשר: הצביעות של לפיד הפכה למקצוע

"כל החזיונות כאילו אתה מתקרב לדת ומכיר במסורת ישראל התבררו היום כהצגות", הטיח ח"כ יעקב אשר בח''כ יאיר לפיד.

בן שאול , י"א בכסלו תשע"ח

ח"כ יעקב אשר
ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

מליאת הכנסת דנה היום (רביעי) בהצעה דחופה של ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) על הפגיעה בערך שמירת השבת כיום המנוחה הלאומי.

במהלך הדיון הוא תקף את יאיר לפיד. "יום לא שגרתי חווינו היום בכנסת", תיאר ח"כ אשר. "שפשפתי את עיני ולא האמנתי למה שאני רואה: יאיר לפיד הגיע למליאה ואפילו ישב חצי שעה וכמובן נעלם אחר כך.

''זה אותו לפיד אשר נקנס בעבר על ידי וועדת האתיקה על היעדרות מוגזמת מישיבות המליאה ולא רק זאת אף ביקש רשות דיבור במליאה, מה קרה? לכבוד מה הגיע? לכבוד הנכים? לכבוד הקשישים? לכבוד החלשים?", תהה אשר.

"לא. אני אגלה לכם, כי היום הייתה הצעת חוק של ח"כ הרב גפני המדברת על כך שבשלל השיקולים של אישור עבודות בשבת יתווסף שיקול נוסף של מסורת ישראל. אוי ואבוי אני לתומי הייתי בטוח כי ההתנגדות של לפיד לחוק מהדאגה שלו שיתעכבו פרויקטים תחבורתיים שבגלל זה כבישי ישראל יהיו פקוקים ומכך שבגלל השבת ייגרם עיכוב בפעילות הרכבת ולאנשים יהיה קשה להגיע ליעדם, אך אם לא הייתי מכיר אותך יאיר הייתי חושב שדאגתך כנה זו לא מגיעה משנאה לדת ומזלזול במסורת ישראל".

הצביעות של לפיד הפכה למקצוע

אשר הזכיר ללפיד כי בעבר כשנדרש לעכב את עבודות הרכבת – הוא עשה זאת בחדווה. "אך מה לעשות שהזיכרון שלנו לא כל כך קצר אזכיר לך מה עשית אתה כשהיית שר האוצר, כששר התחבורה תקף אותך בחריפות על דחייה וביטול של פרויקטים תחבורתיים חיוניים. שר התחבורה התריע כי ביטול הפרויקטים יגרום נזק אדיר שיחריב את החזון של תחבורה מהירה ובטוחה והאשים אותך כי אתה מיטיב רק עם תושבי המרכז תוך פגיעה בפריפריה.

"ומה לפיד כשר אוצר הגיב: אלו פרויקטים שאפשר לבצע בשלבים כך שהדחייה לא תביא לביטולם אלא רק לעיכוב של שנתיים, ציטט ח"כ אשר ושאל: זה מותר? זה בסדר? אבל לכבוד השבת או לכבוד מסורת ישראל אי אפשר לדחות אפילו אם זה כמה ימים?

בהמשך דבריו תקף ח"כ אשר את 'התנהגות הזיגזג' של לפיד. "יאיר, הצביעות הפכה אצלך למקצוע, כל החזיונות כאילו אתה מתקרב לדת ומכיר במסורת ישראל התבררו היום כהצגות".