"הזינוק - ממערב ירושלים"

התבטאות שערורייתית של מארגני מירוץ האופניים היוקרתי, הג'ירו דה-איטליה, שעשוי להתקיים לראשונה בהיסטוריה בישראל. רגב ולוין זועמים

נרי וייס , י"א בכסלו תשע"ח

יבטלו את המירוץ? רגב ולוין על האופניים
יבטלו את המירוץ? רגב ולוין על האופניים
צילום: אלי סבתי

סערה גדולה בעולם הספורט הישראלי בעקבות התבטאות שערורייתית מכיוונה של הנהלת 'הג'ירו דה-איטליה'.

שעה ספורה בלבד לאחר שהודיע גדול הרוכבים היום בעולם, כריס פרום הבריטי על כך שיגיע לישראל לקחת חלק במירוץ האופניים היוקרתי שלראשונה ייצא מגבולות אירופה, התבטאות של הנהלת המירוץ יצרה כאוס שעלול להביא לביטול המירוץ ההיסטורי.

במהלך חשיפת מסלולי הרכיבה בישראל שהוצגו היום באירוע טלוויזיוני שהועבר בשידור חי בכל העולם, ובו לקחו חלק כמה מהרוכבים הטובים בעולם, הוצגו תוואי המסלולים הסופיים של 21 מקטעי מרוץ האופניים היוקרתי שיתקיים לראשונה בהיסטוריה מחוץ לאירופה - בישראל. בפירוט המסלולים נכתב כי המסלול בירושלים שאליו יצטרפו מסלולים מחיפה עד תל אביב, ומבאר שבע עד אילת, יוזנק מ"מערב ירושלים". הדבר עורר את חמת זעמם של מי שהיו אחראים ועמלו רבות על הגעת המירוץ לראשונה בהיסטוריה לישראל, שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר התיירות יריב לוין, חברי מפלגת ה'ליכוד'.

שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר התיירות יריב לוין, האמונים על אירוח תחרות הג'ירו בישראל בשנה הקרובה, הבהירו הערב להנהלת הג'ירו דה איטליה כי "במידה ולא ישונה הפרסום באתר הגירו המגדיר את מקום הזנקת הטור 'מערב ירושלים' , ממשלת ישראל לא תהיה שותפה לו".

לדברי השרים רגב ולוין, "בירושלים עיר הבירה של ישראל אין מזרח ומערב. יש ירושלים אחת ומאוחדת". לדבריהם, "הפרסומים הללו הם הפרת הסיכום עם ממשלת ישראל. במידה והפרסום לא ישונה ממשלת ישראל לא תהיה שותפה באירוע".

עד מהרה הוציאו המארגנים של הג'ירו ד'איטליה בישראל הודעה כי הם "מבקשים להבהיר כי בניגוד להודעות שהופצו הערב אין כל שינוי במסלולי ה- BIG START ג'ירו ד'איטליה. מסלולי הג'ירו ובהם המסלול הפותח בירושלים, נותרו בדיוק כפי שהיו וכפי שאושרו והוצגו בספטמבר האחרון באירוע ההכרזה על הגעתו של המרוץ לישראל".

לדברי מארגני המירוץ, "במקביל נשיא הכבוד של הביג סטראט סילבן אדמס, הוציא לפני זמן קצר מכתב חריף למארגני ג'ירו ד'איטליה ובמסגרתו הוא דורש מהם לחדול באופן מידי מכל שימוש פוליטי או הגדרות מוטעות דוגמת "מערב ירושלים" בהקשר לג'ירו ד'איטליה 2018".

עוד כתב אדמס "כי הוא היה המום ואף נפגע עמוקות כשצפה בהצגה הרשמית של מסלולי מרוץ הגי'רו ד'איטליה 2018, לאור הצגתו של מסלול ה-10 קילומטר בירושלים באופן מוטעה לחלוטין ותחת ההגדרה "מערב ירושלים". אדמס כתב למארגני הג'ירו כי אין שום עיר בשם 'מערב ירושלים'. ירושלים העיר שנבנתה על ידי דוד המלך היא בירתו הנצחית של העם היהודי וכמובן בירתה של מדינת ישראל. דבר אותו יודעים היטב מארגני הג'ירו שאף התוודעו לעיר והתחברו אליה במסגרת ביקוריהם הרבים בה. כל מי שמבקר בעיר רואה ויודע שיש רק ירושלים אחת, ביתם של יהודים, מוסלמים ונוצרים שחיים זה לצד זה".

כאמור, אם אכן בסופו של דבר יתקיים המירוץ היוקרתי לראשונה בהיסטוריה מחוץ לגבולות אירופה ודווקא בישראל, עשוי להגיע אליו גדול הרוכבים בעולם, כריס פרום. הרוכב הבריטי שהתלבט ארוכות בשאלה אם להגיע לישראל צייץ לפני מספר שעות בחשבון הטוויטר שלו כי הוא יגיע לרכב בג'ירו דה-איטליה הקרוב.

מדובר בהכרזה דרמטית, כשאם פרום אכן יגיע לישראל בכדי לעשות היסטוריה ספורטיבית, יוכל להשלים זכיה שלישית ברציפות בגראן טור.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il