גרמניה: הקשיש הנאצי ייכלא

"על פי חוות דעת של מומחים, בית המשפט המחוזי העליון פוסק כי האדם שהורשע ראוי לשבת במאסר למרות גילו המתקדם", קבע בית המשפט

חיים לב , י"ב בכסלו תשע"ח

גרמניה
גרמניה
צילום: רויטרס

בית המשפט בגרמניה הותיר על כנו את עונשו של אוסקר גרונינג המואשם בסיוע לרציחתם של 300 אלף יהודים הי"ד במחנה ההשמדה אושוויץ במלחמת העולם השניה.

גרונינג בן 95 היה סמל באס.אס ושירת במחנה.

בית משפט גזר עליו ארבע שנות מאסר, הוא ערער וערעורו נדחה. לאחר מכן הגיש השהייה לביצוע גזר הדין בתואנה שמצב בריאותו אינו מאפשר את כניסתו לכלא, אך כאמור בית המשפט קבע עתה כי הוא כשיר להיכנס לכלא.

בית המשפט קבע כי "על פי חוות דעת של מומחים, בית המשפט המחוזי העליון פוסק כי האדם שהורשע ראוי לשבת במאסר למרות גילו המתקדם".

"מאסרו של גרונינג לא יפגע בזכויותיו הבסיסיות", אמר, וטען כי "ניתן לנקוט באמצעי זהירות מתאימים כדי לענות על צרכים מיוחדים הנובעים מזקנתו". גרונינג התגורר בבית למרות הרשעתו, ובהינתן לגילו המופלג, עד כה לא היה ברור אם אכן ייכלא.

על־פי התביעה הגרמנית, רופא משפטי קבע כי גרונינג מסוגל לשאת את עונשו, ובלבד שיינתן לו טיפול הולם וטיפול רפואי בזמן המעצר.

אוסקר גרונינג, המכונה 'רואה החשבון של אושוויץ', הואשם בסיוע לרצח של 300 אלף בני אדם, רובם יהודים הי"ד במחנה ההשמדה אושוויץ, במהלך מלחמת העולם השניה. הנאשם הודה במהלך הדיונים שחזה במעשי זוועות שבוצעו במחנה, אך לא בהשתתפות במעשים.

הסנגוריה ביקשה לזכות את הנאשם, בתואנה כי השומר הנאצי לשעבר סייע לאסוף ולערוך רישום של כסף שנגנב מאסירים שנרצחו על ידי הנאצים, אבל לא סייע בפועל להרג יהודים.

האישומים שהוגשו נגד אוסקר גרונינג הם חלק מצעד שננקט להעמיד לדין שומרים נאצים לשעבר. בניגוד לנאשמים רבים אחרים ששירתו את משטרו של היטלר ימ"ש במהלך מלחמת העולם השניה.

התביעה מסרה בהצהרה שגרונינג היה בורג במכונת החיסול במהלך התקופה ששירת באושוויץ בשנת תש"ד. לטענת התביעה, השומר הנאצי לשעבר סייע לאסוף ולערוך רישום של כסף שנגנב מאסירים שנרצחו על ידי הנאצים. "הוא סייע למשטר הנאצי להרוויח כלכלית ותמך ברציחות השיטתיות", נמסר.

במהלך הדיונים הקודמים העידו שלושה עדים מבין בין 40 ניצולים ובני משפחה מהונגריה ישראל, קנדה, בריטניה ארה"ב וגרמניה שהצטרפו כתובעים למשפט נגד גרונינג, כפי שמתיר החוק הגרמני.