בשבע מהדורה דיגיטלית

ביקורת סרט: פלא לילדים

הקונפליקטים המורכבים שעולים ב'פלא' נפתרים מהר ובצורה שטחית מדי, אבל יכולים להיות מסר טוב לילדים

הדר תאנה , י"ב בכסלו תשע"ח

שומרים על חלום המשפחה האמריקאית. 'פלא'
שומרים על חלום המשפחה האמריקאית. 'פלא'
צילום: באדיבות יח"צ

כששחקנית כל כך מוכרת כמו ג'וליה רוברטס מככבת בסרט, ועוד בהופעה צנועה, זה נשמע מבטיח.

כשלצידה משחק אוון וילסון ('פגוש את ההורים', 'זולנדר'), זו כבר סיבה מספיק טובה לחשוב שהסרט מוצלח. הציפייה הזאת רק מתעצמת לאור העובדה שהסרט 'פלא' (wonder) מבוסס על ספרו הפופולרי של ר"ג פלאסיו, אלא שהתוצאה פחות מרשימה.

'פלא' הוא סיפורו של ילדון חמוד בשם אוגי (אוגוסט) שנולד עם פנים מעוותות, שגורמות לכך שבשנות ילדותו הוא נאלץ לעבור לא מעט ניתוחים. המראה המיוחד שלו גורם לאוגי להקפיד שלא להיראות לסביבה, וכשהוא יוצא החוצה יש עליו קסדה אטומה של אסטרונאוט, כך שאי אפשר לראות את פניו המשונות. במשך השנים אמו לימדה אותו בחינוך ביתי והוא לא נאלץ להתמודד עם התגובות והמבטים. החינוך הביתי נקטע מכיוון שהאמא כבר לא מספיקה לאוגי המחונן, וכמו שגם הוא אומר בסרט: "אמא לא הייתה מורה טובה כל כך למדעים". אוגי עולה לכיתה החמישית ונכנס לבית ספר רגיל עם תלמידים ומורים וכל מה שזה כולל. הוריו מעודדים אותו לצאת, אך הצעד מלווה בגלים של דאגה ומתח – איך יגיבו הילדים האחרים למראהו המיוחד? האם אוגי, שיש לו עולם פנימי עשיר אך מסוגר, ייצור קשר עם הסביבה? או שרשעות וקונדסות ילדותית יגרמו לו לסגת בסופו של דבר?

רוב התשובות על השאלות שעולות במהלך הסרט מתבררות כחיוביות. אוגי מצליח ליצור חברויות, הוא לא נרתע מהתעללויות קטנות של ילדים שחומדים לצון, וחבריו לכיתה מוצאים בו עניין מעבר לפגם החיצוני. בקלות רבה, רבה מדי, צולח אוגי את מסע התלאות שהחיים מזמנים לילד בלתי רגיל כמוהו. אין קונפליקט אמיתי שהוא נאלץ להתמודד איתו פעם אחר פעם. אין קושי מיוחד שגורם לצופים להתרשם שמדובר בבעיה רצינית שמי יודע מה הפתרון לה. אוגי אומנם נראה מוזר ומרתיע, אבל ההתמודדות העיקרית שלו, נושא המראֶה, מגיעה למיצוי ולפתרון מלא כבר בשלבים הראשונים על הסרט, מה שדי הורג את המתח.

קונפליקט נוסף שנפתר באופן מהיר ודי שטחי הוא הפן המשפחתי. הסרט מציג משפחה אמריקאית ממוצעת עם שני הורים מצליחים שנאלצים להתמודד עם לידת ילד מיוחד. האם עוזבת את עבודתה ומתמסרת לטיפול בילד המיוחד, והאחות הבוגרת (אוליביה) משלימה עם העובדה שמעתה תהיה השחקן המשני בדרמה שבין ההורים לילדים. הנושא הזה של הידחקות האח הרגיל מפני האח המיוחד הוא נושא חשוב מאוד, שאפשר לקחת אותו רחוק ולהוציא ממנו הררי עניין ומשמעות, אבל נראה שיוצרי הסרט העדיפו לטפל בעניין במהירות ובקלות. אוליביה האחות פגועה ממעמדה המשני בבית, אבל לא קורה שום דבר רציני מעבר לפגיעות הזאת. מהר מאוד היא מגלה שבעצם טוב לה, והנה החלום האמריקאי של המשפחה המושלמת לא ניזוק.

בשורה התחתונה נראה ש'פלא' מיועד בעיקר לילדים, והוא יכול לגרום להם לחשוב על הילד המיוחד בכיתה שלהם וליהנות מתוכן הדברים תוך כדי. בשביל ילדים שמחפשים את המסר הקל והפשוט, זהו סרט נהדר שאפשר להזדהות איתו ולצחוק ממנו. למבוגרים שמחפשים קצת יותר - פחות.