"ההתאחדות לכדורגל תומכת בגזענות"

אחרי שנקנסה ב-20 אלף שקלים על ידי בית הדין של ההתאחדות לכדורגל בגין התנהגות גזענית של אוהדיה, בני יהודה תוקפת: החלטה שערורייתית

נרי וייס , י"ב בכסלו תשע"ח

שחקני בני יהודה. ירדו מכר הדשא?
שחקני בני יהודה. ירדו מכר הדשא?
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במשחק הכדורגל בין בני יהודה תל אביב לעירוני קריית שמונה, שהתקיים במסגרת המחזור ה-11 בליגת העל שבכדורגל במוצאי השבת האחרונה, קראו אוהדי הכתומים משכונת התקווה קריאות גזעניות לעבר שחקנה הערבי של קריית שמונה - החלוץ אחמד אעבד.

הקריאות שלא פסקו הביאו את כרוז המשחק לאחר התערבות המשקיף, להתריע במערכת הכריזה במהלך הפסקת המחצית, להפסיק במיידית את הקריאות הגזעניות בטרם יפסוק שופט המשחק על הפסקתו, כמחוייב בתקנון ההתאחדות לכדורגל על פי שיטת 'שלושת השלבים'.

הקריאות אמנם פסקו, אך אמש הגיעה בני יהודה אל בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל מאחר שהקריאות הגזעניות נכתבו בדו"ח השיפוט ולאחר דיון ארוך נפסק כנגד הכתומים על קנס בגובה של 20 אלף שקלים בשל התנהגות אוהדיהם.

היום (חמישי), הוציאה הקבוצה משכונת התקווה הודעה לתקשורת בה היא תוקפת את ההתאחדות לכדורגל ומאשימה אותה בסיוע למתפרעים: "מדובר בהחלטה לא פחות משערורייתית של בית הדין של ההתאחדות לכדורגל. הרי התרענו והכנו מראש את גורמי האבטחה באצטדיון העירוני בקרית שמונה טרם שריקת הפתיחה", כתבו בבני יהודה.

לדבריהם למועדון הכדורגל של קריית שמונה יש לא פחות אשמה, שכן "ברגע שנשמעו הנהמות הראשונות בדקה ה-11, לעברו של שחקן קרית שמונה, אחמד עאבד, פנה מנכ"ל המועדון, כפיר אדרי, למנכ"ל קרית שמונה, מר יוסי אדרי וביקש ממנו לתגבר את כוחות האבטחה ביציע האוהדים שלנו".

"כמובן שגם לאחר הפעם השנייה שנשמעו הנהמות הגזעניות, בדקה ה-27, נעשתה פנייה נוספת מצד כפיר אדרי ליוסי אדרי שביקש לשלוח שוטרים למקום, אך רק בפעם השלישית שנשמעו הקריאות, בדקה ה-35 עלו כוחות אבטחה ליציע והרגיעו את הרוחות. למרות המאמצים המשותפים שלנו קרית שמונה לצערנו לא השכילו כוחות האבטחה והמשטרה שנכחו במקום לעכב או לעצור אף אחד מאותם אוהדים סוררים".

"עוד חשוב לציין שרק לאחר הפעם השלישית בהן נשמעו הנהמות הגזעניות הפעיל הכרוז באצטדיון את נוהל שלושת השלבים של מנהלת הליגה ולראייה, לאחר שכוחות האבטחה עלו ליציע ונשמעה ההודעה הראשונה מצד כרוז המשחק נעלמו הנהמות".

בקבוצה הכתומה תוקפים בחריפות את ההתאחדות לכדורגל כשכתבו, "במקום שבית הדין של ההתאחדות לכדורגל, ההתאחדות לכדורגל ומנהלת הליגות לכדורגל יעזרו למועדונים להילחם בבעיה, הם פועלים בדיוק להיפך ומענישים את המועדונים עצמם למרות המאמצים הרבים המושקעים מצידם. איך בדיוק הקנס חסר הפרופורציות הזה יעזור לפתור את הבעיה? הפתרונים לבית הדין של ההתאחדות לכדורגל".

לדברי המועדון, "בהתאחדות לכדורגל נותנים 'צ'ופר' לאותו קומץ אוהדים קטן שפוגע בענף שאנו כל כך אוהבים ובמועדון הכדורגל בני יהודה בפרט".

כזכור, זו אינה הפעם הראשונה בה מותחת קבוצה מליגת העל ביקורת על התערבות המנהלת וההתאחדות בכל הקשור לאי אכיפת האלימות והסיוע במיגורה מהיציעים, כשבשנה שעברה הייתה זו בית"ר ירושלים ואלי טביב שנלחמו על כך בכל הכח ואף איימו לרדת מהמשחק אם במשטרת ישראל ובהתאחדות לכדורגל לא יסייעו להם במלחמה באלימות ובגזענות. לבסוף האיומים עזרו ובהתאחדות לכדורגל ובמשטרת ישראל אכן התחשבו בבית"ר ועזרו למגר את התופעה שנעלמה כליל מיציעי המועדון הירושלמי.

ברק אברמוב הבעלים של בני יהודה הודיע גם הוא כי אם התנהגות זו תחזור על עצמה, כבר במשחק הליגה הקרוב מול בני סכנין מהמגזר הערבי, הוא יורה לשחקניו לרדת מכר הדשא אף במחיר של ירידת ליגה, העונש הצפוי לירידה מהמגרש והפסקת משחק מבלי לקבל אישור על כך.

תובע ההתאחדות, עו"ד ניר רשף הוציא בתגובה לדבריו של אברמוב מכתב הדורש ממנו לחזור מהדברים שאמר, כשכתב כי אם הבעלים של בני יהודה לא יחזור בו מהדברים, אזי הוא "ישקול לפעול בן המשמעתי".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il